لحظه موعود رسید ،حالا زمان لذت بردنه که در بهترین شب زندگیتان خوش بگذرونید البته به شرط اینکه از چند ماه قبل با برنامه ریزی قدم به قدم کارها راانجام داده باشید پس ما با شما را همراهی میکنیم

دوست داری عروس های واقعی رو از نزدیک ببینی و مدل میکاپ روز عروسیت رو انتخاب کنی؟

 تحریریه نوعروس/یاسمین ثریا: این روزها جشن‌های عروسی در حد مراسم افتتاحیه و اختتامیه المپیک با شکوه و منظم برگزار می‌شوند و هر آن‌کس بخواهد چنین جشنی ترتیب دهد باید راهنمای جامعی را در اختیار داشته باشد که قدم به قدم با آن جلو برود. دقت و مدیریت در مخارج، زمان و مدیریت خدمات جشن عروسی آن قدر مهم است که اندکی بی‌توجهی در آنها سایر برنامه‌ها را هم بر هم می‌زند و جشن عروسی را به یک مهمانی شلوغ و اعصاب خرد کن تبدیل می‌کند. اگر می‌خواهید دچار چنین بلایی نشوید راهنمای 30 مرحله‌ای ما را بخوانید.

 


16 تا 9 ماه قبل از جشن عروسی

 1. جعبه عروسی درست کنید. یک پوشه یا جعبه بردارید و هر آنچه در مورد برنامه ریزی عروسی به شما کمک می‌کند را در آن بگذارید مثلا مجله‌های مد، پرینت مقالات اینترنتی عروسی، آدرس و شماره تلفن انواع موسسات خدمات عروسی و یادداشت‌هایی از آنچه به تدریج در جریان برنامه ریزی عروسی به ذهن‌تان می‌رسد.
 2.  بودجه‌تان را تعیین کنید. قبل از این‌که هر کاری انجام دهید ببینید پدر و مادرتان چقدر پول برای جشن عروسی‌تان کنار گذاشته‌اند اگر هم خرج عروسی را خودتان تقبل می‌کنید دیگر ریش و قیچی دست خودتان است و بی‌رودربایستی می‌دانید که توان جیب‌تان چقدر است. در مورد ظاهر و کیفیت جشن عروسی هرچه قدر پول بدهید آش می‌خورید اما با این وجود نباید از حقیقت مدیریت مخارج عروسی غافل شوید. اگر در این مورد سهل‌انگاری کنید ممکن است هنوز زندگی مشترک را شروع نکرده چندین میلیون تومان ضرر متقبل شوید.
 3. خرج‌مان چقدر می‌شود؟ شما برای پذیرایی از مهمان‌ها به گل و تزیینات، میز و صندلی و شام و تنقلات احتیاج دارید. در حال حاضر مراکز تهیه غذا معمولا خودشان منوهایی دارند که شما می‌توانید بسته به قدرت مالی و تعداد مهمان‌های‌تان از آنها انتخاب کنید. این منوها بسته به کیفیت و تنوع غذا نفری 50-300 هزار تومان برای‌تان آب می‌خورند. البته بسته به این‌که بخواهید پذیرایی مختصرتر یا تجملانه‌تری داشته باشید ارقام کمی تغییر می‌کنند. این ارقام را به هزینه کرایه محل، موسیقی و آزمایشگاه و لباس‌های‌تان اضافه کنید، بودجه لازم به دست می‌آید.
 4. سبک جشن‌تان را انتخاب کنید. از خودتان بپرسید همیشه چه جور عروسی‌‌ را دوست داشتید؟ عروسی کلاسیک، سنتی، مذهبی، مدرن، در باغ، در تالار، در پارکینگ یا در خانه پدری‌تان؟ دل‌تان می‌خواست فضای جشن‌تان یادآور کجا باشد؟
 5. تعداد مهمان‌های‌تان را مشخص کنید. تعداد مهمان‌هایی که به جشن عروسی‌تان دعوت می‌کنید دقیقا به بودجه‌ای که در نظر گرفته‌اید بستگی دارد. بعضی زوج‌هایی که مهمان‌های زیادی دارند موارد مورد نظرشان در جشن را کمی ارزان‌تر انتخاب می‌کنند اما یک عروسی شلوغ و داغ می‌گیرند. زوج‌هایی هم که از عروسی‌های شیک و مجلل خوششان می‌آیند اما بودجه شان محدود است، مجبورند مهمان‌های 7 پشت آن طرف‌تر یا حتی اقوامی که زیاد با آنها رفت‌و‌آمد ندارند را از دعوتی‌های خود خط بزنند و حداکثر 100 نفر مهمان دعوت کنند اما جشنی با شکوه ترتیب دهند.
 6. تاریخ برگزاری جشن را تعیین کنید. با نامزد و وخانواده‌تان مشورت کنید که چه تاریخی برای جشن عروسی بهتر است؟ معمولا رسم است جشن عروسی در شب‌های جمعه، اعیاد مذهبی و ولادت ائمه (ع) برگزار شود اما یادتان باشد ترافیک جشن‌ها در این تاریخ‌ها بالاست و هرگونه خدمات در این زمان‌ها گران‌تر است بنابراین می‌توانید برای کاهش هزینه‌ها زمانی که تراکم جشن‌های عروسی کمتر است مثلا فصل زمستان یا روزهای وسط هفته را انتخاب کنید.
 7. مسئول برگزاری جشن‌تان را تعیین کنید. با توجه به بودجه‌‌ مورد نظر و همچنین قدرت فکری و زمانی خودتان باید ببینید که بهتر است مسئولیت برگزاری جشن و هماهنگی تمام خدمات جشن عروسی را خودتان بر عهده بگیرید یا بر عهده یک موسسه برگزار کننده بسپارید؟ اگر دست‌تان به دهن‌تان می‌رسد، می توانید یک برگزار کننده مجرب را انتخاب کنید. اگر هم فشار اقتصادی قدرت چنین خرج‌هایی را از شما گرفته عاقل باشید و به جای رفتن زیر قرض و وام با کمک اعضای خانواده یک جشن مختصر و آبرومند بگیرید و هر کاری را به یکی از نزدیکان بسپارید.
 8. مسئولین خدمات دل‌خواه‌تان را جستجو کنید. تحقیقات خود را شروع کنید ببینید دوست دارید خدمات عکس‌برداری، فیلم‌برداری، اجرای موسیقی، طراحی گل و طراحی سالن جشن را به چه کسانی بسپارید؟ باید با گزینه‌های مورد نظرتان تماس بگیرید قیمت آنها را بگیرید و حتی برای دیدن نمونه کارهای‌شان با آنها جلسه حضوری ترتیب دهید تا مطمئن شوید که می‌توانند اهداف شما را در روز عروسی پیاده کنند یا باید دنبال کس دیگری باشید.

