آیا کیست تخمدان دائمی است؟

پرسش: من ۲۹ سال دارم و مجرد هستم که به مدت ۲سال مرتب در تخمدانم کیست ایجاد میشود و برای از بین رفتن آن چند دوره قرص سیپرترکمپند و ال‌ دی استفاده کردم که به مرور زمان باعث ایجاد کیستهای زیادی در ناحیه سینه‌ام شد. البته بدون هیچ دردی که با مراجعه به پزشک و سونوگرافی گفتند که خطرناک نیست و باید هراز چند ماهی‌ سونوگرافی انجام بدهم. در ضمن فقط در زمان پریود در هنگام مدفوع و ادرار کردن دردهای وحشتناکی‌ همراه با تیر کشیدن دارم. جوری که نفسم قطع میشود. به دکتر که مراجعه کردم تشخیصشون پلی کیستیک تخمدان هست که در حال حاضر از قرص رکین استفاده می‌کنم. قبلا از لطفتون سپاسگزارم در صورت پاسخ به این ۳ سوال: ۱) از آنجایی که هیچ زمینه ارثی برای ایجاد کیست یا سرطان سینه در خانواده وجود ندارد آیا راهی‌ برای از بین رفتن این کیستهایی که بر اثر قرص‌های هورمونی در سینه‌ام ایجاد شدند، وجود دارد؟ ۲) آیا این کیست‌ها همیشه وجود دارند یا به مرور زمان از بین میروند؟ دلیل ایجاد درد زیاد در زمان پریودی به هنگام مدفوع کردن چیست؟ ۳) آیا پلی کیستیک تاثیر مضری در باروری من در آینده خواهد داشت؟
پاسخ

پاسخ : شما به سه مسئله متفاوت اشاره کرده اید که هر کدام موضوعات جداگانه ایی هستند،
بحث تغییرات فیروسیستیک پستان در سنین باروری حدود نیمی از افراد را درگیر میکند و این تغییرات خوش خیم هستند مشکل خاصی برای شما به وجود نخواهند اورد،نهایتا با تغییر نوع قرص جلوگیری اگر از ترکیب فعلی راضی نباشید میتوانید شرایط را کنترل کنید.
بحث درد های لگنی در زمان قاعدگی شما و درد زمان دفع مدفوع علاوه بر توصیه مشاوره فوق گوارش و اخذ شرح حال و معاینه کامل، یک شرح حال و معاینه کامل زنان را نیز طلب میکند،فقط با توجه به دردهای فوق بدانید که مصرف قرصهای جلوگیری از این جهت هم برای شما مفید است.
تخمدان پلی سیستیک با تاخیر های تخمکگذاری میتواند ریسک فاکتوری برای باروری بلافاصله باشد،(البته نه به این معنی که همه با این مشکل رو به رو خواهند شد!)در آن صورت هم شما با پیگیری مناسب و تحت نظر بودن مثلا در مراکز ناباروری میتوانید به باروری دست پیدا کنید.

برای یه مراسم عروسی شیک می تونی اینجا لیست تشریفات رو ببینی.

همین حالا قیمت منو تالار رو درخواست کن و برای بازدید تالار دلخواهت هماهنگ کن.

لطفا کمی صبر کنید...