سال‌ها قبل گوشه دنج تمام حیاط‌های خانه‌ها باغچه‌ای زیبا وجود داشت که دیدن آن حال آدم را خوب می‌کرد. داشتن باغچه علاوه بر زیبایی و حال خوبی که دارد باعث می‌شود آدم هر روز دقایقی را صرف باغچه‌اش کند و خدا می‌داند کنار این گیاهان چقدر حال آدم خوب می‌شود.

همین حالا قیمت منو تالار رو درخواست کن و برای بازدید تالار دلخواهت هماهنگ کن.

تحریریه نوعروس/ میترا شکری :خیلی‌ها برای نداشتن باغچه کوچک بودن خانه‌ها را بهانه می‌کنند در حالیکه برای آن هم راه‌حلی وجود دارد. با ما همراه باشید و باغچه‌تان را بسازید و نوروز را پیش پیش به خانه‌ی خودتان بیاورید.

حالِ خوبِ باغبانی
قبل از اینکه راه و رسم کاشتن گیاه در گلدان‌های خانگی را با هم مرور کنیم، باید نکات مهمی در خصوص وسایل مورد نیاز را به شما بگوییم تا بتوانید در این زمینه اطلاعات اولیه به دست بیاورید. اطلاعاتی که با در نظر نگرفتن آن‌ها ممکن است گل‌های زیبایی که کاشته‌اید بعد از یک هفته خشک شوند و همه زحمات‌تان به باد برود.
گلدان مناسب انتخاب کنید
به تناسب اینکه می‌خواهید باغچه‌تان در تراس، اتاق خواب، حمام یا حتی کنار پنجره آشپزخانه‌تان باشد بهتر است گلدان مناسب انتخاب کنید. این روزها گلدانهای زیبا با رنگ‌‌هایی جذاب به بازار آمده است که نه تنها مقدمات باغچه داشتن را برای شما مهیا می‌کند بلکه رنگ‌هایش به خانه‌ی شما انرژی زیادی را تزریق می‌کند. این ظرف‌ها در بازار به قیمت‌های مختلف و در اندازه‌‌های متفاوت و از قیمت 3 تا 30 هزار تومان قابل دسترسی هستند.
گلدان‌های سفالی گلدان‌های ارزانی هستند و به همین دلیل بیشتر افراد از آن استفاده می‌کند. این گلدان‌ها که از خاک رس تهیه شده‌اند دارای تهویه خوبی هستند. البته سوراخ‌های این گلدان‌ها بعد از مدتی مسدود می‌شوند و باید حواس‌تان باشد که آنها را به موقع عوض کنید.

                  
به خاک‌ها توجه کنید
یکی از مهم‌ترین مواد اولیه که برای داشتن باغچه‌ای سرحال باید به آن توجه کنید خاک مناسب است. این روزها در تمام فروشگاه‌ها خاک‌های غنی شده برای تمامی گل‌ها وجود دارد و دیگر لازم نیست خاک‌های معمولی را با کلی کود حیوانی و برگ‌های پوسیده و ... مخلوط کرده و از آنها استفاده کنید. خاک‌هایی که در مراکز خرید و گلفروشی‌ها به فروش می‌رسند تمام شرایط مناسب برای پرورش گیاه را دارند.
گیاه را متناسب با فضای خانه بخرید
با توجه به اینکه قرار است گلدان‌های شما در خانه رشد کنند و گل بدهند باید در انتخاب گل‌ها دقت کرده و آنهایی را انتخاب کنید که با شرایط داخل منزل‌تان سازگاری بیشتری دارند. یکی از بهترین گیاهانی که می‌شود آنها را در خانه نگهداری کرد، کاکتوس است.
این گیاهان بافت ضخیم و قدرتمندی دارند و رشدشان در مناطق گرم و خوش با مشکلی روبرو نمی شود. این گیاه خیلی نیاز به نگهداری خاصی ندارد و حتی نیاز نیست به آبیاری زیادی هم ندارند. سعی کنید با مشورت فروشنده گل‌هایی را انتخاب کنید که از نظر سختی و مقاومت شرایطی شبیه کاکتوس داشته باشند.
قبل از خرید گیاه، محیط خانه‌تان را بررسی کنید و با توجه به شرایط آب و هوایی و جایی که می‌خواهید گلخانه‌تان را بنا کنید گل‌تان را انتخاب کنید. بعضی از گل‌ها مثل شمعدانی به قول معروف نور دوست هستند و بعضی از گیاهان نور را دوست ندارند و ترجیح می‌دهند در تاریکی باشند مثل گل فیلودندرون، عشقه و پتوس.
مورد دیگری که باید به آن توجه کنید خشکی و رطوبتی است که گل‌ها نیاز دارند. اگر گیاه شما دارای لکه‌های سیاه و آفتاب سوخته شد یعنی نوری که به آن می رسد زیاد است، اگر گیاه خسته و رنگ پریده بود باید حتما فکری به حال نورش کنید. بعضی ها باید در هوای خشک باشند و بعضی هوای مرطوب و گرم.
البته گیاهانی هم هستند که هوای سرد را ترجیح می‌دهند. بعضی‌ها هم می‌خواهند روزهای‌شان را در سایه بگذرانند مثل حسن یوسف. اگر گل‌تان رطوبت را دوست دارد یک پیشنهاد داریم، در روزهای زمستان یک کوزه سفالی روی شوفاژتان بگذارید تا رطوبت را تامین کند، تابستان‌ها هم که معمولا کولرها رطوبت لازم را به گل‌ها می‌رسانند. برای حفظ رطوبت همیشگی مقداری خزه در گلدان‌های‌تان بریزید و آنها را مهمان یک هوای مرطوب کنید.
از سلامت گیاه مطمئن شوید
اگر دفعه اول‌تان است که برای خرید گیاه و بذر به گل فروشی یا گلخانه می‌روید باید بدانید پیاز یا بذر خوب چه خصوصیاتی دارد. پیاز گیاهی که برای خرید انتخاب کرده‌اید باید کاملا سر حال و سلامت باشد در ساقه و برگ‌هایش هیچ اثری از پژمردگی و زرد شدن به چشم نخورد.
اگر شما جز آندسته از کسانی هستید که دوست دارید گیاه‌‌تان گل بدهند باید زمان خرید پیازی را انتخاب کنید که دارای غنچه باشد نه گل‌های باز شده. چون آن‌ها بعد از چند روز از بین می‌روند اما غنچه ها هر روز باز می‌شوند و شادابی‌‌شان را به زندگی شما هم انتقال می‌دهند.
تغذیه را فراموش نکنید
تعداد زیادی از گل‌های زینتی که قرار است در آپارتمان، پاسیو، تراس و حیاط خانه شما رشد کنند نیاز به تغذیه‌ای به جز آب و خاک دارند. وقتی گل و گیاه‌تان را از فروشنده تحویل گرفتید از او بخواهید مواد غذایی مصنوعی که این گل نیاز دارد را هم به شما بدهد کامل برای‌تان بگوید که این مواد باید چه زمانی و به چه مقداری به خاک گیاه اضافه شوند.
چطور گل را بکاریم؟
همه این توضیحات را دادیم تا شما با اطمینان کامل بتوانید گل و بذر‌تان را بخرید و خودتان را برای مرحله هیجان انگیز کاشت گیاه آماده کنید. برای راه‌اندازی گلخانه شما دو راه دارید. یا باید پیاز گیاهی که مد نظرتان است را از گلخانه‌ها بخرید و داخل گلدان‌ها بکارید، یا بذر گیاهی که مد نظرتان است را وارد گلدان کنید و به آن اجازه رشد بدهید.
کاشتن گل‌ها در باغچه خانه و هوای آزاد کار راحتی است، آنها معمولا بیشتر از گیاهانی که داخل خانه کاشته می‌شوند رشد می‌کنند و بزرگ می‌شوند اما حالا که هدف ما کاشت گل در گلدان و راه‌اندازی آن در فضای خانه است باید به نکات زیادی توجه کنید، چون فضای گلدان کوچک است و خاک‌هایی که در آن‌ها ریخته می‌شود هر چند ماه یکبار باید عوض شوند.

