دسته گل یا سبد گل خواستگاری یکی از به یادماندنی‌ترین دسته گل هایی است که بین افراد رد و بدل می شود و برای عروس خانم ها اهمیت زیادی دارد. اصول انتخاب دسته گل خواستگاری را میدانید؟

آقایان باید حواس شان خیلی به این ماجرا باشد و بدانند با چه سبد یا دسته گلی می توانند برق شادی را در چشمان همسر آینده شان ببینند. اینکه یک دسته گل ساده از یک گلفروشی سر راه تان بخرید و نیم ساعت بعد هم در خانه عروس باشید تا بله را بگیرید قطعا شب خواستگاری تان به یادماندنی نخواهد شد.

انتخاب گل مناسب

انتخاب نوع و رنگ گلی که باید برای مراسم خواستگاری تان در نظر بگیرید جزو مهم‌ترین چیزهاست. گل‌ هایی مثل گلایل و تاج خروسی فقط بیشتر مناسب مراسم عزاداری و ختم هستند، لطفا زمانی که مشغول انتخاب گل‌ های دسته گل ‌تان هستید سمت این گل ها نروید چون نه تنها زیبایی و جذابیت خاصی برای شب خواستگاری ندارند، بلکه ممکن است خانواده‌ی عروس از دست شما بابت این انتخاب تان حسابی شاکی شوند.

گل های تازه

گل‌های خوشرنگ و تر و تازه که برگ‌های پلاسیده ندارند برای سبد گلی که قرار است شما را به سمت سرنوشت ببرد، بهترین انتخاب هستند. اگر در بین گل‌هایی که برای سبد گل تان در نظر گرفته اید نشانه‌ای از پژمردگی وجود دارد بهتر است یا انتخاب تان را عوض کنید، یا گل فروشی تان را. چون زمانی که دسته گل چیده شود این پلاسیدگی خیلی به چشم می آید و در حالیکه شما وسط مراسم در حال صحبت کردن هستید، می بینید که سبد گلتان به سمت واژگون شدن می رود.

به فصل توجه کنید

فصل‌های سال گل‌های مختص به خودشان را دارند. لاله و نرگس مخصوص بهار هستند، زنبق در فصل پاییز یکه تازی می‌کند، نیلوفر نماد زمستان است و بالاخره انواع رُز در فاصل تابستان بیشتر از فصل های دیگر مهمان گل فروشی ها می‌شوند. اما شما برای انتخاب دسته گل‌تان بهتر است علاوه بر فصل، ‌به شیک بودن گل هم توجه کنید. مثلا خیلی رسمی نیست شما برای مراسم خواستگاری‌تان یک دسته گل نرگس ساده ببرید، با اینکه این گل در زیبایی هیچ کم و کسری ندارد. ترکیب این گل با گل‌های دیگر هم خیلی توصیه نمی‌شود. پس از اگر قرار است در بهار بروید خواستگاری بهتر است نرگس را فاکتور بگیرید چون علاوه بر چیزهایی که گفتیم، نرگس خیلی سریع تر از گلهایی مانند رز و میخک و زنبق پژمرده می‌شود.

رسمی و شیک

آلسترومریا، زنبق بنفش، ‌زنبق زرد، رز، ‌لیلیوم، ‌مریم و مرغ آتشین جز بهترین گل‌هایی هستند که برای مراسم خواستگاری از آن استفاده می‌کنند و معمولا جز اولین پیشنهاداتی هستند که گلفروش به شما ارائه می دهد. گل‌هایی که رنگ خوبی دارند، دیر پژمرده می شوند، خوشبو هستند و همه ی آدم ها از رسمی بودن و شیک بودن آن خبر دارند.

سبد یا دسته گل

برای تزئین گل خواستگاری‌ تان بهتر است به سبد فکر کنید، تا ربان و کاغذ رنگی. گلی که در سبد تزئین می شود ابهت بیشتری دارد، بیشتر به چشم می آید و به یادماندنی تر است. گلها زمانی که داخل سبد قرار می گیرند و با اسپری مخصوص براق می شوند معمولا دیرتر خشک می‌شوند، زیباتر هستند و اگر همسر آینده‌تان از آنهایی باشد که دوست دارد دسته گل ‌های یادگاری را تا مدتی نگه دارد و از زیبایی شان لذت ببرد، قطعا از این انتخاب هوشمندانه ‌ی شما خوشحال می ‌شود. این روزها اگر گذرتان به گل فروشی ها افتاده باشد ، مدل دیگری هم از چیدن گل ها میبینید؛ گل های بادوام مانند رز که در گلدان های شیشه ای شیک همراه شما به مراسم خواستگاری می آیند.

گل‌های یک دست

خیلی از کسانی که قصد دارند بروند خواستگاری، ممکن است وسوسه شوند، تعداد زیادی گل‌های یک شکل و یک رنگ بخرند. بهتر است این کار را نکنید، چون معمولا شیوه ی دسته گل های یک رنگ بیشتر مناسب دسته گل عروس خانم در شب عروسی است، نه خواستگاری. برای خواستگاری بهتر است از ترکیب متفاوت گل ها استفاده کنید.

این ترکیب‌ها را فراموش نکنید

شیپوری سفید و رز صورتی:

خیلی ها که اعتقاد به سادگی دسته گل دارند و دل شان نمی خواهد دسته گل شان شلوغ باشد، ترجیح می دهند دو مدل گل را با هم ترکیب کنند. ترکیب گل شیپوری با رز یکی از ترکیب‌های زیباست که نتیجه‌اش عالی می شود. البته به شرطی که با مقداری گل ریز و برگ سبز تزئین شوند. بهتر است ترکیب رنگ‌ های متضاد را برای این دسته گل انتخاب کنید، مثلا شیپوری قرمز با رز زرد، یا مثلا شیپوری سفید با رز آبی. 

زنبق بنفش با رز سفید:

گل‌های زنبق بنفش با رز‌ سفید، مقداری گل توپی و برگ‌های سبز، ترکیب بی نظیری را به شما تحویل می‌ دهند. در کنار این دو گل اگر مقداری هم گل ریز عروس استفاده کنید، عالی می‌شود. این دسته گل جز انتخاب های هوشمندانه ای است که باید خودتان سفارشش را به گل فروش بدهید. چون آنها معمولا از ترکیب های سنتی گل استفاده می کنند که معمولا در آنها جذابیتی دیده نمی شود.

رنگارنگ

اگر طرفدار سبدهای بزرگ گل، با کلی رنگ و لعاب هستید می‌ توانید مجموعه ای از لیلیوم های صورتی پررنگ، رز نارنجی، داوودی سفید، مرغ آتشین و ... را انتخاب کنید و از فروشنده‌ی گل بخواهید آنها را در یک سبد گرد یا بیضی شکل به همراه برگ های مناسب بچیند و تحویل تان بدهد.

ریز و شلوغ

یکی از ترکیب‌های دیگر برای شب خواستگاری سبدهایی هستند که با گل های ریز تزئین می شوند. گل های ریز و رنگارنگی که بسیار خوشبو هستند و در کنار هم جذابیت خاصی دارند. بهترین نمونه از این گل ها میخک و داوودی هستند که وقتی کنار هم قرار می گیرند واقعا چشم نواز می شوند، به شرطی که دسته گلی که سفارش می دهید بزرگ و پر گل باشد.

برای خواندن 50 سوال اساسی نامزدی اینجا کلیک کنید.