تحریریه نوعروس/حسان صادقی: جدایی و طلاق تاثیرات مخربی روی افراد و حتی نسل‏های بعدی یک خانواده دارد و عمیقا توصیه می‏شود که زوجین طلاق را به عنوان آخرین راه‏حل مورد بررسی قرار بدند و قبل از ورود به فرآیند جدایی تمام راه‏حل‏ها را امتحان کنند. یکی از مهمترین مسائلی که در این مورد باید لحاظ شود خواست دوطرفه برای طلاق است، این خواست نشان دهنده این است که دو طرف جدایی را بهترین راه‏حل برای مشکلات شان می‏دانند. ازدواج یکدفعه از بین نمی‏رود بلکه در طول زمان فرسوده می‏شود؛ هر زمان که یکی از زوجین با شوخی یا کنایه و هر رفتار ناخوشایندی دیگری را آزار می‏دهد، رابطه زوجین قدیمی به فرسایش کامل نزدیک‏تر می‏شود. بصورت کلی از دیدگاه روانشناسان پنج نشانه مهم برای رسیدن به نقطه جدایی وجود دارد که به شرح آنها می‏پردازیم:

برای عروسی لوکس، شاد و دورهمی می تونی این لیست رو ببینی.

1. نبود راهی برای حل مشکلات

به عقیده جان گاتمن – روانشانس معروف خانواده – آن چیزی که ازدواج را از بین می‏برد، فقدان ارتباط بین زوجین نیست بلکه ناتوانی و عدم وجود راه‏حل در برخورد با مشکلات زندگی است. زوج‏هایی که نتوانسته‏اند راهی برای حل اختلافات فردی خود بدون آسیب و آزرده کردن یکدیگر، پیدا کنند، در نهایت از هرگونه عدم توافق و اختلاف نظری اجتناب می‏کنند. حداقل یکی از آنها به چنان سطحی از ناامیدی می‏رسد که دیگر گفتگو برای حل مسائلی زندگی را کاملا بی‏نتیجه می‏داند. در این حالت اختلافات به اوج خود می‏رسد و طرفین دیگر احترامی برای هم قائل نیستند و در نتیجه فاصله بینشان افزایش پیدا می‏کند.2. فاصله هیجانی

نزدیکی هیجانی یکی از پایه ابتدایی و اساسی وجود و رشد صمیمیت در هر رابطه‏ای است. توانایی ابراز احساسات و شنیدن حرف های طرف مقابل و توجه به احساسات او و همچنین توانایی برخورد همدلانه با همسر، جزء اصلی عناصر یک رابطه نزدیک و صمیمانه هستند.

3. عدم علاقه

فاصله هیجانی معمولا با فقدان عاطفه و علاقمندی همراه است. اگر همسر شما از نظر هیجانی از شما فاصله می‏گیرد، به احتمال زیادی دیگر احساس دوست داشتن نسبت به شما در او وجود ندارد. از افرادی که در حال طلاق گرفتن هستند احتمالا این جمله را زیاد می‏شنوید "دیگر او را دوست ندارم".

4. فقدان رابطه جنسی

یکی از اصلی‏ترین دلایل ازدواج را می‏توان، ارضاء نیاز جنسی که یکی از نیازهای فیزیولوژکی انسان است، دانست. فقدان رابطه جنسی سبب از بین رفتن بخش عمده‏ای از لذت در زندگی زوجین می‏شود و فاصله آنها را با یکدیگر زیاد می‏کند.

5. تمرکز زیاد بر مسائل بیرونی زندگی

زنگی زناشویی پوچ بسیار کسل کننده است. برخی از زوجین تصمیم می‏گیرند که زندگی خود را وقف فرزندان کنند اما برخی دیگر رو به کار می‏آورند و تا دیر وقت در محل کار باقی می‏مانند تا با همسر خود مواجه نشوند. بدین ترتیب افراد تمرکز خود را از مشکلات و چالش‏های زندگی مشترک بسوی مسائل دیگری سوق می‏دهند.

همین حالا قیمت منو تالار رو درخواست کن و برای بازدید تالار دلخواهت هماهنگ کن.