تصور کنید وقتی آقای داماد بفهمد، نان روی میز صبحانه را خودتان پخته اید، چه حالی می شود!

نان پختن اصلا کاری ندارد. وسایل و تجهیزات خاصی هم نمی خواهد. شما به راحتی می توانید نان - هایی با طعم و مزه های مختلف در خانه بپزید. این مدل نان به علت مزه شیرینی که دارد، برای صبحانه مناسب است و چون خرما و بادام دارد، انرژی مورد نیاز یک روز شلوغ را هم تامین می کند.

مواد لازم:

500 گرم آرد
1 پیمانه شیر
3 قاشق سوپ خوری شکر
1 قاشق سوپ خوری خمیر مایه
1 عدد تخم مرغ
100 گرم کره
مقدار کمی نمک
یک چهارم پیمانه آب گرم
300 گرم خرمای چرخ شده
1 قاشق چای خوری پودر دارچین
2 قاشق سوپ خوری روغن مایع
1 عدد زرده تخم مرغ
مقداری بادام پرک و کنجد برای روی نان

روش تهیه :

1- خمیر مایه را در کاسه ای ریخته، نصف قاشق سوپ خوری شکر را با آب گرم به آن اضافه کرده و هم بزنید. چند دقیقه ای این طرف را کنار بگذارید تا مایه خمیر عمل کرده و پف دار شود.

2- تخم مرغ را در کاسه ای مناسب بشکنید. یک قاشق سوپ خوری روغن، شیر، بقیه شکر و نمک را به کاسه اضافه کرده ، با تخم مرغ خوب مخلوط کنید. در این مرحله می توانید از همزن برقی استفاده کنید. کره را هم افزوده و هم بزنید.

3- وقتی مواد به خوبی مخلوط شدند، مایه خمیر عمل آمده را اضافه کرده و با مواد داخل کاسه ترکیب کنید. آرد را کم کم به مواد اضافه کنید و با دست ورز دهید، تا جایی که به دستتان نچسبد.


4- خمیر را چند دقیقه ورز دهید تا یکدست شود. روی خمیر را بپوشانید و آن را به مدت 2 تا 3 ساعت استراحت دهید. در این فاصله خرمای چرخ شده را با دارچین و بقیه روغن مایع مخلوط کنید تا مواد داخل نان آماده شود.

5- خمیر استراحت کرده را روی سطح تمیز و آردپاشی شده به قطر یک سانتی متر پهن کنید، طوری که به شکل مستطیل باز شود.

6- مایه خرما را روی تمام سطح خمیر پهن کنید و خمیر را از عرض به سه قسمت تقسیم کنید و برش بزنید. طوری که سه نوار باریک به عرض سه سانتی متر داشته باشید.

7- حالا نوارها را به هم بپیچانید و دو سر آن را به هم وصل کنید، تا به شکلی که در تصویر می بینید ، در آید. همه نوارها را به همین صورت جمع کرده و به شکل نان های گرد در آورید.

8- زرده تخم مرغ را با چنگال بزنید و با قلم موی آشپزخانه، روی نانها بمالید. روی نان را با بادام پرک و کنجد، تزئین کنید. فر را با حرارت 190 درجه سانتی گراد گرم کنید.

9- نان ها را روی سینی فر چرب شده، با فاصله از یکدیگر بگذارید و به مدت 20 تا 25 دقیقه حرارت دهید تا پخته و طلایی شود. بعد از فر بیرون آورده و پس از خنک شدن از سینی جدا کنید.

###