اگر با خواستگارتان در دنیای مجازی آشنا شده اید و می خواهید اینترنتی ازدواج کنید، باید بیشتر از یک ازدواج معمولی چشم و گوشتان را باز کنید؛ خطرات ازدواج اینترنتی بسیار بیشتر است!

در دنیای مدرن، همیشه شنیدن ویژگی خواستگارها از زبان یکی از آشناهای مورد اعتماد، به بهانه ای برای آوردن گل و شیرینی به خانه و تشکیل خانواده تبدیل نمی شود. دور از ذهن نیست اگر نویسنده یکی از وبلاگها و وبسایتهایی که هر روز به آن مراجعه می کردید و با نظرات خود اندیشه هایش را نقد یا تایید می کردید، به یکی از خواستگاران شما تبدیل شود. اما مراقب باشید! شما برای تشکیل یک زندگی موفق، تنها به اندیشه های مشترک در دنیای مجازی نیاز ندارید. جواب دادن به خواستگاری های آنلاین، آداب خودش را دارد. پس مراقب باشید و حساب شده قدم بردارید.

آگاهانه پیش بروید

عجیب نیست اگر شما هم مثل جوانان دیگر، قصد ازدواج داشته باشید اما مسیری که به ازدواج موفق ختم می شود را نشناسید. گمان نکنید که مشاوره های روانشناسی، تنها به زوج هایی که دچار بحران شده اند کمک می کند. شما پیش از آنکه با فردی آشنا شوید و تصمیم به ازدواج بگیرید، می توانید در کلاسهای آموزش پیش از ازدواج شرکت کنید یا در جلسات مشاوره، با خودتان و انتظاراتی که از ازدواج دارید آشنا شوید. فرقی نمی کند که همسرتان را از راه خواستگاری مستقیم انتخاب کنید یا در دنیای مجازی با او آشنا شوید؛ شما پیش از هر انتخابی باید خودتان را شناخته و مفهوم ازدواج و انتظاری که ###از این پیمان دارید را بیشتر بشناسید.

رابطه را کش ندهید

این اصل را هرگز فراموش نکنید؛ «رابطه اینترنتی باید کوتاه باشد!» وابسته شدن شما به او در این مدت، ممکن است به مانعی برای دیدن واقعیت تبدیل شود. پس گمان نکنید شما با دیگران فرق می کنید و با وجود گذشت زمان، باز هم می توانید منطقی تصمیم بگیرید. چون عادت به دیدن پیام های فردی که آرزوی زندگی در کنار شما را مطرح می کند، می تواند شما را هم به اشتباه بیندازد و چشمتان را بر واقعیت ببندد.

با ذره بین ببینیدش!

مهم نیست که چه مدتی از آشنایی اینترنتی شما گذشته باشد. رابطه شما تا زمانی که به محیط اینترنت محدود بماند، هیچ اعتباری ندارد. تا شما خواستگارتان را از نزدیک نبینید و در جریان معاشرت بااو، عادات و واکنش هایش نسبت به موقعیت های مختلف را نشناسید، نمی توانید تصمیم درستی برای ازدواج بگیرید. پس رابطه را از این چرخه بیرون بیاورید و با وارد کردن خانواده ها و دوستان یکدیگر به میدان، به شناخت ایمن تری دست پیدا کنید.

به وبکم اعتماد نکنید

تصور نکنید که کمک گرفتن از تکنولوژی های جدید، رابطه اینترنتی شما را امن تر میکند. باور کنید خواستگارتان حتی پشت وبکم و در رابطه بصری هم می تواند خود و احساساتش را سانسور کند و تنها بخش لذت بخشی از واقعیت را به شما نمایش دهد، پس به اصول قبلی وفادار باشید و به هیچ بهانه ای رابطه اینترنتی را طولانی نکنید.

کارآگاه خوبی باشید

مخفی کردن چهره اصلی یا لااقل پنهان نگه داشتن بخشی از واقعیات در دنیای مجازی کار ساده ای است. شمایی که جز واژه های تایپ شده چیزی از زندگی خواستگارتان ندیده اید، نمی توانید نسبت به احساسات و ویژگی های شخصیتی اش اطمینان داشته باشید. حتی اگر این خواستگاری اینترنتی به آشنایی تلفنی تبدیل شد، باز هم نمی توانید نسبت به شناختی که در این دوره به دست می آورید مطمئن باشید. کنترل لحن و پنهان کردن احساسات پشت تلفن کار دشواری نیست، پس محتاط باشید و شناخت دقیق تری را جستوجو کنید.

کمک بگیرید

اگر فرصت زیادی را برای نامزد بودن ندارید و باید هرچه زودتر به درخواست ازدواج او پاسخ دهید، از یک روانشناس کمک بگیرید. شما می توانید با کمک تست های معتبری که در مراکز روانشناسی دراختیارتان قرار می گیرد، شباهتها و تفاوتهایتان را بیشتر بشناسید و با تفسیرهای یک متخصص، نسبت به شرایطی که در آن قرار دارید، دید منطقی تری پیدا کنید.

شما جرات و جسارت ازدواج اینترنتی را دارید؟ به نظرتان برای این کار از چه روش هایی میتوان برای اعتماد به همسر آینده استفاده کرد؟