اختلاف فرهنگی، ازدواجمان را تهدید می کند

پرسش: من با کسی ازدواج کردم که اصلا از لحاظ فرهنگی، سلیقه و سطح فکری با هم همخوانی نداریم. از دوران نامزدی و حتی دوران عقد تلاش کردم که رابطه مان بهم بخورد ولی نشد. حتی 2 ماه از عقدم نگذشته بود که پیش مشاور رفتم ولی او از عواقب طلاق منو ترسوند. تا اینکه الان یک سال است که از ازدواجمان میگذرد و مشکلات همچنان وجود دارد. خانواده همسرم در روستا هستند و برای هر بار رفتن به آنجا من عذاب میکشم چون وقتی وضعیت آنجا را می بینم از زندگی و شوهرم زده می شم و نمی تونم با خانواده اش احساس نزدیکی و صمیمیت داشته باشم. غریبی می کنم. این مساله معضلی شده برام و باعث بحثمون می شه. مشکلات دیگم از این قضیه نشات میگیره. لطفا من رو راهنمایی کنید.
پاسخ

پاسخ: شما درباره جزئیات اختلاف ها و دلایلی که باعث میشه نتونین با همسرتون ارتباط خوبی داشته باشین صحبت نکردین. اختلاف فرهنگی خانواده های شما، تنها چیزیه که بیان کردین و این البته مساله ای بوده که از قبل از ازدواجتون برای شما روشن بوده و با این حال به هر دلیلی نادیده گرفته شده. حالا به نظر خودتون باید چه کار کرد؟
من فکر می کنم شما باید یک مهلت معین (مثلا 6 ماه) برای خودتون بگذارین و در این مدت تمام تلاشتونو بکنین که مسائل بین خودتون و ایشون رو حل کنین. در این مدت باید:
1- حتما یک مشاور آگاه و قابل اعتماد پیدا کنین و فکر نکنین که با یکی دو جلسه مسائلتون حل میشه. باید به طور مستمر با اون مشاور در ارتباط باشین. این مساله رو دست کم نگیرین. دارین یکی از مهم ترین تصمیم های زندگیتونو می گیرین. باید براش وقت بذارین و هزینه کنین.
2- دغدغه هاتونو به تدریج با همسرتون در میون بگذارین. باید بتونین با ایشون راحت حرف بزنین و فکر نکنین وقتی از افکار شما باخبر بشه چه واکنشی ممکنه نشون بده. واکنش اولیه ممکنه پرخاشگرانه باشه و شما احساس کنین که ایشون درکی از مشکل شما نداره، اما مطمئن باشین در درازمدت این به نفع شما خواهد بود.
3- بعد از پایان مهلتی که به خودتون دادین، باید با قاطعیت تصمیم بگیرین. اگر جمع بندیتون اینه که نمی تونین ادامه بدین، حتی اگر همه آدم های اطرافتون مخالف شما باشن، شما باید بایستین و بگین که این زندگی شماست و فقط شما می تونین درباره اش تصمیم بگیرین. این معناش کنارگذاشتن منطق نیست. شما باید برای جداشدن یک نقشه راه داشته باشین. نه اینکه فقط بخواین جدا بشین و بعد بگین هرچه پیش آید... باید بدونین بعد از جدایی چه برنامه هایی رو دنبال می کنین و چطور روی پای خودتون می ایستین و چه مسیری رو دنبال می کنین. بعد از اینکه نقشه راهتون کامل شد، باید با تمام توان اجراش کنین و مخالفت های دیگران شما رو از تصمیمتون منصرف نکنه.

لطفا کمی صبر کنید...