شیوه کالیفرنیایی، ایمن ترین روش برنزه شدن

برای عکس و فیلم جشن عروسی اینجا می تونی بهترین آتلیه و با قیمت مناسب انتخاب کنی.

این روزها استخرهای روباز کارشان حسابی رونق پیدا کرده و دستگاه های سولاریوم هم با دستگاه های چاپ اسکناس رقابت می کنند! نوعروس ها و دختر های جوانی که در دوران نامزدی به سر می برند از جمله مشتری های ثابت برخی از این استخرها و مراکز سولاریوم هستندو حتی این روزها برخی از دخترها هم ترجیح می دهند در جشن عروسی شان برنزه باشند غافل از این که این رنگ تیره به بهای سلامتی شان به دست می آید.

این افراد فراموش می کنند که در آینده ای نه چندان دور عوارض نامطلوب این روش ها می تواند سراغ شان بیاید. چرا که وقتی تأثیرات قرار گرفتن در مقابل آفتاب روی هم جمع می شوند، می توانند به شدت سلامت پوست و حتی بدن شما را به خطر بیندازند که از جمله می توان به آسیب دیدن سلول ها، چروک شدن زودرس، لک های پیری و از همه بدتر سرطان پوست اشاره کرد. تمام پزشکان متخصص پوست و مو نیز بر خطرات تأکید می کنند. با این حال نمی توان همه را از برنزه شدن منصرف کرد اما می توان روش های ایمن تر را به آنها معرفی کرد.

سفیدها بیشتر مواظب باشند

برنزه شدن در برابر آفتاب، در واقع یک واکنش طبیعی از طرف بدن است که بر اثر تحریک اشعه فرابنفش نور خورشید به وجود می آید. برنزه شدن، سپر دفاعی بدن برای حفاظت از سلول هایی است که ممکن است بر اثر این اشعه از بین بروند یا پیر شوند یا حتی در این مسیر به یک سلول بدخیم تبدیل شوند. تیره شدن پوست بر اثر نور آفتاب به دلیل افزایش رنگدانه هایی به نام ملانین است که از سلول های ملانوسیت ترشح می شود. در واقع ملانوسیت ها همانند گلبول های سفید خون عمل می کنند، یعنی دفاع از پوست بدن را برعهده دارند. بنابراین افرادی که به طور ذاتی از ملانوسیت کمتری برخوردارند مانند سفیدپوستان بیشتر در معرض خطر سرطان پوست قرار دارند.

بهترین زمان برای برنزه شدن

دانشمندان معتقدند، بهترین زمان برای برنزه شدن هنگام صبح است زیرا در این زمان بدن پروتئین هایی تولید می کند که می تواند آسیب رسیدن به پوست در اثر تابش نور خورشید را ترمیم کند.
میزان این پروتئین در ساعت 8 صبح بیشتر از بقیه زمان هاست و شاید این ساعت بهترین زمان برای استفاده از سولاریوم یا استفاده از نور آفتاب باشد.

سراغ سولاریوم نروید

برنزه شدن با سولاریوم احتمال سرطان پوست را بسیار بالا می برد و این موضوع امروزه مورد تأیید بیشتر متخصصان پوست و مجامع علمی – پزشکی است. از طرف دیگر اگر به سرطان هم مبتلا نشوید ممکن است با استفاده دراز مدت از سولاریوم، پوستتان دچار تغییراتی شود، تغییراتی چون پیری، افزایش چین و چروک های پوست، شلی و افتادگی که در مجموع می توانند تصویری نازیبا و ناخوشایند از پوست را نشان دهند.

چطور روزهای اول آفتاب بگیرید

برای آفتاب گرفتن در روزهای اول باید از ساعات و زمان کم شروع و بعد به مرور، مدت آن را زیاد کنید. اگر هم می خواهید زودتر برنزه شوید، می توانید از یکسری لوازم بهداشتی و آرایشی استفاده کنید که روی آنها مدت زمانی که برای برنزه شدن طول می کشد، نوشته شده است. البته یادتان باشد که اسپری های اتوبرنز در 2 نوع وجود دارند؛ یک نوع آن خود به خود به پوست رنگ می دهد و به لایه های عمیق تر آن نفوذ می کند. نوع دوم اسپری هایی هستند که همراه با آفتاب گرفتن، باعث می شود بدن رنگ بگیرد.

###

اگه دوست داری یه جشن خونوادگی و شیک توی باغ تالار داشته باشی لیست کامل رو اینجا ببین.