خواستگاری دارید که با او رفت و آمد می‌کنید اما همچنان برای ازدواج شک دارید؟ یکی از رسومی که چند سالی است قبل از ازدواج رایج شده، مشاوره در کنار انجام تست‌های پیش از ازدواج است. دختر و پسر پیش از دوران نامزدی به یک دنیا تست پاسخ می‌دهند تا دست آخر بفهمند آینده زندگی مشترک‌شان به کجا ختم خواهد شد و اصلا وجه مشترکی با هم دارند؟

اگه می خوای جشن عروسی توی باغ عروسی و خونوادگی برگزار کنی و یه عروسی شیک، کلیک کن.

تست زدن به چه درد می‌خورد؟

تست‌های ازدواج در مراکز معتبر به صورت یک پکیج است. یک پکیج 5تایی شامل تست و آزمون روانشناسی. از این 5 تا، سه دسته اول بعد شخصیت‌شناسی دارند. فارغ از اینکه فرد در پروسه ازدواج و انتخاب همسر هست یا نه، می‌تواند با همان سه مرحله اول تست، خودش را بسنجد. این تست و مشاوره بعد از آن برای آگاهی و بهبود ارتباط‌های خانوادگی، شغل و. . . مناسب است. به اینها تست‌های شخصیتی می‌گوییم. دو دسته تست بعدی این بسته بیشتر به ابعاد زندگی می‌پردازد. اما انجام تست‌های شخصیت‌شناسی برای هر فردی که قصد ازدواج دارد و برای انجام تست به مشاور مراجعه می‌کند ضروری است. این تست‌ها برای سنجش آستانه روان‌سنجی یک فرد است. اینکه یک خانم یا آقا چقدر در آستانه امراض روانی است. مثلا اگر فردی نزدیک به شخصیت‌های دو قطبی باشد، افکار وسواسی داشته باشد و... مشخص می‌شود. این افراد تا زمانی که درمان نشوند برای ازدواج مناسب نیستند؛ در صورتی هم که ازدواج صورت گیرد دچار تنش‌های زیادی می‌شوند.

برای هم ساخته شده‌اید؟

مسائلی هست که با انجام این تست‌ها مشخص می‌شود. مثلا اینکه اولویت‌بندی نیازهای دو طرف کدام است. برای کسانی که قصد ازدواج دارند تفاوت این اولویت‌بندی‌ها نباید خیلی زیاد باشد. نتیجه تست‌ها گاهی به ما می‌گوید که بین دختر و پسر تفاوت‌های معناداری وجود دارد. مسلما در این شرایط و با این حجم تفاوت، دو طرف اگر قطعا قصد ازدواج دارند، باید مهارت حل مساله را بلد باشند تا با وجود این تفاوت‌ها بتوانند با هم ازدواج کنند. درواقع باید یاد بگیرند در چنین شرایطی چطور از ایجاد تنش پیشگیری کنند و در صورت بروز هر مساله‌ای چه رفتاری داشته باشند. درواقع به دو طرف گفته می‌شود به چند جلسه مشاوره احتیاج دارند.

قبل از نامزد کردن تست بزنید

دو طرف یک رابطه از زمانی که نیت ازدواج دارند، باید تست بدهند تا متوجه تفاوت‌ها و شباهت‌های بین خود بشوند. به همه پیشنهاد می‌شود این تست را پیش از ازدواج و حتما پیش از دوران نامزدی انجام دهند. تست بیشتر به منظور ایجاد آگاهی مناسب است، وگرنه همه یک شناخت اولیه مناسب یا نسبی به یکدیگر دارند و بعد برای انجام تست مراجعه می‌کنند. تست زمانی ارزش بیشتری پیدا می‌کند که اقدام اساسی برای ازدواج صورت نگرفته باشد؛ مثلا زمانی که خواستگاری انجام شده، دختر و پسر یک مدتی نسبت به هم آشنایی پیدا کرده‌اند و خانواده‌ها در جریان هستند و قبل از رسمی شدن برای انجام تست مراجعه می‌کنند.

با روند مشاوره پیش از ازدواج آشنا شوید

ابتدا دختر و پسر در مرحله اول به سوال‌های تستی پاسخ می‌دهند. بعد نتیجه تست توسط نرم‌افزار مشخص می‌شود. در گام بعدی ارزیابی و تشخیص روانشناختی صورت می‌گیرد. تقریبا یک هفته بعد روان‌سنج تفسیر خودش را از تست‌ها به مشاور می‌دهد و مشاور هم در حضور هر دو نفر آنها را راهنمایی و نتیجه تست را تشریح می‌کند. مهم‌ترین قضیه در انجام تست، پیگیری و انجام مشاوره بعد از آن است. 3-2 جلسه برای راهگشایی مسائلی که در تست مشخص شده، مناسب است. البته باز هم تعداد جلسات بستگی به طرفین دارد
     
شاید اصلا وقت ازدواجت نرسیده!