 

 

8ماه قبل از تاریخ عروسی

 1. مسئولین خدمات دل‌خواه‌تان را استخدام کنید.از میان گزینه‌هایی که برای خدمات جشن خود پسندیده‌اید آنهایی که با کیفیت‌تر و منصف‌تر هستند را انتخاب کنید. برای هر کدام از این موارد می‌توانید از راهنماهای مجزایی که ما برای‌تان تهیه کرده‌ایم کمک بگیرید. بعد از عقد قرار داد با هر کدام از این خدمات دهندگان قرار داد مربوطه را در پوشه قرار دهید و مرتب در جعبه عروسی‌تان بگذارید تا گم نشود.
 2. با طراح تزیینات جشن جلسه بگذارید. باید تمام آنچه در مورد جشن مد نظر دارید برای طراح روشن سازید تا بتواند سلیقه شما را به کار برد و در نهایت جشنی آن طور که دوست دارید را برای‌تان بسازد.
 3. دنبال لباس عروس و کت و شلوار دامادی بگردید. مدل‌های مختلف را در اینترنت ببینید و حتی برای پرو انواع لباس‌ها به مزون‌های سطح شهر بروید تا ببینید کدام مدل لباس بیشتر به اندام و ظاهر شما می‌خورد ممکن است همیشه لباس‌هایی با دامن پفی یا یقه دکلته را در نظر داشته‌اید اما وقتی این مدل را به تن کنید متوجه شوید که اصلا اندام شما در ان زیبا نیست. مدل کلی لباس را انتخاب کنید و 3-4 ماه بعد سر فرصت برای خرید آن اقدام کنید. آقا داماد هم باید کت شلواری برازنده اندام خود در نظر بگیرد تا هنگام خرید دچار سردرگمی نشود.


