هر کدام از لوازم آرایشی که در کیف آرایش تان دارید، غیر از تاریخ انقضای خود ماده آرایشی، بعد از باز شدن و آغاز مصرف هم تاریخ انقضای مشخصی دارند؛ حتما لوازم آرایش تان را چند وقت یکبار بازبینی و در صورت لزوم دور بیندازید.

قطعا شما هم مواد و لوازم آرایشی تان را بسیار دوست دارید اما یادتان نرود آنها نیز مثل هر محصول دیگری تاریخ انقضا دارند و بعد از آن تاریخ می توانند حسابی به پوست آسیب برسانند. آیا حاضرید پوست ارزشمند خود را فدای این مواد کنید، پس دست به کار شوید و دست به یک تصفیه اساسی در کیف لوازم آرایشی تان بزنید چرا که ممکن است بعضی از آنها تبدیل به یک بستر خوب برای رشد باکتری ها شده باشند. شما باید بتوانید تشخیص دهید چه زمانی ماده آرایشی تان برای استفاده مناسب است و چه زمانی بهتر است آنها را دور بیندازید.

ریمل

ریمل باید هر چند ماه یکبار (در حالت ایده آل 2 تا 3 ماه) عوض شود. با باز شدن در ریمل اکسیژن روی مواد تشکیل دهنده آن تاثیر گذاشته و کاری می کند که باکتریها درون آن جمع شوند. وقتی باکتریها درون ریمل تجمع کنند می توانند باعث قرمزی، خارش یا حتی گاهی ورم و گلمژه در ناحیه چشمها شوند. از طرف دیگر هربار که برس ریمل را بیرون می آورید، از آن استفاده می کنید و دوباره آن را سر جایش بازمی گردانید، در این مسیر برس میزانی باکتری جذب می کند و آن را به درون ریمل می برد.

خط چشم

خط چشم مایع یا مداد باید هر سه ماه یکبار عوض شود. اگر از مداد استفاده می کنید توصیه می کنیم هربار قبل از استفاده آن را بتراشید تا اگر آلودگی روی نوک آن وجود داشته باشد، از بین برود.

کرم پودر

اگر در کرم پودرتان را هنوز باز نکرده اید می توانید تا 2 سال آن را نگه دارید اما بعد از باز کردن باید نهایتا بین 6 تا 12 ماه از آن استفاده کنید، چرا که بعد از این تاریخ دیگر قابل استفاده نخواهد بود. همچنین یادتان باشد کرم پودرهای خود را دور از فضاهای مرطوب (مثل حمام) و گرم و پرنور نگهداری کنید چون این محیط ها رشد باکتریها را بیشتر می کند و باعث می شود که کرم پودر و به طور کلی تمام لوازم آرایشی شما سریعتر فاسد شود.

رژلب

از آنجا که رژلب ها مدام با لبها در تماس هستند بهتر است هر سال عوض شوند البته در رژلب ها آبی وجود ندارد بنابراین احتمال فاسد شدن آنها بسیار کمتر است. یادتان نرود اگر اخیرا بیمار بوده اید بهتر است رژ خود را دور بیندازید. هیچگاه رژلب خود را به کسی قرض ندهید یا از رژ کسی استفاده نکنید.

پنکیک

هر پنکیک یا پودری را حداقل می توان 2 تا 3 سال استفاده کرد به شرط آنکه در محیطی خشک و خنک نگهداری شود به خصوص پنکیک هایی که منشا گیاهی دارند چون دارای مقدار بسیار کمی آب هستند و احتمال رشد باکتریها در آنها وجود دارد بنابراین اول از همه به برچسب پنکیک تان نگاه کنید. پودرهای فشرده را می توانید تا 2 سال و پودرهای نرم را می توانید تا 3 سال استفاده کنید.

رژگونه

دقیقا همان قانونی که درباره پنکیک ها وجود دارد در مورد رژگونه های پودری هم صدق می کند، یعنی اگر در مواد تشکیل دهنده آن آب وجود نداشته باشد، میت وانید تا مدتها یعنی 2 تا 3 سال از آن استفاده کنید ولی اگر رژگونه شما کرمی باشد باید هر سال آن را عوض کنید. اگر می خواهید عمر رژگونه را زیاد کنید به طور مرتب برس آن را بشویید و رژگونه را در محیطی تاریک و خشک نگهداری کنید.

سایه چشم

اگر چشمانی حساس دارید یا به سلامت چشمهایتان اهمیت فراوانی می دهید و نمی خواهید قرمز شوند یا به خارش بیفتند هر سه ماه یک بار سایه چشمتان را عوض کنید هر چند سایه ها تقریبا فرمولی شبیه باقی پودرها مثل پنکیک و رژگونه دارند ولی از آنجا که با حساسترین قسمت بدن سروکار دارند بنابراین انتقال باکتریها به آن و بعد سرایتش به چشم می تواند بسیار خطرناک باشد.