هر قدر که ما در طول سال خانه را تمیز نگه داریم و برنامه‌ی خانه تکانی برای خودمان ترتیب دهیم اما خانه تکانی دم عید یک چیز دیگری است. برای اینکه بتوانید این کار را با دقت و ظرافت تمام انجام بدهید نیاز دارید یکسری فوت و فن را یاد بگیرید.

برای عروسی لوکس، شاد و دورهمی می تونی این لیست رو ببینی.

1 اتو
اگر در این یک سال برای تمیز کردن اتوی‌تان اقدامی نکرده‌اید و حسابی دور اتوی‌تان جرم نشسته، می‌توانید زمانی که اتو گرم است صابون را روی آن بمالید و بعد با پارچه‌ای تمیز و مرطوب روی اتو را پاک کنید. اگر بعد از این کار باز هم لکه‌های زردی روی اتو دیدید بهتر است آنرا با مقداری سرکه از بین ببرید. به هیچ وجه روی کفه‌ی اتویتان را با سیم تمیز نکنید، این کار باعث می‌شود اتو کشیدن برای شما سخت شود و نتوانید اتو را راحت و روان روی سطح لباس بکشید.
2 اطراف جا کفشی
اگر جاکفشی‌تان داخل خانه است ممکن است با مشکل ریختن واکس روی فرش را موکت روبرو شوید. برای از بین بردن این لکه ابتدا آنرا با پارچه‌ای خیس کنید. بعد با یک اسفنج کوچک مایع ظرفشویی را روی آن بمالید و دوباره با پنبه لکه‌ای که باقی مانده را از بین ببرید. اگر لکه‌ی مورد نظر با این کارها پاک نشد، بهتر است از الکل استفاده کنید، این ماده خیلی از لک‌ها را از بین می‌برد.
3 بخارشوی روی مبل‌ها
دستمال کشیدن روی مبل‌ها ممکن است آنها را حسابی تمیز کند، اما برای خانه‌ تکانی دم عید نباید فقط به یک دستمال کشیدن ساده اکتفا کنید. اگر از این گله دارید که بخارشوی شما رد آب روی مبل‌ها باقی می‌گذارد، نگران نباشید. برای شما یک راه حل داریم. روی سری مناسب شستشوی مبل، یک دستمال نخی که کرک نمی‌دهد بکشید و بعد مشغول پاک کردن مبل‌ها شوید و خیالتان راحت باشد که قرار نیست هیچ ردی از آب روی مبل‌های شما بماند.
4 لکه‌ی خودکار
اگر عادت دارید موقع درس خواندن روی مبل، تخت‌خواب یا فرش‌تان را ناخودآگاه با خودکار خط خطی کنید، بهتر است قبل از فرا رسیدن عید این خطوط را از بین ببرید. در یک ظرف کوچک مقداری شیر به همراه یک قطره مایع ظرفشویی بریزید و با یک اسفنج آهسته روی سطحح مورد نظر بکشید تا خط های خودکار از بین برود.
5 جرم قوری و سمارو
برای جرم نگرفتن قوری و کتری هر ترفندی هم که به کار ببرید ممکن است چاره ساز نباشد چون رسوبات آب همیشه آنقدر زیاد هستند که نمی‌شود کنترل‌شان کرد. برای اینکه داخل قوری و کتری‌تان مانند بیرونش حسابی بدرخشد، مقداری آب لیمون داخل آن بریزید بگذارید چند دقیقه‌ای بجوشد. البته این ترفند برای قوری های استیل است نه قوری‌های چینی. برای برق انداختن داخل قوری چینی کافی است کمی تاید به همراه مایع سفید کننده بریزید و با مقداری تور داخل آن را تمیز کنید. درست مثل روز اولش.
6 مایکروفر
مایکروفر مدتهاست به یکی از وسایل کاربردی خانه‌های ما تبدیل شده و روزانه حداقل یکبار از آن استفاده می‌شود. برای اینکه مایکروفر را تمیز کنیم بهتر است داخل آن را یک عدد لیمو را از وسط نصف کنید و داخل مایکروفر بگذاریم واجازه بدهیم به مدت 30 ثانیه در مایکروفر بچرخد. از آنجایی که این میوه آبدار است مثل هر چیزی دیگری داخل مایکروفر بخار می‌کند. بخار این ماده باعث می‌شود بدنه‌ی جرم گرفته‌ی مایکروفر در چشم بر هم زدنی و تنها با استفاده از یک دستمال نرم پاک شود.
7 شامپو فرش
اگر امسال قصد ندارید فرش هایتان را برای شست و شو به قالیشویی بدهید، نگران نباشید. اگر به این شکل که می گوییم به استقبال شستشوی فرش تا بروید، قطعا به نتیجه ی خوبی خواهید رسید. قبل از شروع کار حسابی فرش تان را با جاروی دستی قدیمی جارو کنید تا تمام خاک و کرکش بیرون بیاید. در ظاهر ممکن است فکر کنید جاروبرقی هم همین قدر خوب عمل می کند، اما در واقع اینطور نیست و آن جاروها یک صفای دیگری دارند.
وقتی فرش از خاک و کرک کاملا پاک شد، شروع کنید به درست کردن مایع برای شامپو کردن فرش. مقداری از شامپو فرش را با آب مخلوط کنید و با یک اسفنج بی رنگ یا سفید کنار دست تان بگذارید. برای این می گوییم اسفنج را بی رنگ یا سفید انتخاب کنید چون ممکن است رنگ های دیگر به فرش شما رنگ بدهد و همه ی زحمت تان از بین برود.
اول با دستمال مرطوب کل فرش را دستمال بکشید و بعد محلول کف مانند را با اسفنج روی فرش تان بکشید و پشت آن سریع با دستمال نمدار فرش را تمیز کنید و کفش را بگیرید. بعد از این کار بهتر است 12 تا 24 ساعت اصلا طرف فرش نروید تا رطوبت آن گرفه شود. اگر بعد از اتمام شامپو کردن فرش ها لکه های سخت و چربی از روی فرش نرفت، یک قاشق چای خوری جوش شیرین را در سه قاشق غذاخوری آب مخلوط کنید و روی لکه های مورد نظر بریزید. بعد از 12 ساعت اگر با پارچه ی نمدار آن لکه را پاک کنید دیگر اثری از آن نخواهید دید. اگر روی مبل‌ها یا فرش‌تان آدامس چسبیده است می‌توانید تکه‌ای یخ روی فرش بگذارید و زمانی آدامس سفت شد، آنرا از روی فرش به سادگی بکنید.


