گل تازه ، باعث ایجاد طراوت و شادی در فضای منزل و محل کار است. با این اصول میتوانید شیوه مراقبت از گل طبیعی را یاد بگیرید و برای مدت طولانی آن را تازه نگهدارید

برای عروسی لوکس، شاد و دورهمی می تونی این لیست رو ببینی.

گل‌ها نه تنها زینت بخش خانه شما هستند که به دلیل قیمت بالایی که دارند و هزینه‌ای که برای خریدشان پرداخت شده، نیاز به نگهداری بهتر و بیشتر دارند. اما در بیشتر خانه‌ها شاخه‌های گل عمری کمتر از دو سه روز دارند. برای ماندگار کردن گل‌هایتان، این توصیه‌ها را بخوانید.

* گاهی اوقات به‌علت بلند بودن بیش از حد ساقه، ممکن است آب به اندازه کافی به گل نرسد. برای برطرف کردن این عیب باید ساقه را تا اندازه‌ای کوتاه کرد تا آب لازم به برگ‌ها و گل‌ها برسد. البته برخی باغبانان برای این‌که سطح جذب آب را در انتهای ساقه زیاد کنند به‌وسیله یک ضربه کوچک انتهای ساقه را دو قسمت می‌کنند.

* هر‏ روز بخشی از انتهای ساقه را ببرید تا گل برای مدت زیادتری سالم بماند. برای این کار باید ۳ تا ۵ سانت از پایین ساقه را ببرید و به برش انتهایی زاویه‌ای ۴۵درجه بدهید و سپس در گلدان بگذارید. این کار باعث می‌شود که هوای اضافه وارد ساقه‌ها نشود. یادتان باشد بریدن ساقه‌ها قیچی ساقه‌ها را له می‌کند و به انتهای ساقه آسیب می‌زند و نمی‌گذارد که گل از گلدان آب جذب کند‎.‎‏ بنابراین ساقه‌ها را با چاقوی تیز ببرید.

* در‏ برخی گل‌ها مثل یاس خوشه‌ای بهتر است قسمتی از پوست انتهای ساقه را بردارند، چون به آب نیاز زیادی دارد اما در خصوص انواع گل رز بهتر است انتهای ساقه با چاقو چهار قاچ شود تا بتواند آب مورد نیاز خود را به‌راحتی جذب کند.
               

* ظروف‏ جای گل باید به اندازه کافی وسیع باشد تا گل‌ها به هم فشرده نشوند و هوا بین ساقه‌ها به خوبی جریان پیدا کند. هم‌چنین قسمتی از ساقه که در آب فرو می‌رود باید بدون برگ باشد، چون در آب پوسیده می‌شود و لعاب بدبویی تولید می‌کند که علاوه‌ بر کثیف کردن آب موجب از بین رفتن زودتر گل‌ها می‌شود.

* آب‏ داخل ظرف گل باید صاف و تمیز و حتی‌الامکان بدون باکتری و ویروس باشد. بهترین راه برای افزودن دوام گل تعویض کردن آب ظرف آن به‌صورت روزانه و اسپری کردن آب روی گلبرگ‌های برخی ارقام است. البته اگر آب مورد استفاده برای اسپری ناخالصی داشته باشد از عمل تبخیر گل جلوگیری کرده و در نهایت به خرابی آن منجر می‌شود.

* همیشه از گلدان تمیز براقی که با آب داغ و صابون آبکشی شسته و آبکشی کرده‌اید استفاده کنید. این کار موجب از بین رفتن میکروارگانیسم‌ها می‌شود‎.

* گیاهانی مانند شقایق که شیره دارند زودتر خراب می‌شوند، چون شیره در انتهای ساقه منعقد شده و عروق آن را می‌بندد. برای این نوع از گل‌ها باید مراقب بود تا انتهای ساقه خشک نشود. هم‌چنین برخی محققان معتقدند در گل‌هایی از این دست اگر بلافاصله پس از چیدن، ساقه در آب گرم فرو برده شود شیره موجود خارج شده و عمر گل نیز طولانی می‌شود.
   
* سوزاندن‏ و موم کردن انتهای ساقه کار اشتباهی است. این کار مسیر نفوذ آب به داخل ساقه را مسدود کرده و باعث مرگ زودهنگام گل می‌شود. علاوه‌بر این باید از قرار دادن ظرف آب در جریان هوای گرم و خشک خودداری کرد، چون به افزایش سرعت تبخیر آب از سطح گلبرگ‌ها منجر شده و زمینه پژمردگی را فراهم می‌کند. در حالی‌که تاریکی، رطوبت و جریان هوای خنک به دوام گل کمک شایانی می‌کند.

* افزودن‏ یک‌چهارم لیوان نوشابه به آب گل، هم‌چنین افزودن چند قطره آب لیمو یا سرکه سفید به همراه چند قاشق شکر از روش‌های افزایش طول عمر گل‌های شاخه‌بریده محسوب می‌شود.

* گلفروش‏‌ها معمولاً گل‌ها را داخل سطل آب و در جای خنک و سرد نگهداری می‌کنند. دمای پایین باعث می‌شود که گل تازه بماند و آب آن را زنده نگه می‌دارد. بدون آب گل‌ها فوراً پژمرده می‌شوند.‏

* همواره‏ گل‌ها را بررسی کنید و گلبرگ‌ها و برگ‌های شدیداً پژمرده را جدا کنید.‎


       

* برای آب ریختن به گلدان گل‌ها از آب سبک و بدون املاح معدنی استفاده کنید، مانند آبی که در اتو می‌ریزید، آب جوشانده و خنک شده و آب مقطر.

* اضافه‏ کردن کمی وایتکس – حدود یک چهارم قاشق چایخوری برای هر ۴۷۳ سی‌سی آب کافی است و آب را تمیز و صاف نگه می‌دارد و میکروارگانیسم‌های مضر را از آب دور می‌کند. ولی وایتکس زیاد می‌تواند به گلی که قصد دارید از آن مراقبت کنید، آسیب می‌زند.‏

* دسته‏ گل‌ را در جای خنک و دور از نور مستقیم آفتاب بگذارید نور مستقیم خورشید زود گل‌ها را پژمرده می‌کند.‏

* گل‏‌های باغچه تان را در صبح زود و یا در اوایل عصر بچینید، یعنی زمانی که ساقه‌ها پر از آب هستند. گرمای وسط روز برای گل‌ها
استرس‌زا است و باعث می‌شود که گل‌ها در هنگام چیده شدن در این زمان، به آسانی پژمرده شوند. همیشه برای چیدن گل‌ها از یک چاقوی بسیار تیز استفاده کنید؛ از قیچی استفاده نکنید، چون ممکن است موجب له شدن کانال‌های آبی داخل ساقه‌ها شود. در صورت امکان گل‌های چیده شده را برای چند ساعت قبل از چیده شدن در محل خنک , سایه دار قرار دهید تا ثبات خود را بازیابند.‏

###

 

برای عروسی لوکس، شاد و دورهمی می تونی این لیست رو ببینی.