امروزه یکی از دلایل افزایش روزافزون طلاق، وجود مشکلات جنسی و نگرش منفی زن یا مرد به آن است

برای عکس و فیلم جشن عروسی اینجا می تونی بهترین آتلیه و با قیمت مناسب انتخاب کنی.

امروزه یکی از دلایل افزایش روزافزون طلاق، وجود مشکلات جنسی و نگرش منفی زن یا مرد به آن است. متأسفانه هنوز هم بسیاری از دختران و پسران در گفت و گوهای قبل از ازدواج، به نگرش و انتظارهای خود از رابطه زناشویی اشاره نمی کنند.
دکتر اعظم صالحی،روان شناس و مشاور خانواده و عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی در یادداشت خود در هفته نامه سلامت در این باره نوشت؛ اگر از دختر و پسری که حتی تاریخ ازدواجشان را تعیین کرده اند سوال شود: «آیا راجع به مسایل زناشویی با همدیگر صحبت کرده اید یا نه؟» در بیشتر موارد می گویند: «نه، ما فکر نمی کردیم این موضوع مهم باشد» یا می گویند: «ما این جور صحبت ها را به بعد از ازدواج موکول کرده ایم، به دلیل اینکه بعد راحت تر می توانیم در مورد آن صحبت کنیم.» چنین زوج هایی نمی دانند اینگونه صحبت ها به قبل از تصمیم گیری نهایی برای ازدواج مربوط است، نه بعد از ازدواج.
برآورده نشدن توقعات در رابطه زناشویی می تواند باعث سردی رابطه و نابسامانی های دیگر شود. رابطه بین زن و شوهر، با سایر رابطه های اجتماعی، دوستی و خانوادگی متفاوت است. این رابطه 4 اصل دارد و وجود مشکلات جدی در هر کدام از این اصول، موثر نبودن تلاش های زوج در حل این مشکلات و ناامیدی یا دست از تلاش برداشتن، می تواند خطر جدی برای سلامت و آینده رابطه باشد. پایه های اصلی رابطه زناشویی عبارت است از: چارچوب (ویژگی ها و شرایط مشابه)، علاقه و رابطه عاطفی، داشتن رابطه زناشویی رضایت بخش و تعهد و احساس مسئولیت نسبت به یکدیگر.
به تازگی در ایران، آمار تکان دهنده ای از وضع روابط جنسی در زوج های در شرف طلاق به دست آمده است. نتایج تحقیق های متعدد نشان داده که یکی از دلایل افزایش روزافزون طلاق در ایران وجود مشکلات در روابط جنسی و نگرش منفی زن یا مرد به آن است. بر این اساس برآورده نشدن توقعات جنسی در زندگی زناشویی می تواند باعث سردی رابطه و نابسامانی های دیگر شود و در نهایت تقاضای طلاق از سوی طرف مقابل را به دنبال داشته باشد. همچنین در تحقیقی که در دانشگاه علوم پزشکی قم و در شهر تهران انجام شد، مشخص شد بیش از 67 درصد از زنان در آستانه طلاق هیچ تمایلی به برقراری رابطه زناشویی با همسرانشان نداشته اند؛ 63 درصد بعد از رابطه، احساس عصبانیت می کرده اند و 71 درصد هیچ لذتی از برقراری رابطه خود با همسرشان نمی بردند.

