مژه مصنوعی این روزها طرفداران زیادی پیدا کرده است اما برای استفاده از آن باید کمی احتیاط کنید

برای عکس و فیلم جشن عروسی اینجا می تونی بهترین آتلیه و با قیمت مناسب انتخاب کنی.

مژه مصنوعی این روزها آنقدر مد شده است که نه تنها برای عروس ها بسیار استفاده می شود بلکه خانم ها و دخترهای جوان هم برای جلوه بخشیدن بیشتر به چشم هایشان از این مژه ها استفاده می کنند. اگرچه شاید خیلی از استفاده کنندگان مژه های مصنوعی تصور کنند این مژه ها آسیب رسان نیستند و فقط یک مژه است که با چسب چسبانده می شود و اگر خوششان نیامد آن را می کنند اما موضوع انقدرها هم ساده نیست و استفاده از این مژه ها می تواند خطرناک باشد.
دکتر امیرهوشنگ احسانی، متخصص پوست و مو و عضو هیات علمی دانشگاه علمی پزشکی تهران در گفتگو با هفته نامه همشهری تندرستی 18 نکته درباره عوارض مژه مصنوعی مطرح می کند.

1. می چسبانند، نمی کارند

 


آرایشگرها برای اینکه ظاهر مژه ها بلند و پرپشت به نظر برسد، کاشت مژه را پیشنهاد می کنند ولی در واقع خبری از کاشت مژه نیست و تنها مژه های مصنوعی را می چسبانند. کاشت مژه فرایند پیچیده ای است که تنها باید توسط پزشک متخصص انجام شود.

2. مژه مصنوعی دائمی نداریم

 


بعضی از آرایشگاه ها با عنوان دائمی بودن مژه های مصنوعی شما را وسوسه می کنند تا این کار را انجام دهید. ولی در واقع این مژه ها به هیچ وجه دائمی نیستند و مراقبت و تحمل آنها خیلی سخت است.

3. پرپشتی مصنوعی به قیمت کم پشتی واقعی

 


یکی از مهم ترین عوارض مژه های مصنوعی آسیب رساندن به مژه های طبیعی است چون خونرسانی را در سطحی که مژه روی آن چسبانده شده کم می کنند و باعث کم پشتی مژه های طبیعی می شوند.

4. اگزما و حساسیت به چسب روی شاخش است

 


یکی از مشکلاتی که مژه های مصنوعی می توانند به وجود بیاورند، اگزما و حساسیت به چسب مورد استفاده است. با توجه به اینکه پوست لبه پلک نازک است، خطر ایجاد حساسیت در آن بالاست و احتمال به وجود آمدن التهاب، خارش و قرمزی دور چشم نیز وجود دارد.

5. نواری و دانه ای هر دو مضرند

 


شاید بعضی از افراد تصور کنند استفاده از نوع نواری مژه مصنوعی نمی تواند مشکلی را برایشان به وجود بیاورد، در حالی که تفاوت قابل توجهی بین این مژه ها وجود ندارد.

6. برای گل مژه آماده شوید

 


مژه مصنوعی احتمال ابتلا به عفونت، به ویژه گل مژه را افزایش می دهد و این مساله در افرادی که استعداد ابتلا به گل مژه را دارند خیلی بیشتر اتفاق می افتد. به طور کلی، افرادی که از مژه های مصنوعی استفاده می کنند به دفعه های بیشتری به گل مژه مبتلا می شوند.

7. برای شما مفید است

 


مژه های مصنوعی می توانند فقط برای بعضی از افراد مفید باشند؛ برای مثال اگر فردی در اثر سوختگی یا بیماری، مژه اش را از دست بدهد و امکان کاشت مژه فراهم نباشد، پزشک استفاده از مژه های مصنوعی را توصیه می کند. تشخیص اینکه فرد شرایط کاشت مژه را دارد یا نه تنها برعهده متخصصان است نه آرایشگران.

8. یک بار استفاده کنید ولی حتما مرغوب ترین جنس باشد

 


چنانچه جزو آن دسته از افرادی هستید که پزشک اجازه استفاده از این نوع مژه ها را به شما داده یا اینکه شب عروسی تان است و تنها یک بار می خواهید از این نوع مژه ها استفاده کنید، باید مرغوب ترین نوع این نوع مژه ها را بخرید.

9. به دیگران مژه قرض ندهید

 


مژه مصنوعی مانند لوازم آرایشی یک وسیله شخصی است؛ پس از زدن مژه مصنوعی دست دوم، به خصوص وقتی شخص دیگری را که قبلا از آن استفاده کرده نمی شناسید، جدا خودداری کنید. به هیچ وجه مژه های مصنوعی خودتان را هم به کسی قرض ندهید.

10. مژه مصنوعی چند بار مصرف نداریم

 


این مژه ها باید به صورت یکبار مصرف باشند و استفاده از یک مژه مصنوعی و چسب مخصوص آن به دفعه های زیاد توصیه نمی شود. چون به طور یقین این مژه با هر بار کندن و چسباندن دوباره دچار آلودگی می شود و به چشم آسیب وارد می کند.

 

11. با مژه مصنوعی لنز استفاده نکنید

 


آرایشگرها معمولا برای اینکه چشمان تان در کنار مژه مصنوعی زیباتر به نظر برسد، گذاشتن لنز را هم به شما پیشنهاد می کنند ولی این کار احتمال عفونت چشم را تا چند برابر زیاد می کند.

12. روی مژه مصنوعی ریمل نزنید

 


روی مژه مصنوعی نباید ریل زد چون احتمال ابتلا به عفونت و التهاب شدید چشم بالا می رود.

13. بلند مدت استفاده نکنید

 


مدت ماندگاری مژه مصنوعی روی چشم نباید زیاد باشد. هر چه مژه مصنوعی بیشتر روی چشم بماند، به همان میزان مشلات ناشی از آن بیشتر می شود.

14. عوارضش پرهزینه است

 


درمان مشکلات ناشی از مژه های مصنوعی، سخت و طولانی مدت است و گاهی 6 تا 9 ماه طول می کشد و حداقل 500 تا 600 هزار تومان هزینه روی دست تان می گذارد.

15. این علائم را دیدید سریع مژه را بردارید

 


اگر در اثر استفاده از مژه های مصنوعی با مواردی مانند پرخونی در چشم، خارش در پلک، ترشح از لبه پلک، درد در چشم و قرمزی در لبه پلک مواجه شدید باید هر چه سریع تر مژه مصنوعی را بردارید.

 

16. چسب ها را فقط یک بار استفاده کنید

 


چسب های مژه های مصنوعی استریل نیستند و خودشان به تنهایی می توانند برای مژه مشکل ایجاد کنند. چسب هایی که در آرایشگاه ها هستند چندبار باز و بسته می شوند و احتمال آلوده شدن آنها بالاست. اگر اقدام به زدن این چسب کردید حتما چسب آن را دور بیندازید و برای نوبت بعدی از آن استفاده نکنید.
 ###

اگه می خوای جشن عروسیت رو توی تالار پذیرایی برگزار کنی، شیک ترین ها رو می تونی اینجا انتخاب کنی.