قورمه سبزی یکی از غذاهای لذیذ و سنتی ایرانی است .برای خوشمزه تر شدن این خورش این فوت و فن های آشپزی را برایتان یک جا آورده ایم .

همین حالا از بهترین آتلیه های عروس تهران درخواست قیمت کن.

از روغن کمتر استفاده کنید
1-با توجه به اینکه گوشت غذا و سبزی قورمه به صورت جداگانه،سرخ می شوند بهتر است درصورت امکان از مقدار کمی روغن استفاده نمایید تا غذا بیش از اندازه چرب نشود.
لوبیا را از شب قبل بخیسانید
2-بهتر است لوبیای قورمه سبزی را از شب قبل خیس کنید و قبل از اضافه کردن به خورش20دقیقه آن را در آّب جوشانده و سپس به خورش اضافه کنید.اگر معده حساسی دارید و نفخ می کنید. از لوبیای چشم بلبلی استفاده کنید.
مدت 15 دقیقه سبزی را سرخ کنید
3-مدت زمان سرخ کردن سبزی قورمه سبزی روی شعله متوسط حدود 15 دقیقه است تا زمانی که رنگ آن عوض شده و عطر شنبلیله آزادشود. برای استفاده کمتر از روغن تابه نچسب استفاده کنید و در طول مدت سرخ کردن، سبزی را 2 یا 3 بار بیشتر هم نزنید.زیرا زیر و رو کردن بیش از اندازه حرارت روغن را پایین می آورد و روغن بیشتری جذب سبزی می شود.
می توانید شنبلیله را حذف کنید
4-اگر سبزی سرخ کرده برای برای سلامت تان مناسب نیست، 2 راه پیش رو دارید یا از روش طبخی که در بعضی مناطق آذربایجان استفاده می شود استفاده کنید، یعنی شنبلیله را حذف کرده و سبزی را بدون سرخ کردن،به خورش اضافه کنید یا نیمی از سبزی را سرخ کرده و با نیم دیگر مخلوط کرده و در غذا بریزید.
انواع سبزی قورمه
5-ترکیب سبزی قورمه در نقاط مختلف ایران متفاوت است.در تهران سبزی قورمه از تره،جعفری،گشنیز و شنبلیله تشکیل شده است وگاه حتی گشنیز در آن به کار نمی رود در جنوب ایران به سبزی کمی سیر سبز تازه و شوید اضافه می شود.در آذربایجان شنبلیله از ترکیب سبزی حذف و به جای آن اسفناج به کار می رود.

             
لوبیای عروس را هم امتحان کنید
6-نوعی لوبیا در شهرستان ابهر کشت می شود که به لوبیای عروس معروف است این لوبیا بسیار درشت و اندازه آن 2 تا 3 برابر لوبیا قرمز معمولی است.لوبیای عروس لعاب خوبی به غذا داده و بافت آن شبیه گوشت است.
یخ را به خورش اضافه کنید
7-از علائم یک خورش جاافتاده روغنی است که روی خورش می ایستد،اگر هنگام سرو غذا،مواد پخته،اما خوب جا نیوفتاده بود یا به اصطلاح آب و دان سوا بود ده دقیقه قبل از کشیدن خورش،3-4قالب یخ به خورش اضافه کنید. این کار تمام روغن خورش را جذب کرده و روی آن می آورد و در نتیجه غذا کاملا جا افتاده به نظر میرسد.
انواع چاشنی قورمه
8-چاشنی ترش قورمه سبزی در مناطق مختلف ایران متفاوت است.شما می توانید از آب لیمو ترش،آبغوره،آب نارنج،گرد لیمو و لیمو عمانی استفاده کنید اما با توجه به رنگ تیره خورش،لیمو عمانی سیاه برای این غذا توصیه می شود.اگر هم از چاشنی دیگری به جای لیمو عمانی استفاده می کنید آن را ده دقیقه قبل از کشیدن غذا اضافه کنید تا طعم آن باقی بماند و به اصطلاح ترشی آن نپرد. در صورت تمایل از شیره تمبر هندی نیز می توانید استفاده کنید
قورمه با فلفل
9-در بعضی از نقاط خوزستان،هنگام اضافه کردن سبزی به خورش یکی 2 عدد فلفل سبز تند را با چنگال شکاف کوچکی داده و در خورش می اندازند.
قورمه با رب گوجه فرنگی
10-در بعضی از مناطق به خورش قورمه سبزی، یکی 2 قاشق رب گوجه فرنگی اضافه می شود اما این کارتوصیه نمی شود.زیرا طعم رب گوجه فرنگی باقی مزه ها را تحت الشعاع قرارداده و از بین می برد.
از صبح بار بگذارید
11-برای تهیه قورمه سبزی جا افتاده،به شعله کم و زمان طولانی احتیاج داریدبه همین دلیل در قدیم این خورش را مانند آبگوشت از صبح زود بار می گذاشتند تا مواد آن کاملا پخته آب آن را کشیده و طعم ها باهم مخلوط شوند
قورمه لذیذ تر با دنبالچه
12-اگر مشکل چربی و فشار خون ندارید برای تهیه قورمه سبزی گوشت سردست انتخاب کرده و همراه آن دنبالچه گوسفندی تکه ای دنده و قلم اضافه کنید تا طعم خورش بهتر و لذیذتر شود.در این صورت مقدار روغن غذا را در صورت امکان کم کنید.

 

برای عروسی لوکس، شاد و دورهمی می تونی این لیست رو ببینی.