شما هم عاشق یک خانه تمیز و بدون هرگونه لکه هستید؟ اما در عین حال هم تمایلی ندارید تمام وقت خود را به تمیز کردن منزل تان اختصاص بدهید؟ در اینجا بهترین نکات از دید متخصصان جمع آوری شده تا بتوانید در کمترین زمان و با تلاشی اندک خانه ای درخشان داشته باشید.

برای عروسی لوکس، شاد و دورهمی می تونی این لیست رو ببینی.

تحریریه نوعروس / زینب قهاری : برای داشتن آشپزخانه و حمامی که مثل ماه بدرخشد لازم نیست آنقدر هم به خودتان زحمت بدهید ، کافیست حرفه ای عمل کنید .

دور خود بچرخید: همیشه از سمت راست گاز شروع کنید و سپس در جهت عقربه های ساعت حرکت کنید. معمولا گاز کثیف ترین قسمت آشپزخانه است در نتیجه اگر گاز را در آخرین مرحله تمیز کنید، میتوانید مانع از پخش شدن کثیفی و چربی شوید. ابتدای کار کثیفی های روی سطح گاز و شعله ها را با آب گرم صابونی نم دار کنید تا در انتها لکه ها راحتتر تمیز شوند. به گاز خود عشق بورزید و قلب آشپزخانه را همیشه تمیز نگه دارید.


سینک را ضد عفونی کنید: شاید باورش سخت باشد، اما سینک کثیف باکتریهای بیشتری نسبت به دستشویی منزلتان دارد. از یک ماده ضدعفونی کننده مناسب و استاندارد برای تمیز کردن سینک استفاده کنید. برای این کار ابتدا سینک را با صابون و آب تمیز کنید و سپس سرکه را به سینک اسپری کنید و پس از آن هیدروژن پراکسید (آب اکسیژنه) را اسپری نمایید (سرکه و هیدروژن پراکسید را با هم مخلوط نکنید- یکی را پس از دیگری استفاده کنید). توجه داشته باشید که به جای این ترکیب میتوانید از اسپری های ضدعفونی کننده موجود در بازار هم استفاده کنید. اگر سینک شما از جنس فولاد ضد زنگ است، میتوانید چند قطره روغن معدنی را داخل سینک بریزید و سپس یک پارچه لطیف را داخل سینک بکشید. این کار باعث درخشان شدن سینک، ممانعت از چسبیدن قطره های آب به سطح سینک و از بین بردن کپک ها می شود.

ماشین ظرفشویی را تمیز کنید: هفته ای یکبار، جوش شیرین روی یک اسفنج مرطوب بریزید و بر روی لبه های ماشین ظرفشویی بکشید تا لکه ها و ذرات باقیمانده غذا پاک شود. برای تمیز کردن داخل ماشین ظرفشویی، هنگامیکه ماشین خالی از ظرف است، از مواد کشنده باکتری مخصوص ماشین ظرفشویی و یا سفید کننده لباس (یک چهارم پیمانه) استفاده کنید و سپس یک دور آبکشی انجام دهید.

   

خروجی سینک را ضدعفونی کنید: برای خلاص شدن از شر بوهای بد، از یک برش لیمو، مقداری نمک و چند تکه یخ استفاده کنید. لیمو بوهای بد را از بین میبرد و یخ و نمک باقیمانده ها را تمیز میکنند. از مواد ضد عفونی کننده مخصوص نیز میتوانید استفاده کنید. از ضد عفونی کردن ظرف مخصوص زباله نیز غافل نشوید و هفته ای یکبار آنرا با استفاده از مواد ضدعفونی کننده تمیز کنید.

دستمال کاغذی را برای همیشه مچاله کنید: به جای دستمال کاغذی از دستمالهای میکروفایبر یا به اصطلاح جادویی استفاده کنید. این دستمالها در حالت نمدار زمین، میز اوپن، شیشه و کاشی را به راحتی تمیز میکنند و نیاز به استفاده از محصولات پاک کننده را کاهش میدهند. این دستمالهای قابلیت استفاده مجدد را دارند و مقرون به صرفه هم هستند.

در حال حرکت تمیز کاری را انجام دهید: لیندا کاب پیشنهاد میکند که پیش از شام خوردن، سینک خود را با آب داغ صابونی پر کنید و ظروف و قابلمه های استفاده شده در حین آشپزی را داخل آب غوطه ور کنید تا در هنگام شست و شو به راحتی تمیز شوند. همچنین هر لکه را بالافاصه تمیز کنید و اجازه ندهید سس، روغن و ادویه جات روی وسایل آشپزخانه جا خوش کنند.

اسفنج ظرفشویی( اسکاچ)  را پاکسازی کنید: همگی میدانیم که اسفنج ها محل مناسبی برای رشد باکتری ها هستند. برای جلوگیری از رشد باکتریها داخل اسفنج، هر شب آن را به مدت یک دقیقه داخل ماکروفر گذاشته و قدرت دستگاه را روی حداکثر بگذارید تا ضد عفونی شود. اسفنج خود را زمانی که تکه تکه شد و یا بو گرفت عوض کنید.

حمام و سرویس بهداشتی

درها را برق بیاندازید:
اگر در کابین حمام شما از جنس شیشه است، با استفاده از روغن لیمو آن را دوبار در ماه برق بیاندازید تا مانع از باقیماندن قطرات آب و ایجاد رسوب بر روی آن شوید.

پرده حمام را تمیز کنید: اگر پرده حمام شما کپک زده است، آن را به همراه چند حوله داخل ماشین لباس شویی بیاندازید و بشویید. سپس پرده را آویزان کنید تا خشک شود. حوله ها باعث تمیز شدن پرده حمام می شوند.

سرویس بهداشتی را رام کنید: جرم گیر ها و یا مواد ضدعفونی کننده که معمولا استفاده می کنید را داخل سرویس بهداشتی بریزید و مدتی زمان بدهید تا آلودگی ها جدا شوند. سپس با استفاده از برس مخصوص به تمیز کردن جداره ها بپردازید. مراقب باشید که قطرات آب آلوده به خودتان پاشیده نشود.

موها را جمع کنید: اجازه ندهید که در کف حمام مو جمع شود. میتوانید موهای پراکنده شده را هر روز با یک دستمال نمدار از کف حمام جمع کنید و برای از بین بردن موهای داخل چاه هم میتوانید از مواد شوینده چاه و یا آب گرم استفاده کنید.

###

 

برای عروسی لوکس، شاد و دورهمی می تونی این لیست رو ببینی.