برای خرید قران برای سفره عقد و بعد هم خانه بخت باید به کجا بروید و به چه نکاتی توجه داشته باشید؟ چه فاکتورهایی در خرید قران سفره عقد مهم است؟

دوست داری عروس های واقعی رو از نزدیک ببینی و مدل میکاپ روز عروسیت رو انتخاب کنی؟

قران، این کتاب مقدس، جزو جدانشدنی عروسی‌های ایرانی است. با هم نگاهی به انواع مختلف قرآن با ترجمه‌های متنوع موجود در بازار نگاهی می‌اندازیم، تا ببینیم کدامیک از آنها برای ما مناسب‌ترند.

خرید قرآن بر اساس ترجمه آن

قرآنی که برای مراسم عروسی خریداری می‌شود، برای عروس و داماد خاطره‌انگیز است. شاید دوست داشته باشند که در اولین ماه رمضان مشترکشان، با همین کتاب، یک ختم کامل قرآن بگیرند، در شب قدر همین قرآن را روی سر بگذارند و خیلی چیزهای دیگر. بنابراین توجه به ترجمه قرآن و ویژگی‌های متن برایشان از اهمیت خاصی برخوردار خواهد بود. 

قرآن ترجمه مهدی الهی قمشه‌ای، بهاءالدین خرمشاهی،غلامعلی حدادعادل، کریم زمانی وفیض‌الاسلام از مشهورترین ترجمه‌های قرآنی موجود در بازار است که هر کدام برای گروه خاصی از مردم مناسب است. قرآن ترجمه مهدی الهی قمشه‌ای، فصیح و بسیار شیواست و علاوه بر ترجمه، توضیحات وتفاسیری نیز در آن آمده است که قرائت و البته تدبر در معانی را راحت‌تر و فهم آیه راروشن می‌سازد.
قرآن ترجمه بهاءالدین خرمشاهی مناسب آنهایی است که تحصیلاتی در این زمینه دارند یا می‌خواند به شکل تخصصی وارد این وادی شوند. البته نثر این قرآن نیز بسیار روان است. ترجمه‌ها در صفحه روبروی متن عربی آمده‌اند و اگر نیازی به تفسیر و توضیح بوده درون یک قلاب قرار گرفته اند. به همین خاطر خواندن ترجمه این قرآن بسیار راحت است.
قرآن ترجمه غلامعلی حدادعادل برای عامه مردم مناسب است؛ متن بسیار شیوایی دارد و البته این شیوایی تاثیری بر دقت در متن نداشته است.
قرآن ترجمه کریم زمانی به قول بهاءالدین خرمشاهی، یک کتابخانه قرآنی است. خواندن این کتاب برای کسی سخت نیست وصفحه‌آرایی کتاب نیزبسیارزیبا انجام شده است.
قرآن ترجمه فیض الاسلام هم که نزدیک به چهل سال ازعمرآن مى‏گذرد،ازجهت دقت وانطباق بامتن و رعایت نکات نحوى،ترجمه‏اى دقیق وموفق به حساب مى‏آید.

خرید قرآن بر اساس نوع و مدل

این روزها قرآن‌های مختلف با جلد چرمی، چوبی، قابدار و بدون قاب در بازار موجود است که شما می‌توانید با در نظر گرفتن ویژگی‌های سفره عقد، تم رنگ اصلی جشن اعم از سنتی یا مدرن بودن آن، یکی از این قرآن‌ها را انتخاب کنید. البته علاوه بر جنس و مدل جلد، قطع، خطی که قران به وسیله آن نگارش شده، کاغذ آن، رنگی یا سیاه و سفید بودن، داشتن قلم قرآنی، معطر بودن یا نبودن، محل قرار گرفتن ترجمه (زیر متن یا روبروی آن)، داشتن یا نداشتن ترجمه و... هم می‌تواند در قیمت قرآن انتخابی شما تاثیر داشته باشد.

از کجا و با چه قیمتی بخریم؟ 

میدان انقلاب تهران و پاساژ مهستان، مهم‌ترین مراکز خرید و فروش قرآن مجید هستند و شما با سر زدن به یکی دو فروشگاه بزرگ می‌توانید انواع مختلف قرآن‌های موجود در بازار را ببینید. البته اگر قرار است مراسم عروسی‌تان را بعد از ماه رمضان برگزار کنید، بهترین کار این است که سری به نمایشگاه قرآن کریم بزنید. در این نمایشگاه صدها مدل قرآن مجید با ترجمه‌ها و ویژگی‌های فیزیکی متفاوت وجود دارد که دست شما را برای انتخاب کاملا باز می‌گذارد. البته در نمایشگاه کتاب تهران هم می‌توانید مدل‌های مختلف این کتاب آسمانی را پیدا کنید.
قیمت قرآن های موجود در بازار کاملا به قطع و ویژگی‌های چاپ آن بستگی دارد. البته داشتن قلم هوشمند هم می‌تواند بر قیمت آن بیفزاید. در حال حاضر قیمت یک جلد کلام ا... مجید در تهران از 5 هزار تومان تا بیشتر از 2 میلیون تومان است.
خرید از فروشگاه‌های اینترنتی هم از دیگر از انتخاب‌هایی است که پیش رو دارید. این روش سریعتر بوده و هزینه کمتری هم دارد. با یک جستجوی ساده در اینترنت می‌توانید انواع و اقسام سایت‌های اینترنتی عرضه کننده قران را پیدا کنید. خوشبختانه در اکثر این سایت‌ها تصویر قران مورد نظر هم منتشر شده و انتخاب را ساده‌تر می‌کند.

به نظر شما چه فاکتور مهم دیگری در خرید قران وجود دارد؟ شما خودتان چطور این کتاب مقدس را خریدید؟

اگه دوست داری یه جشن خونوادگی و شیک توی باغ تالار داشته باشی لیست کامل رو اینجا ببین.