برای برنزه کردن باید محتاطانه عمل کرد و به هر کس و هر جایی اعتماد نکرد چون باید بهترین روش را برای شکلاتی کردن پوستتان پیدا کنید

برای عکس و فیلم جشن عروسی اینجا می تونی بهترین آتلیه و با قیمت مناسب انتخاب کنی.

 عروس خانم هایی که دوست دارند کمی رنگ پوستشان برای مراسم ازدواج برنزه باشد یا کسانی که هنوز در دوران نامزدی به سر می برند و فقط می خواهند برای مدت کمی برنزه و متفاوت باشند راه های بسیاری برای رسیدن به این خواسته خود دارند، حمام آفتاب، سولاریوم و کرم های اتوبرنز. دو گزینه نخست خطرناک و آسیب رسان هستند و بهتر است آنها را فراموش کنید اما اگر انتخاب شما کرم های اتوبرنز هستند بد نیست گفتگوی دکتر بهروز باریک بین با مجله سیب سبز را ادامه مطلب را بخوانید.

این روزها کابین های اتوبرنزه ای به نام کابین های کالیفرنیایی وجود دارند که پوست را توسط اسپری های پاشنده برنز می کنند. ماده رنگ کننده این اسپری ها به نام دی هیدروکسی استون شناخته می شود. در کرم ها، لوسیون ها و اسپری های اتوبرنز نیز از همین ماده برای رنگ کردن پوست استفاده می شود. هیدروکسی استون برخلاف نور آفتاب و اشعه فرابنفش آن به پوست آسیب نمی زند چون مانند آفتاب موجب افزایش ملانین پوست به واسطه تحریم سلول های رنگدانه ساز (ملانوئیت) نمی شود بلکه عملکرد اینگونه محصولات، روی لایه شاخی یعنی خارجی ترین لایه پوست است. به عبارت بهتر پوست شما به این دلیل برنزه می شود که واکنشی میان هیدروکسی استون و پروتئین های پوست به وجود می آید. چون کرم های اتوبرنزه فقط رنگ هستند بنابراین نیاز به تاباندن اشعه آفتاب یا استفاده از دستگاه سولاریوم نداشته و بی خطر هستند و می توان به جای حمام گرفتن در آفتاب یا استفاده از نور ماورای بنفش در سولاریوم از این کرم ها استفاده کرد. برای اینکه پوست توسط این ماده رنگ بگیرد باید حدود 2 تا 4 ساعت صبر کرد و این رنگ طی 6 تا 7 روز با دوش گرفتن و شست و شو و با ریزش لایه شاخی پوست از بین می رود.

عوارض اتوبرنزها

اگر بعد از استفاده از کرم ها یا لوسین های اتوبرنز دچار خارش و التهاب در پوست شدید، این موضوع نشان می دهد، شما جزو آن افرادی هستید که حساسیت به این ماده دارند، بنابراین باید برای درمان به پزشک متخصص پوست مراجعه کنید و مصرف آن ماده را هم کنار بگذارید چون ممکن است در صورت استفاده مجدد پوست شما واکنش حساسیتی بیشتری از خود نشان دهد.

خوش رنگ ترین کرم اتوبرنز

هنگام مراجعه به داروخانه با انواع متفاوتی از این نوع محصولات مواجه خواهید شد که قیمت های متفاوتی دارند، علت این تفاوت غلظت متفاوت مواد موجود در آنهاست. معمولاً در فرآورده های اتوبرنز از غلظت های 5/0 تا 5 درصد DHA استفاده می شود اما اگر رنگ برای تان مهم است باید بدانید که خوش رنگ ترین آنها مربوط به غلظت 3 درصد است. همچنین کرم های اتوبرنزه مرغوب چرب نیستند و پایداری رنگ دارند. باید یادآور شد که استفاده از غلظت های بالاتر و استفاده به دفعات کمتر باعث به وجود آمدن رنگ یکنواخت تری روی پوست شما می شود و استفاده از غلظت های کمتر و به دفعات بیشتر نمی تواند چنین رنگ یکنواختی را به وجود بیاورد. بنابراین بهتر است در روز یک بار از یک لایه کرم یا لوسیون یا اسپری روی پوست تان استفاده کنید نه چندبار چون زیبایی و دوام آن بیشتر خواهد بود.

چگونه برای مدت طولانی برنزه بمانید؟

1. پیش از استفاده از محصولات برنزه کننده اندکی از آن را روی قسمت کوچکی از پوست (قسمتی که زیاد در چشم نباشد) امتحان کرده تا ببینید چگونه پوست شما به آن واکنش نشان می دهد.

2. ترکیبات برنزه کننده به سلول های مرده بیشتر از سلول های زنده می چسبد. بهتر است برای اینکه نتیجه بهتری بگیرید، ابتدا سلول های مرده و پوسته ها را از سطح پوست تان تمیز کنید تا مطمئن شوید به صورت یکدست برنزه می شوید. بهترین روش برای خلاصی از این سلول های مرده استفاده از لیف است.


3. استفاده از مرطوب کننده ها بعد از پاکسازی پوست (پوست ریزی پوست یا از بین بردن سلول های مرده) امری بسیار مهم است چرا که با این کار به DHA اجازه می دهید به صورت یکنواخت و یکدست به سلول بچسبد پس قبل از استفاده از برنزه کننده ها، پوست خود را با لایه ای نازک از مرطوب کننده، بپوشانید.

4. از صورت خود شروع کرده و به تدریج به سمت پایین بیایید از دوست خود برای پوشش پشت خود کمک بگیرد.

5. روی مفاصل، مثل زانو و آرنج مقدار کمتری از ماده اتوبرنز بمالید تا بیش از حد سیاه نشوند.

6. هر روز پوست خود را سایش دهید تا پوست های مرده از پوست تان جدا شوند و هر 3 ، 4 روز یک بار مجددا از برنزه کننده استفاده کنید تا زمانی که به رنگ دلخواه خود دست یابید.

 

###

اگه دوست داری یه جشن خونوادگی و شیک توی باغ تالار داشته باشی لیست کامل رو اینجا ببین.