8 بلورهای درخشان
###با این تصور اشتباه که اگر بلورها و کریستال هایتان را با مایع سفید کننده بشویید حتما برق آن چشمگیر خواهید شد خداحافظی کنید. این کار بعد از چند بار تکرار شدن ریخت و قیافه ی ظروف شما را از بین می برد. برای صیقل دادن وسایل بلوری و کریستال تان مقداری آبلیمو به مایع ظرفشویی تان اضافه کنید و بعد از اینکه آنها را یک دور با این مایع شستشو دادید، یکبار هم با مقداری خمیر دندان برای براق شدن بیشتر این ظروف زیبا تلاش کنید. وقتی شستشو به پایان رسید، آنها را خشک کنید و سر جایش بگذارید و از برقی که دارد لذت ببرید.
9 شست و شوی پنجره‌ها
قبل از اینکه شیشه‌های پنجره را بشویید باید اطراف آن را تمیز کنید. زمستان به علت ریزش برف و باران مشکلات در چهارچوب پنجره غبار و جرم زیادی می‌نشیند. قبل از هر کاری با دستمالی خیس غبار کنار پنجره را پاک کنید و بعد مشغول تمیز کردن شیشه‌ها شوید. زمانی که خیال‌تان بابت پاک شدن چهارچوب راحت شد، بروید سراغ شیشه‌ها.
شیشه‌هایی که نگاه کردن بهار از آنها فقط زمانی لذتبخش است که تمیز باشند و برق بزنند. برای پاک کردن شیشه کافی است نصف فنجان آب لیمو را با آب گرم مخلوط کنید و آن‌را در بطری افشانه‌دار بریزید و خوب تکانش بدهید تا آماده شود. بعد یک دستمال که پرز نمی‌گیرد شیشه را تمیز کنید.
10سینک
اگر عادت کرده‌اید سینک‌تان را با مواد شیمیایی مثل وایتکس و ... بشویید، قطعا شما سینک براق و تمیزی نخواهید داشت. برای اینکه سینک‌تان تمیز باشد بهتر است به جای استفاده از مواد شیمیایی از موادی مثل آب‌لیمو و نمک و جوش شیرین استفاده کنید. بعد از شستن سینک، حتما آنرا با دستمال تمیز کنید و اجازه بدهید کاملا خشک شود تا لکه‌ای روی آن باقی نماند.
11اجاق گاز
اجاق‌گازها معمولا در آشپزخانه جز وسایلی هستند که خیلی زود کثیف می‌شوند. هر چقدر که شما این وسیله را در طول سال تمیز کنید، باز هم نیاز دارید که دم عید حسابی این وسیله را جلا بدهید. برای این کار در یک لگن بزرگ محلولی از جوش شیرین و تاید و آب گرم درست کنید و رویه‌های گاز را که جرم گرفته و کثیف شده‌اند داخل آن قرار دهید بگذارید جرم‌ها از آن کنده شوند.
مرحله‌ی بعدی
شست و شوی شعله پخش‌کن‌های روی گاز است. آنها را جدا شسته و زیرشان را که محل تجمع چربی‌های سوخته شده هستند با مخلوط جوش شیرین و آب گرم بشویید. البته پاک کردن این جرم‌ها کار ساده‌ای نیست. باید محلول را روی آن بریزید و اجازه بدهید چند ساعتی بماند تا نرم شوند و بعد بتوانید راحت آنها را بکنید.
یکی از مهم‌ترین قسمت‌هایی که باید در شست و شوی گاز به آن دقت کنید تمیز کردن شیشه‌ی بالای گاز است که معمولا چربی‌های زیادی روی آن جمع می‌شوند. از همان محلولی که برای شصت و شوی شیشه‌های خانه استفاده کردید، روی درب شیشه‌ای ریخته و آن را تمیز کنید.
12 کف و سرامیک
برای شستشوی سنگ و سرامیک‌هایی که در کف خانه‌ی شما جا خوش کرده‌اند و معمولا به مرور زمان جرم می‌گیرند و لازم است هر چند وقت یکبار آنها را به شکل اساسی تمیز کرد. برای شست و شوی کف خانه‌تان برای نوروز بهتر است از سرکه استفاده کنید. مقداری سرکه را در ظرف مخصوص با آب مخلوط کرده و با طی آنرا به کف خانه بکشید تا تمام جرم‌ها را پا کند. البته باید این کار را در دو مرحله انجام بدهید و وقت خیال‌تان بابت از بین رفتن جرم‌ها راحت شد، یکبار هم با «تی» و آب زمین را تمیز کنید. نگران بوی سرکه هم نباشید که با چشم بر هم زدنی کاملا بویش از بین می‌رود.

برای عروسی لوکس، شاد و دورهمی می تونی این لیست رو ببینی.