6-7 ماه قبل از عروسی

 1. کارت عروسی دل‌خواه‌تان را پیدا کنید. در اینترنت بگردید و مدل‌های دل‌خواه‌تان را جمع‌آوری کنید و سپس سری به بازار کارت فروش‌ها بزنید ببینید این انتخاب‌ها در بازار ایران پیدا می‌شوند و چقدر هزینه دارند تا قبل از عروسی به دلیل کمبود وقت شتابزده تصمیم نگیرید.
 2. به مهمان‌ها تلفن کنید. اگر مهمان‌هایی از شهرستان یا خارج از کشور دارید یا تاریخ عروسی‌تان در مناسبتی به خصوص است که شاید بعضی‌ها بخواهند در آن تاریخ به سفری بروند بهتر است قبل از پخش کردن کارت‌های عروسی مهمان‌های مهم‌تان را در جریان تاریخ عروسی‌تان بگذارید تا برنامه‌ریزی درستی داشته باشند و بتوانند حتما در جشن شما شرکت کنند.
 3. برای ماه‌عسل‌تان برنامه‌ریزی کنید. سفری تکرار نشدنی با شریک زندگی باید خیلی دقیق و خاص باشد از همین حالا هرچه در فکرتان دارید را روی کاغد بیاورید و برای روزهای شیرین اوایل زندگی مشترک برنامه‌ریزی کنید.
 4. برای ساقدوش‌های‌تان لباس بخرید. اگر در جشن عروسی‌تان ساقدوش دارید رنگ و مدل لباس آنها را انتخاب کنید و به اتفاق آنها برای خرید یا دوخت لباس به بازار یا مزون بروید تا فرصت کافی برای اندازه کردن لباس‌ها داشته باشید.
 5. به فکر غذا و تزیینات باشید.اگر مسئولیت برگزاری عروسی بر عهده خودتان یا یکی از اعضای خانواده است باید سری به بازار گل و میوه بزنید تا ببینید قیمت‌ها چطور هستند. برای کرایه ظرف و صندلی و سایر تزیینات هم باید تماس‌ها و مراجعات خود را شروع کنید.
 6. ماشین عروس‌تان را انتخاب کنید. اگر یکی از اعضای خانواده ماشینی لوکس دارد و می‌خواهید ماشینش را برای جشن عروسی قرض بگیرید موضوع را با او در میان بگذارید در غیر این صورت به دنبال موسسات اتومبیل کرایه با شرایط خوب باشید. اگر مهمان‌هایی از راه دور دارید که وسیله نقلیه در اختیار ندارند می‌توانید یک مینی‌بوس کرایه کنید تا آنها را از خانه بزرگ فامیل به محل جشن برساند.


4-5 ماه قبل از عروسی

 1.  موسسه تهیه غذا را انتخاب کنید. اگر برگزارکننده مسئولیت هماهنگی منوی عروسی را بر عهده دارد که شما از قبل کارهای لازم را انجام می‌دهید اما اگر این مسئولیت بر عهده خودتان است باید با توجه به بودجه‌تان با موسسات تهیه غذا تماس بگیرید و منوهای آنها را بررسی کنید و در صورت لزوم و مناسب بودن قیمت به آنها مراجعه و غذای آنها را امتحان کنید. بعد از جستجوی کافی با یکی از این موسسات قرار داد ببندید و در قرارداد تمام آنچه مدنظر دارید را ذکر کنید اگر برگزار کننده مجلس ندارید ممکن است بتوانید ظروف مورد نیازتان را هم از همین موسسات کرایه کنید که در این صورت ممکن است از کرایه کردن مجزای ظروف ارزان‌تر تمام شود.
 2. کیک عروسی را انتخاب کنید. در اینتنرت بگردید و مدلی دلخواه برای کیک عروسی‌تان پیدا کنید اگر قنادی به خصوصی را می‌شناسید و کیفیت کیک‌های او را قبول دارید نزدش بروید و مدل مورد نظرتان را نشان دهید، در غیر این صورت باید از مدل‌های موجود در آلبوم سوابق کار قنادی یکی را انتخاب کنید و با مدیر قنادی قراردادببندید.
 3. لباس و کفش عروسی و دامادی‌تان را بخرید. هرچه قدر تا الان مدل انتخاب کرده‌اید و وزن‌تان را افزایش یا کاهش داده‌اید کافی است. مدل‌ دلخواه‌تان را در فروشگاه پیدا کنید و بخرید.
 4. آرایشگاه‌تان را انتخاب کنید.اگر از قبل آرایشگاهی را می‌شناختید و کیفیت کارش را قبول دارید به دفترش بروید و با ذکر تاریخ عروسی شینیون ‌کار و میکاپ آرتیست موردنظرتان را رزرو کنید.
 5. آهنگ‌های مورد علاقه‌تان را انتخاب کنید. چه در عروسی موسقی زنده داشته باشید یا نه، باید ترانه‌های دل‌خواه‌تان را انتخاب کنید تا در جشن عروسی از این‌که چه ترانه‌های گوش‌خراش یا لوسی برای‌تان نواخته می‌شود حرص نخورید.