   
کاشتن پیاز
برای کاشتن پیاز گیاه به گلدان‌هایی نیاز دارید که کف آنها سوراخ است و به راحتی می‌توان آن‌ها را آبیاری کرد. برای اینکه آب به راحتی و به سرعت از گلدان‌های شما خالی نشود، باید توجه کنید سوراخ‌ها خیلی بزرگ نباشند و اگر خیلی بزرگ هستند بهتر است آنها را بپوشانید. بعد از اینکه از مناسب بودن سایز سوراخ‌ها مطمئن شدید باید خاک آماده و غنی شده‌ای که قبلا تهیه کردید را بردارید و با مقداری برگ پوسیده مخلوط کنید. موادی که به دست آمده را تا نیمه داخل گلدان بریزید و با دست آنرا فشار بدهید.
بعد از این‌کار نوبت به کاشت پیاز می‌رسد. اگر قرار است پیاز بخرید حتما نوع سفت، سنگین و رسیده‌اش را انتخاب کنید. پیاز گیاه‌تان را بردارید و آنرا روی خاک صافی که با دست فشرده کرده‌اید قرار بدهید و روی آن را تا یک بند انگشت مانده به لبه گلدان پر از خاک کنید. لازم است این خاک را هم بفشارید تا گیاه را در خودش نگه دارد. بعد از کاشت گل می‌توانید با خیال راحت پیازتان را آبیاری کنید و از آن لذت ببرید.
کاشتن بذر
بهترین محلی که برای خرید بذر باید به آن مراجعه کنید فروشگاهی است که بذر و وسایل کشاورزی می‌فروشد. قبل از خرید به تاریخ مصرفی که روی بذر درج شده دقت کنید، چون اگر تاریخ آن گذشته یا کهنه باشد آن قدرتی که برای پرورش گیاه لازم است را ندارد. بذر تازه به شما گیاه بهتری تحویل می‌دهد.
کاشت بذر ساده است، باید خاک را صاف کنید، بذر را داخل آن فشار بدهید و رویش را با اسپری آبپاشی کنید. اگر بذرهای شما ریز است نیازی نیست آنها را بکارید، همین که تعدادی از بذرها را روی خاک بپاشید و آبیاری‌اش کنید کافی است. بذرها بعد از مدت کوتاهی سبز می‌شوند. برای اینکه بذر شما سریع‌تر رشد کند روی گلدان را با نایلون بپوشانید تا بذر در فضای مرطوبی که دارد به خوبی رشد کند. زمانی که نشا شما سبز شد و از خاک بیرون آمد می توانید آن‌را به گلدان مورد نظرتان منتقل کنید.
اگر این قدم‌ها را یکی یکی و پشت سر هم بردارید، قطعا خانه‌تان در مدتی کوتاه جان می‌گیرد و علاوه بر خودتان، بر روحیه‌ مهمان‌های‌تان هم تاثیر ویژه‌ای خواهید گذاشت.

 

همین حالا از بهترین آتلیه های عروس تهران درخواست قیمت کن.