اگر می خواهید عروس باهوشی باشید دور غذاهایی که هوش شما را کم می کند،‌ خط قرمز بکشید و باهوش ترین عروس دنیا باشید!

شاید فکر می کنید که هوش و استعداد ذاتی است و نمی توانید از بیش از این باهوش تر شوید اما بهتر است بدانید که برخی از غذایی کارایی مغز شما را تحت تاثیر قرار داده و شما را باهوش یا کم هوش تر می کند. بنابراین اگر می خواهید عملکرد مغز شما رو به افزایش باشد و در مقابل آقای داماد،‌عروس باهوشی باشید، باید از مصرف گروهی از مواد غذایی پرهیز کنید و آنها را به رژیم غذایی تان راه ندهید. در اینجا غذاهای «خنک کننده» را بهتر بشناسید و از آنها فاصله بگیرید.

شکر

درست که مزه خوب و دلچسبی دارد اما شکر برای مغز شما چندان هم شیرین و خوشایند نیست و سلامتی تان را تهدید می کند. ### شاید شنیده باشید که شکر برای دندان های شما مضر است، کبد تان را دچار مشکل می کند و وزن تان را بالا می برد اما گذشته از همه اینها شکر بر روی عملکرد مغز شما هم تاثیر گذاشته و به نظر می رسد کارایی آن را کاهش می دهد. با وجود اینکه این تحقیقات هنوز در مراحل مقدماتی قرار دارد اما متخصصان به شما توصیه می کنند برای حفظ سلامتی تان مصرف شکر را محدود کرده و به جای آن اسید چرب امگا 3 بیشتری را در رژیم غذایی تان بگنجانید. گردو، ماهی سالمون و سویا از جمله منابع غنی از اسید چرب امگا 3 هستند که مصرف آنها برای بهبود عملکرد مغز ضروری است.

کره

اگر رژیم غذایی شما سرشار از چربی های اشباع شده باشد، در این صورت هم عملکرد مغزتان کاهش می یابد. نتیجه پژوهش های محققان داشنگاه هاروارد که در مجله سالانه عصب شناسی به چاپ رسیده این موضوع را تایید می کند. در این تحقیق پژوهشگران6 هزار زن را به مدت 4 سال مورد بررسی قرار داند و پس از ان به این نتیجه رسیدند خانم هایی که در رژیم غذایی شان چربی های اشباع شده بیشتری قرار داشت، در آزمون های تست هوش و تقویت حافظه ضعیف تر بودن و مغزشان عملکرد پایین تری داشت. از سوی دیگر خانم هایی که در رژیم غذایی شان چربی های تک غیر اشباع شده وجود داشته (مانند چربی موجود در روغن زیتون و آووکادو) امتیازات بیشتری را در تست های مختلف بدست می آورندند.

آدامس

شاید بعضی وقت ها وقتی مضطرب و نگران هستید به این فکر می کنید که جویدن آدامس تمرکز شما را بیشتر می کند اما گروهی از محققان بر این باورند که آدامس جویدندن در بعضی از موقعیت ها کارآیی مغز شما را کاهش می دهد. ### یکی از تازه ترین تحقیقات که توسط پژوهشگران انگلیسی انجام شده نشان می دهد آدامس جویدن هنگام انجام فعالیت هایی که به تمرکز و به دقت نیاز دارد حفظ داده ها را در کوتاه مدت مخدوش می کند. بااین وجود تحقیقات دیگری وجود که نشان می دهد آدامس جویدن به افزایش تمرکز کمک می کند و در این زمینه تحقیقات متناقضی دیده می شود. به همین دلیل این احتمال وجود دارد که در این زمینه دچار سردرگمی شوید. به هر حال اگر به جویدن آدامس عادت دارید بهتر است به این هشدار ها هم نیم نگاهی داشته باشید یا عادت های مضر دیگر برای سلامت مغز را از سبک زندگی تان دور کنید. به اندازه کافی آب بنوشید، خواب کافی داشته باشید و مغزتان را فعال نگه دارید تا مشکلات کاهش حافظه به سراغ تان نیاید.

غذاهای کم ارزش

خیلی از میان وعده های غذایی مانند چیس و پفک،‌شیرینی و همینطور فست فودهای لذیذ و خوشمزه در گروه غذاهای کم ارزش قرار می گیرند. متخصصان تغذیه دانشگاه آکسفورد دریافتند که خوردن همبرگر، کباب های آماده، چیپس و دیگر مواد غذایی دارای چربی زیاد می تواند در کاهش عقل و هوش آدم ها مؤثر باشد. متخصصان با انجام آزمایش هایی روی موش ها به این نتیجه رسیدند موش هایی که در مدت 10 روز بطور مداوم فست فود مصرف می کردند حافظه کوتاه مدت شان آسیب می دید. خوردن انواع فست فود توان تحرک و فعالیت بدنی را کاهش می دهد. علاوه بر این محققان معتقدند فست فودها سرشار از چربی هستند که منجر به چاقی، ابتلا به بیماری دیابت و تهدید سلامت بدن در درازمدت می شوند.