همیشه گفته‌اند حرف‌های‌تان را در دل نگه ندارید اما در جشن عروسی در عمل به این توصیه معروف چشم‌پوشی کنید و هر چه به ذهن‌تان رسید به عروس و داماد نگویید

همیشه گفته‌اند حرف‌های‌تان را در دل نگاه ندارید مبادا روزی غمباد شود اما در مورد جشن عروسی کمی در عمل به این توصیه معروف چشم‌پوشی کنید و هر چه به ذهن‌تان رسید را به زبان نیاورید.

1. «حتما اول زندگی خیلی خرج رو دست خودتان گذاشته اید»

جشن باشکوه عروسی همیشه پرخرج بوده و عروس و داماد و خانواده‌های‌شان مطمئنا از قبل فکری برای تامین این مخارج کرده‌اند صاحبان مجلس چه ثروتمند باشند چه متوسط به نحوی توانسته‌اند مخارج این شب باشکوه را فراهم کنند و حالا که جشن شروع شده همه باید از ان لذت ببرند پس در این لحظات خاطره‌انگیز پای مسائل مالی را وسط نکشید و در مسائل مالی دو خانواده دخالت نکنید.

2. «حالا دیگه باید به فکر یه کاکل زری باشید»

دو نفر که بعد از مدت‌ها تجرد عشق زندگی خود را یافته‌اند و با هم پیمان زندگی مشترک را بسته‌اند بعد از جشن عروسی دورانی باورنکردنی و مملو از آرامشی را تجربه می‌کنند. درست مثل این‌که بعد از چندین روز بی‌خوابی و تلاش بی‌وقفه فرصتی برای آسایش بیابید و دل‌تان نخواهد دیگران وقت‌و‌بی‌وقت خواب شما را بپرانند. دو همسر جوان در روزهای اول آشنایی حتما در مورد بچه‌دار شدن و زمان مناسب ان به توافق رسیده‌اند پس با دخالت‌های بی‌‌جایی از قبیل توصیه به بچه‌دار شدن حریم خصوصی زندگی این تازه‌عروس و تازه داماد را نشکنید.

3. « اصلا باورم نمی‌شد تو هم یه روز عروسی کنی!»

با چنین ابراز تعجب و هیجانی انگار دارید به آن جوان می‌گویید:«تو که پر از عیب و نقصی نمی‌دانم همسرت چطور راغب ازدواج با تو شده؟». در زندگی هرکس یک روز ناگهان فردی پیدا می‌شود که از هر لحاظ با او هماهنگ است و کم‌کم این شخص معجزه زندگی می‌شود. جذابیت و جالب توجه بودن یک ویژگی نسبی و سلیقه‌ای است ما اجازه نداریم اگر دیگری با دیدگاه‌های ما استاندارد نمی‌شود با حرف‌های‌مان او را تحقیر کنیم.

4. « چرا فلانی را دعوت نکردی؟»

دعوت نشدن شخصی به جشن دو علت دارد: امکانات پذیرایی محدود است یا مساله‌ای بین صاحب مجلس و آن فرد وجود دارد. در هر دو صورت ادب حکم می‌کند دعوت صاحب مجلس را اجابت کنیم و به هیچ عنوان هم در حین جشن ماجرای دعوت نشدن دیگری را پیش نکشیم اگر واقعا در مورد فهرست مدعویین ابهامی داریم بعدا هم می‌توان در این باره اطلاعات به دست اورد. به علاوه مساله هرچه هست میان ان دو طرف است و به ما مربوط نمی‌شود.

5. «عروسی که تمام شد تا صبح نمی‌خوابید نه؟!!»

دیگر زمانی که اطرافیان در روابط خصوصی دو همسر جوان دخالت می‌کردند تمام شده زمانی که بزرگترها با شوخی درباره این مسائل صحبت می‌کردند مربوط به چندین دهه قبل است که دختر و پسر در سنین زیر 20 سال با هم ازدواج می‌کردند. در عصر حاضر زوجین اطلاعات و فرهنگ کافی برای مسائل خصوصی خود را دارند و ما اجازه دخالت به این حریم را نداریم.

به نظر شما چه جملات دیگری جزو جملات ممنوعه برای بیان به عروس و داماد است؟