روز عروسی که نزدیک می شود یکی از دغدغه ها و نگرانی های عروس خانم ها خوب برگزار شدن مراسم ازدواج است و یکی از این دغدغه های مهم هم مربوط به مراسم پاتختی است. در اینجا به برخی از دغدغه ها یا بهتر است بگوییم دلمشغولی های برخی از عروس خانم ها درباره این مراسم پاسخ می دهیم.

اگه می خوای جشن عروسی توی باغ عروسی و خونوادگی برگزار کنی و یه عروسی شیک، کلیک کن.

روز عروسی که نزدیک می شود یکی از دغدغه ها و نگرانی های عروس خانم ها خوب برگزار شدن مراسم ازدواج است و یکی از این دغدغه های مهم هم مربوط به مراسم پاتختی است. در اینجا به برخی از دغدغه ها یا بهتر است بگوییم دلمشغولی های برخی از عروس خانم ها درباره این مراسم پاسخ می دهیم.

1. آیا تمام خانم‌های حاضر در عروسی باید به پاتختی‌ام دعوت شوند؟

پاتختی یک مهمانی زنانه است که اصلا نیاز به دعوت ندارد هر کس دوست داشته باشد می‌رود. قدیم‌ها خود مهمان‌ها فردای عروسی به منزل عروس‌و‌داماد می‌رفتند اما از انجا که این روزها معمولا خانه عروس و داماد‌ها کوچک است معمولا در پایان عروسی اعلام می‌کنند که پاتختی در منزل مادر داماد یا مادر عروس برگزار می‌شود. اصولا هم افرادی که چندان با شما نزدیک نیستند خودشان به پاتختی نمی‌آیند زیرا باید با خودشان یک کادو هم بیاورند و در خرج بیفتند.

2. آقایان هم پاتختی دعوت‌اند؟

به طور سنتی خیر. اما در برخی خانواده‌ها آقایان فامیل نزدیک به اتفاق همسر و فرزندشان به پاتختی می‌روند و فامیل دورهم گل‌ می‌گویند و می‌شنوند. در برخی خانواده‌ها هم که عروس و داماد در نزدیکی پدر و مادرشان زندگی می‌کنند خانم‌ها در یک خانه پاتختی خودشان را دارند و آقایان هم در آن یکی خانه دور هم جمع می‌شوند تا پاتختی تمام شود و به دنبال همسران‌شان بروند.

3. از چه ساعتی پذیرای مهمان‌ها باشیم؟

پاتختی یک مهمانی ساده 2-3 ساعته است که معمولا با توجه به فصل بین ساعات 4:00 تا 7:00 بعداز ظهر برگزار می‌شود.

4. با چه خوراکی‌ها یا نوشیدنی‌هایی از مهمان‌هایمان پذیرایی کنیم؟

معمولا از شب عروسی؛ غذا، میوه، شیرینی و کیک زیاد می‌آید که برگزارکنندگان آنها را به خانه مادر داماد یا عروس می‌فرستند. روز پاتختی با همین میوه ، شیرینی و کیک از مهمان‌ها پذیرایی کنید و بنا به فصلی که عروسی در آن برگزار شده نوشیدنی‌هایی چون آب پرتقال، آب آلبالو، عرقیجات، چای، قهوه فوری یا شیرکاکائو به مهمان‌هایتان تعارف کنید.

5. از پتو، ساعت،قاب، شمعدان و ظرف کریستال متنفرم. کاش این کادوها را برایم نیاورند.

هرچه‌قدر هم وضع شما و همسرتان و پدرمادرتان خوب باشد ممکن است مهمان‌ها نتوانند هم کادوی عقد را برای شما فراهم کنند هم کادوی پاتختی. آنها مجبورند به راسته‌های مختلف شهر بروند و بنا به بودجه‌شان یک کادوی آبرومند بخرند که هم ابعاد بزرگی داشته باشد و هم ظاهرش چشم را بنوازد. اگر مهمان‌هایتان را می‌شناسید و می‌دانید وقتی به پاتختی می‌روند چه مدل کادوهایی را اهدا می‌کنند می‌توانید به مادر خود یا همسرتان بگویید از خانم‌های فامیل بخواهند به جای هدیه، وجه نقدی هرچند کم را در پاکت بگذارند و به شما بدهند. به آنها بگویید که مبلغ هدیه را جلوی مهمان‌ها اعلام نمی‌کنید اینطوری حداقل می‌توانید با پول‌هایی که جمع می‌شود آنچه که خودتان واقعا احتیاج دارید را تهیه کنید.

6. چطور نگذارم خانم‌های فضول فامیل تمام زیر و بم زندگی‌ام را ببینند؟

این رسم دیدن جهاز دیگر برای بسیاری از دخترخانم‌ها جالب نیست زیرا در حین این مراسم افراد فضول حتی اشیای داخل هر کمد و کشویی را هم می‌گردند. برای پیشگیری از چنین وضعی می‌توانید پاتختی را در خانه مادر شوهر یا مادر خودتان بگیرید.

<

اگه دوست داری یه جشن خونوادگی و شیک توی باغ تالار داشته باشی لیست کامل رو اینجا ببین.