3 ماه قبل از عروسی

 1. محل‌های سفارش خود را تعیین کنید. با میوه‌فروشی، گل فروشی و شیرینی فروشی دل‌خواه تان هماهنگ کنید.
 2. چیدمان صندلی‌ها و آماده‌سازی محل جشن را طراحی کنید. محل جشن باید برای جشن مناسب باشد اگر باغ یا خانه‌تان یا هرجای دیگری را برای جشن در نظر گرفته‌اید چادرهای برزنتی، کف پوش، سقف، دیوار یا هر آنچه که برای برگزاری جشن لازم است را فراهم کنید و تعیین کنید که میز و صندلی‌ها چطور در آن محل چیده شوند.
 3. زمان‌بندی جشن را برای خدمات‌دهندگان بفرستید. برنامه زمان‌بندی روز جشن‌تان را به تمام کسانی که در روز عروسی به شما خدماتی ارائه می‌دهند از گل فروش و آرایشگر گرفته تا آشپز و نگهبان بدهید تا در روز جشن باعث بی‌نظمی در سایر برنامه‌های شما نشوند.

 

2 ماه قبل از عروسی

 1. ژست‌های عکس‌تان را تعیین کنید. با عکاس‌تان مشورت کنید و عکس‌ها و موقعیت‌های مورد نظرتان را با او درمیان بگذارید اگر قرار است عکس‌های مدلینگ بگیرید و مکان‌های به خصوصی را مد نظر دارید از حالا با او صحبت کنبد.
 2. کارت‌های دعوت را بفرستید. بسیاری از عروس و دامادها دوست دارند خودشان کارت را حضورا به مهمان‌ها تقدیم کنند که اگر هر دو شاغل باشند این مرحله جشن عروسی خودش خیلی زمان‌بر است و چندین عصر خود را باید برای پخش کارت‌ها بگذارند. برخی زوج‌ها هم کارت خود را به پیک یا پست می‌سپارند تا به مهمان‌ها برساند که البته کمی هزینه‌بر است و ممکن است مجبور باشید دوباره زمان بگذارید و به مهمان‌ها تلفن کنید که کارت را دریافت کرده‌اند یا خیر.

 

1 ماه قبل از عروسی

 1. فهرست مهمان‌ها را بازبینی کنید. اگر تعدادی از مهمان‌ها به هر دلیلی برای اجابت دعوت‌تان عذر آوردند آنها را از فهرست مهمان‌ها حذف کنید و تعداد نهایی را به برگزار کننده یا موسسه تهیه غذا گزارش دهید.
 2. خدمات پوست و مو را شروع کنید. اگر لازم است موهای‌تان را برای روز عروسی رنگ، کوتاه، پرپشت، کم‌پشت کنید یا خدمات موقتی پوست نیاز دارید باید به موقع اقدام کنید تا تغییر ناگهانی ظاهر چند روز قبل از عروسی سبب ایجاد ظاهر ناخواسته نشود و اگر ظاهر جدید را دوست نداشتید بتوانید در مدت باقی‌مانده آن را اصلاح کنید.
 3. لباس‌تان را به تن‌تان اندازه کنید. از 2-3 ماه قبل که لباس را خریده‌اید ممکن است کمی چاق‌تر یا لاغرتر شده باشید لباس را دوباره بپوشید و هرجای آن که به تن‌تان بد می‌ایستد را به کمک خیاط اصلاح کنید.

 

1هفته قبل از عروسی
 هماهنگی‌های نهایی را انجام دهید. قراردادهایی که در جعبه عروسی جمع شده را بیرون بیاورید و به تک تک خدمات دهندگان تلفن کنید و درخواست‌های نهایی راه به آنها بدهید و برای بار آخر با آنها اتمام حجت کنید سپس تلفن را زمین بگذارید و برای داشتن روحیه عالی در جشن عروسی‌تان شرایط آرامی را برای خود مهیا کنید.

###

اگه می خوای جشن عروسیت رو توی تالار پذیرایی برگزار کنی، شیک ترین ها رو می تونی اینجا انتخاب کنی.