اگر دختر و پسر تفاوت معناداری در چند آیتم تست داشته باشند به آنها گفته می‌شود. خیلی موقع‌ها در همان سه مرحله تست اول مشخص می‌شود که خانم یا آقا اصلا به بلوغ ازدواج نرسیده‌اند و آمادگی برای تشکیل زندگی ندارند. مثلا تنش‌های عصبی دارند که مسلما در طول رابطه اینرسی به وجود می‌آورد. این رابطه ناامن است و دلبستگی ناایمن به همراه دارد. گاهی از طریق همین تست‌ها به یک سری خط قرمزهایی مشخص می شود که باید  به طرفین گفته شود : عزیز من شما فعلا اصلا به ازدواج فکر نکنید! بعضی‌ها اول باید مسائل‌شان را با کمک یک مشاور حل کنند. وقتی حل شد، می‌توانند به ازدواج فکر کنند.

در پاسخ دادن به تست‌ها دچار وسواس نشوید

تاکید می‌کنم صادقانه و واقع‌گرایانه به تست‌ها جواب دهید، نه ایده‌آل! به آنچه هستید جواب بدهید، نه آنچه می‌خواهید باشید. معمولا اولین جوابی که به ذهن‌تان می‌رسد درست‌ترین جواب است. خیلی نباید برای جواب دادن به تست‌ها، تحلیل و تفسیر کنید. آنقدر این آزمون‌ها تعداد سوال‌های‌شان زیاد است که یک سوال به مدل‌های مختلف چند جا تکرار شده و جای نگرانی نیست. ناراحت نباشید از اینکه سوالی را اشتباه بفهمید و. . . این موارد اختلالی در نتیجه نهایی ایجاد نمی‌کنند.

با ذهن هوشیارتری به ازدواج فکر کنید

تست‌ها بیشتر پایه روانشناختی دارند. اینکه تفاوت‌های روانی بین دو فرد تا چه اندازه در زندگی تاثیرگذر است. مشاور اتمام حجت‌هایی را با طرفین مطرح می‌کند که در حالت عادی و بین خودشان امکان‌پذیر نیست؛ تردیدهایی که ته دل آدم‌هاست و نسبت به آن ناهوشیار هستند یا آن را عیان نمی‌کنند. در جلسات و باتوجه به تبحر مشاور این موارد مشخص و واضح بیان شده و به همه تردید‌ها پرداخته می‌شود تا افراد با ذهن باز‌تری به شرایط زندگی‌شان فکر کنند.

نقش غیرقابل انکار خانواده‌ها

به همان میزان که برای هم انرژی و وقت می‌گذارید و درگیری عاطفی پیدا می‌کنید، باید به سلیقه خانواده‌ها برای انتخاب همسرتان هم توجه داشته باشید. مسلما سلیقه خانواده‌ها برای انتخاب همسر روی سلیقه فرزندان اثر می‌گذارد و باید کمی خانواده‌ها قبل از ازدواج با بچه‌های‌شان تعامل داشته باشند. معمولا خانواده‌هایی با فرزندشان سر این مسائل دچار مشکل می‌شوند که تعامل‌های خوبی در گذشته با هم نداشته‌اند. پدر و مادری که از کودکی با فرزندشان بر سر انتخاب لباس مشکل داشته‌اند، مسلما در انتخاب همسر هم مشکل پیدا خواهند کرد. یعنی باید قبل از رسیدن به این مرحله خانواده‌ها با هم صحبت کرده باشند و مادر بداند که سلیقه، تفکرات و. . . فرزندش چیست؛ البته که درنهایت خود دوطرف باید انتخاب نهایی را انجام دهند. درواقع باید بچه‌ها را به سمتی سوق دهند که خود بچه‌ها انتخاب درستی داشته باشند.

مسائل احتمالی زندگی آینده شما چیست؟

در این تست‌ها بسیاری از ابعاد شخصیتی و روانشناختی طرفین با هم سنجیده می‌شود. اینکه در چه مرحله‌ای و با چه شناختی از هم این تست را انجام می‌دهند. در مشاوره‌های بعد از تست معمولا به افراد گفته نمی‌شود که چقدر به هم می‌آیید، یا اینکه شما دو نفر به هم نمی‌آیید؛ بلکه به آنها گفته می‌شود که با وجود تفاوت‌ها و شباهت‌ها ممکن است در زندگی با چه مسائلی روبه‌رو شوند.
 البته این را هم در نظر داشته باشید که تست تنها یک عامل است. احساس، عاطفه و بسیاری مسائل دیگر هم در این بین مطرح است. البته جالب است بدانید در بسیاری از موارد خود زوج‌ها دنبال این هستند که  بدانند به هم می‌آیند یا نه! درصورتی‌که نباید این‌طور باشد.

###

 

 

اگه می خوای جشن عروسیت رو توی تالار پذیرایی برگزار کنی، شیک ترین ها رو می تونی اینجا انتخاب کنی.