معاشرت از دیروز تا امروز

سلام. من شوهرم خیلی آدمیه که توی خودشه. یعنی با کسی نشست و برخواست نمیکنه. خیلی تنهاییم. حتی دوست صمیمی هم نداره که مثلا من با همسرش معاشرت کنم. چیکار کنیم؟
پاسخ

باسلام و احترام خدمت شما خواننده محترم سایت نوعروس.

معاشرت و ارتباط به عنوان یکی از مسایل و رفتارهای بشری، از بدو خلقت بشر تابع عوامل چندی بوده است که حیطه های شناختی،عاطفی و رفتاری انسان را در بر می گیرد.

یکی از این عوامل شخصیت افراد است، تا اندازه ای روانشناسان تمامی انسان های روی کره زمین به سه گروه درون گرا، برونگرا و درون-برون گرا(ترکیبی از هر دو) تقسیم کرده است که در تقسیم بندی های جدید شخصیت هم هنوز این عامل نقش پررنگ دارد.

عامل بعدی فرهنگ و تاثیر اجتماع است که چه رفتاری اجتماعی یا چه فردی معاشرتی محسوب می شود و چه فردی غیر اجتماعی یا غیر معاشرتی است.

عوامل دیگری مانند مسایل تربیتی و مانند آن هم هست که خارج از این پاسخ و مقاله کوتاه است. پس انسان به عنوان موجودی اجتماعی که با تولدش در خانواده، عضو اولین نهاد اجتماعی زندگی می شود بستگی به عوامل چندی تا بزرگسالی دارد که معاشرتی باشد یا خیر.

مثلا تصور کنید که معاشرتی بودن در هزار سال پیش چگونه بوده، شاید فردی که کارهای زیادی از دستش بر می امده یا خوب همکاری می کرده فرد معاشرتی بوده، اما امروز یک فرد معاشرتی، شیک و طبق مد روز لباس می پوشد، از عطرهای برند استفاده می کند، اداب معاشرت مانند چگونه در جمع غذا خوردن، رفتار کردن، حرف زدن، استفاده صحیح از وضعیت بدنی(پوزیشن به معنای عام)، اگاه بودن از اخرین اخبار و اطلاعات روز، حضور ذهن خوب برای ارایه پاسخ مناسب و... است.

از سوی دیگر تناسب فرهنگ و طبقه اجتماعی اقتصادی زوجین هم به این مساله دامن می زند که کدامیک از انها امروزی هستند و کدامیک نیستند؛

حتی مساله به اندازه ای مهم شده که بعضی ها برای امروزی بودن دوره های مهارت های اجتماعی را می گذرانند یا در کلاس هاس آیین دوستیابی شرکت می کنند تا از این طریق جای خود را در دل دیگری باز کنند.

خانم محترم می بینید که این موضوع حوزه بسیار وسیعی دارد که نیاز به ساعت ها بحث و گفتگوست.

اما، پیشنهاد من به شما این است که:

به جای کنترل رفتار همسرتون و احساس نارضایتی از ایشون، سعی کنید به رفتارهایی که از ان خوشتون میاد توجه بیشتری نشان دهید و احساس مثبتون را از رفتاری که دوست دارید در ایشون شکل بگیرد بیشتر از انتقاد و احساس تنهایتون بگید، اگر هم بهبودی اتفاق نیفتاد تا دیر نشده مشاوره حضوری با یک روانشناس بگیرید؛

به نظرم احساس تنهایی شما به خاطر خوشحال نبودنتون در رابطه زناشویی مربوط میشه.

بهتون کتاب ازدواج بدون شکست را برای مطالعه پیشنهاد می کنم.

در کل اگر کمتر سخت بگیرید و تقویت رابطه زناشویی ورعشق ورزی را ملاک قرار زهید احساس بهتری خراهید داشت.

براتون آرزوی خوشبختی می کنم.

اگر باز هم سوالی داشتید، میتونید در کلینیک نوعروس ثبت کنید. همکارن و متخصصان ما به شما پاسخ خواهند داد.

همین حالا قیمت منو تالار رو درخواست کن و برای بازدید تالار دلخواهت هماهنگ کن.

لطفا کمی صبر کنید...