اگر در دوران نامزدی، عقد یا حتی پس از ازدواج متوجه خیانت شریک زندگی تان شدید، چه واکنشی باید نشان دهید؟ اصلا فردی که دچار خیانت شده میتواند مجددا زندگی عادی داشته باشد یا خیر؟

مسئله خیانت زمانی در ازدواج مطرح می شود که فردی با وجود داشتن همسر با فرد دیگری هم رابطه جنسی داشته باشد. این در حالی است که خیانت در ازدواج و زندگی زناشویی، صرفا به معنای داشتن رابطه جنسی و بسیار عمیق افراد متاهل با فردی جز همسرشان نیست بلکه حتی فکر کردن به شخص دیگری جز همسر، صحبت کردن هر روزه با او، پیامک زدن مداوم به او یا برقراری رابطه دوستانه مستمر از طریق چت کردن هم می تواند خیانت به همسر محسوب شود، حتی اگر فردی در ذهن خودش عاشق فرد دیگری جز همسرش باشد و آن شخص سوم هم از این عشق بی خبر باشد، باز هم نوعی خیانت در زندگی زناشویی اتفاق افتاده است. پروفسور حسین باهر جامعه شناسی است که به شما می گوید هرگاه متوجه شدید همسرتان به شما خیانت می کند چه کاری باید انجام دهید و از چه واکنش هایی پرهیز کنید.

خیانت زیاد شده ...

در دهه گذشته گرایش به خیانت به همسر در جامعه ما بسیار افزایش یافته است. از بین رفتن عشق و علاقه، زیبا به چشم نیامدن همسر، سهل انگاری همسران، هوسرانی، عقده های جنسی، اخلاق و رفتار غیرقابل تحمل همسر، بی خطر شمردن خیانت، زیاده خواهی و تنوع طلبی را از دلایل اصلی خیانت و بی وفایی همسران به یکدیگر می دانند. هر چیزی در این دنیا چه مادی و چه معنوی به طور موقت نزد ما امانت است. وقتی چیزی یا کسی را به امانت می گیریم این وظیفه ماست که به خوبی از آن مراقبت کنیم. ماجرای روابط مرد و زن نیز به همین صورت است که دو طرف یکدیگر را برای مدتی به امانت در کنارشان دارند و در تمام این دوران باید از چیزهای مشترکی که بین هم دارند به شدت محافظت کنند. 2 نفری که با هم ازدواج می کنند تعهد می بندند که تمام امور جنسی و جسمی شان صددرصد متعلق به همدیگر باشد.

با همسر خیانتکار باید ...

در برخورد با همسر خیانتکار پیش از هر چیز رفتن سراغ یک مشاور زبده ضروری است چراکه پیش از هر چیز باید علل این اتفاق روشن شود. اینکه چرا همسرمان سراغ فرد دیگری رفته دلایلی دارد که با کندوکاو در رفتارها و عملکرد شما در زندگی مشترک مشخص خواهد شد. همسرانی در روابط خود بی بند و بار و بیمار هستند که مسائل جبران ناپذیری را در زندگی شان رقم می زنند، به خصوص در برخورد با همسر بیمار پزشکانی هستند که با هورمون تراپی مشکلات فعالیت بیش از حد هورمونها را برطرف می کنند. خانم ها باید دلایل این اتفاقات را بررسی کنند، علت این رفتار را بیابند و نگاهی به رفتار و عملکردهای خودشان در زندگی مشترک داشته باشند و از تصمیم گیریهای عجولانه بپرهیزند. بیشتر افراد وقتی با این وضع روبه رو می شوند فورا از طلاق حرف می زنند. بهترین کار این است که بعد از ماجرا، سراغ مشاور بروند و مسائل را حل کنند و یک بازنگری در رابطه شان داشته باشند. با همه این موارد اگر دیدید شرایط زندگی فعلی تان سخت است، در نظر بگیرید اگر جدا شوید آیا شرایط بهتر میشود یا بدتر.

خیانت کارها فرهنگ ندارند

خیانت مسئله ای است که از قبل از ازدواج یعنی ابتدای راه آشنایی و خواستگاری تا بعد از ازدواج و انتهای مسیر احتمال وقوع آن وجود دارد اما این مورد بعد از ازدواج به مراتب بیشتر اتفاق می افتد چراکه هر دو طرف بعد از به هم رسیدن یاد ایام مجردی خود کرده و هیجان کاذبی را به زندگی خود تزریق می کنند با این تفاوت که این هیجان زندگی را ویران می کند. ما دچار نوعی بی فرهنگی در زندگی کردن هستیم. ما با مفهوم زندگی مشترک در هیچ بعد آن بزرگ نشدیم و به همین دلیل در بیشتر ابعاد آن به مشکل برمی خوریم. برخی زنان بعد از ازدواج به دنبال این هستندکه به چه منافع مالی خواهند رسید و برخی مردان بعد از ازدواج سراغ شخصی میروند که دور از دغدغه ها لحظه هایش را بسازد. همین بی فرهنگی ناشی از ناآگاهی هر دو را در رسیدن به چیزی که در ذهن داشتند ناکام می گذارد.

منبع ترویج خیانت؟

سریال های ماهوارهای که بسیاری از آنها این روزها سر زبانها افتاده درپی ترویج خانواده های بی سر و سامان و لجام گسیخته و عادی جلوه دادن خیانت، عادی جلوه دادن رابطه جنسی دختر و پسر قبل از ازدواج، در میان نوجوانان و جوانان است. این وضعیت تنها در ایران نیست. گفته می شود یک سریال ترکی که سال گذشته در کشورهای عربی پخش می شد، آنقدر روی آنها تاثیر گذاشت که باعث جدایی بسیاری از زنان عرب از همسرانشان شد، در صورتی که این سریال از داستانی کاملا ساده و عشقی برخوردار بود.
تاثیرات منفی و بی شمار این سریالها به هیچ عنوان قابل کتمان نیست. متاسفانه اکثر سریالهایی که در تلویزیون ما پخش می شود برای جوانان قانع کننده و دلچسب نیست و آنها را نه تنها قانع نمی کند بلکه حریص میکند، بهدلیل همین است که میروند سمت این سریالها؛ سریالهایی که بهشدت بدآموزی دارند؛ بدآموزی های جنسی، گرایش به زندگی بی بندوبار و طلاق های راحت و رابطه با چند نفر در آن واحد و اینها بدآموزی دارد.

شما هم با این موضوع موافقید؟ آیا سریالهای ماهواره ای میتوانند باعث افزایش خیانت شوند؟ اگر با این موضوع موافق یا مخالفید، همینجا نظرتان را بیان کنید.