ازدواج راه رهایی از مشکلات خانه نیست

پرسش : من تو خانواده نسبتا متعصبی زندگی می‌کنم. پدر و بردارم با وجود اینکه الان 23 سالمه هنوز تنبیه بدنیم می‌کنن. همیشه باعث خجالت منن و الان کسی بهم پیشنهاد ازدواج داده که شرایط مالی مورد نظر منو داره ولی از نظر صورت و هیکل اصلا بهم نمیایم از طرفی دوستام میگن اگه می‌خوام زنده بمونم باید ازدواج کنم. اون پسر از نظر ادب و اخلاق 80 درصد مورد پسند منه ولی واقعا از اینکه بخوام باهاش زندگی کنم حس خوبی ندارم. یه نکته هم که باید بگم اینه که من اونو یه بار بیشتر ندیدم و یه معرف ما رو با هم آشنا کرده. اگه اینو رد کنم ممکنه یه روز منو مجبور کنن با کسی که خودشون میپسندن ازدواج کنم. ذهنم خیلی درگیره. میدونم این ازدواج اشتباهه ولی همه اطرافیام میگن که قبول کنم. خواهش میکنم کمکم کنی.
پاسخ

پاسخ: اولا فرار از شرایط بد خونه، انگیزه خوبی برای ازدواج نیست. چه تضمینی وجود داره که شما شرایط بهتری رو تجربه کنین؟
ثانیا، اگرچه خصوصیت‌های ظاهری مهمه و شما باید با کسی ازدواج کنین که به دلتون بنشینه، اما من نگرانم که شما انقدر ذهنت متمرکز این ویژگی‌ها بشه که از خصوصیت‌های دیگه غافل بشی. شما حتی سن خواستگارتم برای من نگفتی! و این یعنی همه ذهن شما متمرکز خصوصیات ظاهری ایشونه.
ثالثا، مهمتر از همه، شما باید مساله تو، فارغ از این که با چه کسی می‌خوای ازدواج کنی، با خانواده‌ات حل کنی. فراموش نکن که در هر شرایطی خانواده پشتیبان شمان و اصلا درست نیست که بخوای از اونها فرار کنی و به مردی پناه ببری که به هرحال شناخت کمی ازش داری و معلوم نیست اگر این حسو داشته باشه که شما پشتیبانی خانواده رو نداری، ناخودآگاه حتی، چه رفتاری از خودش نشون بده. اگر رابطه شما با خانواده قابل اصلاح نباشه هم، باید خودت استقلال پیدا کنی و روی پای خودت بایستی و مسیر زندگیتو خودت بسازی. می‌فهمم که اصلا ساده نیست؛ مخصوصا تو خانواده‌ای مثل خانواده شما. اما به نظر من تنها راهه. مساله اصلی شما اینه، نه اونی که خودت گفتی.

###

لطفا کمی صبر کنید...