اختلاف سنی زیاد در ازدواج مشکلی ایجاد می کند؟

سلام زنی ۲۷ ساله هستم که در سن ۱۶ سالگی به اجبار پدرم ازدواج کردم و ۳ سال هست که جدا شدم. فرزندی هم ندارم، در حال حاضر خواستگاری دارم که تقریبا ۲۰ سال از من بزرگتره و تا کنون ازدواج نکرده. به شدت دچار تردید هستم واسه انتخاب کردن یا نکردن با این اختلاف سنی زیاد. نمیخوام دوباره ازدواجی ناموفق داشته باشم، لطفا راهنمایی کنید.
پاسخ

پاسخ: باسلام خدمت شما، متاسفانه ازدواج اول شما به دلیل اجبار والدین و ازدواج قبل از ٢٠ سالگی نیاز به مراقبت بیشتری از جنس مشاوره زناشویی (یا به عبارت بهتر زناشویی درمانی) داشته که منجر به جدایی شده، و طبعا برای ازدواج دوم می توانید دقت بیشتری در انتخاب همسر داشته باشید.

اول اینکه فقط متغیر سن تعیین کننده یک انتخاب خوب نیست. هر چند که روانشناسان به مواردی چندی در باره اختلاف سنی در ازدواج اشاره دارند، مثلا برخی معتقدند که اختلاف سنی ٤ تا ٨ سال مناسب است؛ برخی دیگر هم سنی یا فاصله کم را پیشنهاد می کنند. برخی دیگر در صورت همخوان بودن سایر متغیرهای ازدواج سن تقویمی یا سن فیزیولوژیک را در نظر نمی گیرند و ازدواج هر کس را با هر کس مجاز می شمارند.

آنچه برای انتخاب شما حایز اهمیت است، اینکه یک اختلاف سنی ٢٠ می توان ارتباط دو نفر از دو تاریخ فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و... را شامل شود که در این صورت شاهد تفاوت های فاحش بین دو نفر از دو نسل مختلف را شاهد خواهیم بود.

توصیه می کنم از یک مشاوره قبل از ازدواج بهره بگیرید.

لطفا کمی صبر کنید...