شاهزاده رویاها آمده اما نه با اسب سفیدش ،یعنی باید ماشینی که میخواهید سوارش بشوید و به خانه رویاهایتان بروید را انتخاب کنید البته با گل و تزیینی که دوس دارید پس مطلب زیر را بخوانید تا بهترین انتخاب را داشته باشید

 تحریریه نوعروس/مهناز جعفری: اگر در تدارک برنامه های عروسیتان هستید، حتما راجع به ماشین عروسیتان هم فکر کرده اید. شاید از آن دسته آدمهایی باشید که در رویاهایتان تصور می کردید با کالسکه و اسب سفید به خانه بخت می روید و یا شاهزاده ای با اسب بالدار به دنبالتان می آید و شما را بر ترک اسب می نشاند و در میان بهت و حیرت مهمانان به سوی قصر خوشبختی می روید. شاید هم تصور یک کشتی کروز را داشتید که با زیباترین گلها تزیین شده و آرام آرام به سمت ساحل حرکت می کند تا شما را به آنسوی اقیانوسها ببرد. اگر اهل این رویابافی ها بوده اید، پس حتما ماشین عروسی برایتان مهم است. چون فعلا در دسترس ترین وسیله نقلیه برای روز عروسی همین است. حتما در فیلمهای خارجی دیده اید که چند قوطی به پشت ماشین عروس می بندند و روی مقوایی هم جمله معروف " ” just married را می نویسند و پشت ماشین عروسی که با تور و روبان و بادکنک تزیین شده نصب می کنند. خب، در همه جای دنیا، انتخاب ماشین عروسی و نحوه تزیین آن یکی از مسائل مهم روز عروسی است. چشمهای بسیاری با کنجکاوی و علاقه در خیابان ماشین شما را نگاه می کنند، مهمانان چشم به راه رسیدن شما هستند و در فکرند ماشینتان چه شکلی است و آخر شب که همچون شاهزاده های قصه های پریان مجلس را ترک می کنید، آخرین تصویری که در ذهن مهمانان می ماند، ماشین شماست که آهسته آهسته دور می شود. علاوه بر این، ماشین عروسی یکی از پایه های ثابت فیلم روز عروسی تان است، پس مهم است که در انتخاب ماشین و تزیین آن نهایت سلیقه را به کار ببرید.

 


اولویت با ماشین خودتان است
اگر خودتان ماشین دارید، اولین پیشنهاد این است که از همان برای ماشین عروسی استفاده کنید. این کار چندین حسن دارد. اول اینکه در هزینه ها صرفه جویی می کنید. دوم اینکه هر وقت سوار آن ماشین شوید، خاطره روز عروسی براتان زنده می شود و لذت می برید.
یادتان باشد، رانندگی با خودروهای اسپرت گذر موقت به دلیل قدرت بالای موتور، مهارت خاص خود را طلب می‌کند.
اگر خودتان ماشین ندارید و نمی خواهید هزینه زیادی برای آن بپردازید، می توانید ماشین بستگان و دوستان را قرض بگیرید. اما اگر ترجیح می دهید، ماشین کرایه کنید، داستان تازه شروع می شود.

چه ماشینی انتخاب می کنید؟
در انتخاب ماشین عروسی، همه چیز بسته به سلیقه شماست. اگر همه کارهای عروسی تان را به موسسات خدمات مجالس سپرده اید که آنها کارهای مربوط به اجاره ماشین را هم انجام خواهند داد. اگر هم مشتری گل فروشی خاصی هستید، ممکن است خودشان ماشین را هم کرایه بدهند، اما اگر خودتان می خواهید برای اجاره ماشین اقدام کنید، این گوی و این میدان!
بعضی ها ماشینهای قدیمی و کلاسیک را دوست دارند که هزینه اجاره آنها بالاست و معمولا بدون راننده اجاره داده نمی شوند. تازه اکثر این ماشینها کولر ندارند و شاید نشستن در آنها برای عروس خانم با آن لباس و تشکیلات آزار دهنده باشد. بعضی ها هم عشق ماشینهای روز را دارند که هر کدامشان قیمت خاصی دارند. .


