قطعا ناصرالدین شاه از زنان چاق خوشش میامده که حرمسرایش پر از خانم های تنومند بوده! اما آیا مردان ایرانی همچنان از زنان چاق خوششان می آید؟

بر اساس پژوهشی که نتایج آن در خبرنامه دانشجویان ایران در مرداد ماه یه چاپ رسید و در آن از 1500 مرد ایرانی در سنین مختلف مورد سؤال قرار گرفتند، ادعا شد که مردان ایرانی زنان نسبتا درشت هیکل یا به اصطلاح «کمی توپر» را به زنان لاغر اندام ترجیح می دهند!

آمار می گوید ...

این مقاله اشاره بر مطالعه ای داشت که در آن از 1500 مرد جوان ایرانی پرس و جو شده بود و نتیجه این بود که 50 درصد افراد گرایش شان به سمت زنان با اندام متوسط به سمت چاق و 30 درصد به سمت زنان با هیکل پر بود و تنها 20 درصد گزینه مورد نظرشان را از بین زنان مانکن و لاغر انتخاب کرده بودند!

پژوهشگران این مطالعه علت را چنین بیان کردند:«انتخاب مردان ایرانی از بین زنان متوسط و تنومند به جای زنان لاغر دلایل مختلفی دارد که عمده ترین دلیل معطوف به نگرش فرهنگی ایرانی اسلامی است که زنان متوسط هم شادابی ظاهری و درونی بیشتری نسبتا به زنان لاغر دارند و هم قدرت باروری و نگهداری از نوزادان توسط زنان لاغر کمتر از زنان به نسبت تنومندتر است.»

لاغرها دیرتر ازدواج می کنند؟

در پژوهشی دیگر نیز این نتیجه حاصل ش که «سن ازدواج دختران جوان با فیزیک مانکنی و لاغر بیشتر از سن ازدواج دختران جوان با فیزیک متوسط است، به تعبیر دیگر دختران لاغر کمتر مورد خواستگاری قرار می گیرند.»
اما آیا واقعا زنان درشت هیکل فرزندان سالم تر و زندگی زناشویی بهتری دارند؟ پوریا پاکرو، روانشناسی است که به این سوالات پاسخ می دهد.


زنان قدرتمند جذاب ترند

مردان ایرانی در ناخودآگاه شان دوست دارند زنی قدرتمند در کنارشان داشته باشند. این ادعا درست است و شاید حتی در ابتدا یک جذابیتی هم برای مردان ایجاد کند. زن هایی که جنبههای مردانه شان قوی تر است و توانمندی های بیشتری از خودشان نشان می دهند معمولا در ابتدا برای مردان خیلی جذابند. البته بعدها ادامه یافتن این کشش و جذابیت به مهارت ها، شخصیت، نگرشها و ... زوجین ربط دارد.

زیبایی هم مهم است

از طرف دیگر بحث رسیدگی به زیبایی و سلامت فردی هم مطرح است که به خودی خود چیز بدی نیست. این رسیدگی می تواند نشانه سلامت، اعتماد به نفس، عشق به خود و شادمانی باشد. اما وقتی فرد خود را به اصطلاح ول می کند و اصلا به خودش نمی رسد این می تواند نشانه افسردگی یا اعتماد به نفس پایین و ... او باشد.

آمار دقیق نداریم!

وقتی یک تحقیق انجام می شود باید حتما نمونه برداری در آن قابل تعمیم به همه جامعه باشد. ممکن است این پژوهش بر یک دسته یا گروه خاص با نگرشهای مشخص انجام شده باشد. با توجه به تجربیات خودم در طول این سالها با مراجعان مختلف از طبقات اجتماعی گوناگون به این نقطه نظر نرسیده ام که مردهای ایرانی زنهای چاق را بیشتر می پسندند. البته این نگرش را دارم که مردها زنهای قدرتمند را دوست دارند چراکه این موضوع یک سابقه تاریخی هم دارد. درواقع مردهای ما به دلایل مختلف خیلی به مادرانشان وابسته بودند و یک همسر قدرتمند هم می تواند حس مادرانه به آنها بدهد. اما با این موضوع که الان همه مردها دنبال زن های تنومند می گردند موافق نیستم. حداقل در نمونه هایی که من به چشم دیدم چنین چیزی حقیقت نداشته است. در این رابطه آمار دقیق یا پژوهش رسمی و علمی وجود ندارد.