بامیه حتی بعد از ماه رمضون هم می‌چسبد و چه چیزی بهتر از این که بامیه دستپخت عروس خانم باشد

زولبیا و بامیه که فقط شیرینی مخصوص ماه رمضان نیستند، باور کنید بعد از این ماه عزیز خوردن بامیه با چای خیلی لذت دارد. این بامیه ترکیه‌ای را خودتان درست کنید و ببینید که چقدر خوشمزه است و آسان!

مواد لازم برای شربت:
3 و نیم پیمانه شکر
3 پیمانه آب
1 قاشق سوپخوری آب‌لیمو
مواد لازم برای خمیر:
2 و نیم پیمانه آرد
2 پیمانه آب
1 قاشق سوپخوری شکر
2 قاشق سوپخوری کره
2 قاشق سوپخوری سمولینا
1 قاشق سوپخوری نشاسته
کمی نمک
3 عدد تخم‌مرغ
مقداری روغن مخصوص سرخ کردن

 

دستور تهیه:
1- ابتدا شربت را آماده کنید. شکر را با آب در قابلمه‌‌ای مناسب ریخته و روی حرارت بگذارید. وقتی که شروع به جوشیدن کرد و غلیظ شد، آب‌لیمو را اضافه کنید.
2- اجازه دهید که شربت به مدت 10 دقیقه روی حرارت بجوشد. بعد از این مدت شربت را از روی حرارت برداشته و کناری بگذارید تا خنک شود.
3- حالا باید خمیر شیرینی را آماده کنید. آرد را الک کنید. کره و آب را در شیرجوشی ریخته و روی حرارت ملایم بگذارید تا حرارت کره را ذوب کند. دائم هم بزنید تا کره در آب حل شود.
4- وقتی که آب جوش آمد، آرد را کم‌کم به آن اضافه کرده و دائم هم بزنید تا بدون گلوله شدن در آب حل شود.
5- نمک و شکر را هم اضافه کرده و خوب مخلوط را با قاشق چوبی و سریع هم بزنید تا به صورت خمیری در بیاید که به دست نمی‌چسبد.
6- ظرف را از روی حرارت بردارید و کنار بگذارید تا کمی خنک شود. بعد از خنک شدن خمیر، تخم‌مرغ‌ها را یکی یکی به آن افزوده و با دست مخلوط کنید تا به خورد خمیر بروند.
7- نشاسته و سمولینا را هم اضافه کنید و به ورز دادن ادامه دهید تا خمیری کرم‌رنگ و یکنواخت به دست بیاید. خمیر را در قیف مخصوص شیرینی‌پزی با نازل ستاره‌ای ریخته و آماده بگذارید.
8- یک قابلمه گود متوسط یا کوچک بردارید و تا نیمه آن را از روغن پر کنید. قابلمه را روی حرارت متوسط قراردهید. تا روغن هنوز سرد است، خمیر را تکه‌تکه در آن بیندازید.
9- وقتی خمیر در روغن داغ پف کرد و بزرگتر شد، کمی صبر کنید تا برشته و طلایی شود. بعد آنها را از روغن بیرون آورده و داخل شربت خنک شده بیندازید.
10- بعد از یکی دو دقیقه که شیرینی‌ها در روغن غوطه‌ور ماندند، آنها را بیرون آورده و در یک توری بگذارید.

فوت و فن
سمولینا آرد گندمی خاص به نام "دوروم" است که طی مراحلی متفاوت آسیاب می شود و دارای ویتامین، آنتی‌اکسیدان و مواد مغذی است. سمولینا ماده اولیه و اصلی تولید ماکارونی است.
بهتر است برای سرخ کردن بقیه خمیر در روغن، کمی صبر کنید تا روغن سرد شود و دوباره مراحل گفته شده را تکرار کنید.

از کجا بخریم؟
سمولینا را از مغازه‌هایی که لوازم قنادی می‌فروشند، تهیه کنید.