ماشینهایی مثل پورشه، لکسوس، مازراتی، آ او دی و ... نیز قیمتی بالای چند میلیون دارند. ارزانترین ماشین هم پراید است . البته توجه داشته باشید که پرداخت بهای بنزین ماشین با شماست. اگر بخواهید ماشین را بدون راننده کرایه کنید و برای یک شب هم که شده خودتان پشت فرمان ماشین مورد علاقه تان بنشینید، باید یک سند مالکیت چند صد میلیونی و چکی به میزان ارزش خودرو به عنوان وثیقه بگذارید و البته دعا کنید حتی یک خط به ماشین نیفتد که آن وقت باید خسارت ماشین را تمام و کمال بپردازید. یک نکته دیگر اینکه، پیش از بستن قرارداد اجاره ماشین، مطمئن کنید خودرو از نظر فنی و ظاهری هیچ مشکلی ندارد وگرنه پس از تسویه حساب اگر مشکلی بروز کند و شما ندیده باشید، مقصرید. اگر امکان داشت، همه پول اجاره را یکجا نپردازید تا اگر صاحب ماشین بدقولی کرد، ماشین را دیر تحویل داد یا هر مسئله دیگری ایجاد شد، بتوانید بخشی از پول را کم کنید.

در کنار انتخاب نوع ماشین انتخاب رنگ آن هم مهم است. گول رنگهای فانتزی را نخورید. چون زود شما را دلزده می کند. ضمن اینکه گل آرایی و تزیین آن هم مشکل است. بهتر است رنگی انتخاب کنید که هر وقت فیلم عروسی تان را دیدید، به نظرتان تازه و جذاب بیاید. سفید، مشکی، نقره ای یا بژ و قرمز معمولا بهترین انتخاب ها هستند. اما باز هم این سلیقه شماست که تعیین کننده است. ماشین را که انتخاب کردید، نوبت به گل آرایی آن می رسد.

 


هزینه گل زدن ماشین عروس
تزیین کردن ماشین عروس بستگی به فصل و مناسبت و محله گل‌فروشی دارد. قیمت گل آرایی ماشین عروسی معمولا در اعیاد و مناسبتها که تقاضا برای گل زیاد است، گرانتر می شود. البته گل، گل است و شمال و جنوب تهرانش فرق نمی‌کند. این که گل‌فروش با سلیقه باشد، مسئله‌ای بسیار مهم است . به هر حال، گل‌فروشی‌های معروف و شمال شهری طبعا پول بیشتری دریافت می‌کنند.
البته حواستان باشد برای انتخاب گل فروشی فقط به دیدن آلبوم نمونه کار اکتفا نکنید و حتما چند نمونه کار واقعی را از نزدیک ببینید تا مطمئن شوید هم ماشین را با سلیقه تزیین می کنند و هم از گلهای تازه استفاده می کنند.  قیمت ها به شهرت و اعتبار گل فروشی، نوع گلی که انتخاب می کنید، مدلی که برای تزیین ماشین می پسندید و تعداد گلهای مورد استفاده بر مبنای اندازه ماشین بستگی دارد. همچنین ممکن است مدلی که شما انتخاب کرده اید، نیاز به استفاده از حصیر، کلاه، سفال،بادکنک، تور و روبان داشته باشد که در این صورت ممکن است قیمت تغییر کند و بسته به هر کدام بیشتر یا کمتر شود. رنگ‌بندی گل ماشین
در انتخاب رنگ و نوع گل برای تزیین ماشین عروستان باید مسائل مختلفی را درنظر بگیرید: رنگ ماشین، رنگ گلهای مورد نظر، نوع گلها، تعداد آنها و رنگ دسته گل عروس. در انتخاب گل، توجه کنید چقدر می خواهید هزینه کنید و متناسب با آن گل انتخاب کنید. ضمن اینکه اندازه گل را هم درنظر بگیرید. ممکن است با انتخاب یک گل، مثلا 200شاخه لازم داشته باشید اما با انتخاب گل دیگری با 150 شاخه کارتان راه بیفتد. سعی کنید تناسبی بین دسته گلتان و گلهای ماشین عروسی تان وجود داشته باشد تا مجموع کار زیباتر دیده شود. گاهی نگاهی به فصل هم می‌تواند ایده‌ای به شما بدهد. هارمونی رنگ‌ها را بشناسید. به طور مثال اگر عروسی تان در بهار است رنگهای ملایم مثل صورتی روشن ، یاسی و سفید لب ماتیکی زیبا هستند و اگر مراسمتان در پاییز برگزار می شود، رنگهای نارنجی، زرد و قرمز تیره مجموعه زیبایی به شما هدیه می کنند. نکته دیگری که باید درنظر داشته باشید سرما یا گرمای هواست.