آیا میزان رضایت جنسی قبل از ازدواج هم قابل پیش بینی است؟

قبل از ازدواج لازم است دختران و پسران از طریق مطالعه و گفت و گو با افراد واجد صلاحیت، آموزش هایی را در مورد رابطه زناشویی ببینند و تا حدودی به ارزیابی نگرش، انتظارها و تمایل خود نسبت به این رابطه بپردازند. در این گفت و گوها نکته هایی مطرح می شود که همسران از طریق آن می توانند اطلاعات بیشتری در مورد رابطه زناشویی بعد از ازدواجشان به دست آوردند. زمانی که همسران آینده، در مورد بیشتر معیارهای خود، با طرف مقابل به توافق رسیدند، لازم است خجالت را کنار بگذارند و گفتگوهایی را با حفظ چارچوب های اخلاقی به این مسأله اختصاص دهند. با توجه به اینکه گفت و گو درباره این موضوع آسان نیست یا ممکن است شناخت کافی نسبت به تمایل مزاجی خود نداشته باشند، بهتر است برای این کار از مشاوران خانواده کمک بگیرند و درخصوص این مسائل با هم صحبت کنند.

قبل از ازدواج درباره عقاید مربوط به رابطه زناشویی تان هم حرف بزنید

متأسفانه نگرش منفی نسبت به رابطه زناشویی هنوز هم در خیلی از جوانان جامعه، به خصوص دختران وجود دارد. دلایل این نگرش عمدتاً به فرهنگ، تربیت خانوادگی، اعتقادهای غلط، بیان تجربه های جنسی تلخ از اطرافیان، دیدن و شنیدن حوادث ناگوار در این باره، تأثیر اطرافیان و دوستان و گاهی تجربه های جنسی گذشته به خصوص در دوران کودکی مربوط است. فردی که نگرش منفی نسبت به رابطه زناشویی دارد به سختی می تواند با همسرش رابطه برقرار کند و از آن لذت ببرد. البته این نگرش قابل تغییر است و در این راه، اولین قدم این است که فرد برای تغییر، انگیزه داشته باشد اما در بعضی موارد خاص این تغییر بدون روان درمانی ممکن نیست. نکته مهم این است که نباید به این امید که نگرش طرف مقابل تغییر خواهد کرد، بخواهید با او ازدواج کنید. این تغییر باید قبل از ازدواج، شروع شده باشد.

انتظارها و سلیقه های جنسی خود را با همسر آینده تان در میان بگذارید

درست است که رابطه زناشویی طبیعی و معمول در همه انسان ها تقریبا به یک شکل انجام می گیرد اما هر فرد انتظارها و سلیقه های خاصی دارد. بنابراین بیشتر از گذشته، لازم است زوج ها راجع به این رفتار با همدیگر تعامل و گفت و گو داشته باشند. مهم این است که زن و شوهر در این انتظارات، توافق داشته باشند. خیلی از همسران به دلیل سلیقه های جنسی متفاوت و متضاد، دچار تعارض می شوند و تجربه نشان داده است که هر چند این انتظارات تا حدودی قابل اصلاح و تغییر است اما به طور کامل تغییر نمی کند و زن یا شوهری که انتظاراتش در روابط زناشویی برآورده نشود، ممکن است احساس سرخوردگی کند. این سرخوردگی نیز احتمالا زمینه ساز سردی رابطه یا خطاهای اخلاقی دیگر خواهد شد. علاوه بر اینها، زن و شوهر باید بعد از ازدواج در مورد حاشیه های روابط زناشویی با همدیگر به توافق برسند. منظور از حاشیه روابط، نظر افراد راجع به عوامل زمینه ساز مطلوب برای شروع و ادامه رابطه است؛ مانند چگونگی گفت و گوهای عاطفی، نوازش و لمس قبل از رابطه، محل و فضای مطلوب برای برقراری رابطه و ... یکی دیگر از مسایل و مشکلات نادیده گرفتن بعضی از تعهدات اخلاقی عاطفی و جنسی در زندگی زناشویی، از سوی یک یا هر دو است که می تواند باعث بروز اختلاف های شدید و بحران های غیرقابل جبران در زندگی مشترک بشود. قبل از ازدواج، لازم است که همسران از عقاید مربوط به تعهدات جنسی و اخلاقی همدیگر مطلع شوند.

اگه دوست داری یه جشن خونوادگی و شیک توی باغ تالار داشته باشی لیست کامل رو اینجا ببین.