اگر عروسی تان در تابستان است از گل فروش بپرسید چه گلهایی زود پلاسیده نمی شوند و ماشین عروسیتان تا آخر شب زیبایی اش را حفظ می کند. اگر هم عروسی در زمستان است در مورد گلهای مقاوم در برابر سرما پرس و جو کنید. البته معمولا خود گلفروشها این نکات را درنظر می گیرند و شما را راهنمایی می کنند. با وجود همه اینها نباید انتظار داشته باشید، بعد از یک روز خیلی گرم یا خیلی سرد، گلهای ماشین عین اول صبح شاداب باشند. البته می توانید از گلهای مصنوعی هم در تزیین ماشین استفاده کنید، گلهایی که خیلی شبیه گلهای طبیعی هستند. این گل‌ها با اینکه گران‌تر هستند، اما دیگر نگرانی اینکه ماشین عروستان زیبایی اش را تا آخر شب حفظ نکند را نخواهید داشت. در آخر هم می‌توانید این گل‌ها را بعد از باز کردن از روی ماشین در گلدانی در خانه‌تان نگه دارید و هر از گاهی به یاد جشن عروسی تان بیفتید.
حواستان باشد اگر پیش از مراسم عروسی، جشن نامزدی یا عقد داشته اید، تزیین ماشین عروسی باید با تزیین ماشین نامزدی فرق داشته باشد. معمولا برای مراسم نامزدی که جمع و جورتر و ساده‌تر است، از بادکنک، تور و پاپیون استفاده می شود.
برای مراسم عروسی هم می‌توان از گل‌های رنگ روشن (اگر ماشین تیره است) و گل‌های رنگارنگ (اگر ماشین رنگ روشنی دارد) استفاده کرد.

گول اسم گل را نخورید
در تزیین ماشین عروس، مهمترین موضوع تناسب رنگ گلها و مدل تزیین با خود ماشین و رنگ آن است. درست است که بعضی از گلها به نظر زیباتر می آیند اما وقتی مجموعه ای از گلها کنار هم قرار می گیرند، ترکیبهای زیبای متعددی می توان ساخت. بنابراین فکر نکنید فقط گلهای گران و معروف هستند که ماشینتان را قشنگ می کنند. هر گلی درجه یک، دو و سه دارد

گل‌های هلندی و تایلندی معمولا گران‌قیمت هستند. ارکیده گران‌ترین گلی است که در تزیین ماشین‌های عروس به کار می‌رود که از شاخه‌ای 7-8 هزار تومان شروع می‌شود تا 35 هزار تومان. عروس و دامادهایی که می خواهند ماشینشان منحصر به فرد باشد برای تزیین ماشین شان گل ارکیده را انتخاب می‌کنند.

 کالسکه و بالن
شاید شما از آن دسته افرادی باشید که دلتان بخواهد روز عروسی تان یک کار به یاد ماندنی انجام دهید که تا مدتها در خاطره ها بماند. مثلا سوار کالسکه یا بالن شوید و برای مهمانها دست تکان دهید و دسته گلتان را در هوا بچرخانید!البته از آنجا که حرکت کالسکه داخل شهر ممنوع است تنها عروس و داماد می‌توانند در مقابل تالار و برای یک مسیر کوتاه برای عکسبرداری و فیلمبرداری از آن استفاده کنند.
بالن سواری عروس و داماد نیز ممنوعیت‌هایی دارد و فقط برای یک باشگاه در تهران مجوز بالن‌سواری صادر شده است

###