آرایش موهایتان تمام شده و حالا باید تاج و تور را روی سرتان بزنند اما کدام تاج و تور؟ فکر کرده اید که چه مدل تاجی را دوست دارید یا به لباس تان چه مدل توری می آید؟ به فرم چهره اتان دقت کرده اید که کدام مدل تاجی برازنده اتان است؟

اگه می خوای جشن عروسی توی باغ عروسی و خونوادگی برگزار کنی و یه عروسی شیک، کلیک کن.

لباس عروس با تاج و تور کامل می شود. تورها تنوع زیادی ندارند اما در بازار و آرایشگاه های مختلف تا دل تان بخواهد تاج پیدا می شود. اگر می خواهید عروس زیباتری به نظر برسید برای انتخاب تاج عروس به چند نکته مهم توجه داشته باشید.

تاج عروس متناسب با فرم چهره

تاج هایی را انتخاب کنید که با فرم صورت و چهره شما همخوانی داشته باشند. برای مثال اگر صورت شما دایره شکل است به سراغ تاج های گرد و تل مانندی نروید که دور تا دور سرتان را احاطه می کند. بهتر است تاجی را انتخاب کنید که در مرکز سر قرار می گیرد و ارتفاع بلندی دارد. در این صورت چهره شما کشیده تر به نظر می آید و در شب عروسی، زیبا تر می شوید. اگر صورت کشیده و لاغری دارید تاج هایی که ارتفاع کمی دارند یا به صورت خوابیده روی سر قرار می گیرند به چهره شما بیشتر می آیند. اگر صورت شما ظریف و کوچک است تاج های بزرگ و سنگین را انتخاب نکنید. اگر پیشانی بلندی دارید به سراغ تاج های کوتاه بروید. هر چقدر تاج ظریف تر باشد جلوه زیباتری دارد.

هماهنگی لباس و تاج عروس

اگر لباس عروس شما نباتی است و جواهرات زرد رنگی دارید بهتر است تاجی را انتخاب کنید که کمی طلایی باشد. هماهنگی سایر زیورآلات با تاج شما موضوعی است که نباید آن را نادیده بگیرید. در برخی از آرایشگاه ها انواع مختلفی از تاج های رنگارنگ با فرم و مدل های گوناگون موجود است که در روز عروسی بعد از کامل شدن آرایش و پوشیدن لباس، می توانید تاج های مختلفی را امتحان کنید و بهترین نمونه را با کمک آرایشگر روی سرتان بگذارید. اما در همه آرایشگاه ها چنین امکانی وجود ندارد و خودتان باید از قبل تاج را از جای دیگری بخرید یا کرایه کنید باید کمی سلیقه به خرج دهید و بهترین تاج ممکن را برگزینید تا کامل کننده زیورآلات شما باشد.

خودتان را با لباس عروس مجسم کنید

شاید وقتی به خرید می روید تیپ تان کاملا اسپرت باشد اما باید قدرت تجسم تان را بالا ببرید و خودتان را در لباس عروس مجسم کنید. وقتی که لباس های معمولی دارید و آرایشی روی صورت تان وجود ندارد، یک تاج براق و پر نگین روی صورت شما عالی به نظر می رسد اما نکته مهم اینجاست که باید به روز عروسی و لباس هایتان فکر کنید و با هیجان تصمیم نگیرید. یک قانون مهم به شما می گوید که اول باید لباس تان را سفارش دهید و بعد برای خرید تاج اقدام کنید. اگر دوخت لباس را به خیاط سفارش می دهید و می دانید که فرد با سلیقه ایست، از او بخواهید از باقیمانده پارچه و تور لباس، گل سری برایتان درست کند. برخی از مزون های عروس چنین سفارشاتی را می پذیرند. در این صورت تاج و لباس شما هماهنگی بیشتری دارد.

با آرایشگر در مورد تاج عروس مشورت کنید

قبل از اینکه تاج عروس را انتخاب کنید بهتر است با آرایشگرتان مشاوره داشته باشید. از او بپرسید برای موهای شما چه ایده ای دارد و بعد تاج را بر این اساس تهیه کنید. مدل تاج عروس باید با موهای شما هماهنگی داشته باشد. اگر موهایتان را رو به بالا جمع می کنید و صورت کشیده ای دارید انتخاب تاج های پرنسسی اشتباه بزرگی است چون کشیدگی صورت شما را بیشتر می کند. بهتر است موهای شما در گوشه پایینی سر جمع شود و تاج روی سر خوابیده باشد. اگر قرار است آرایش صورت و موهای شما ساده و اروپایی باشد تاج ساده ای انتخاب کنید. حتی می توانید از شانه های مروارید دار یا گل های کنار سر استفاده کنید که با نحوه آرایش شما هماهنگ تر هستند.

تاج عروس و قد داماد

بعضی وقت ها انتخاب شینیون های رو به بالا در کنار تاج های پایه بلند قد شما را 10 تا 15 سانتی متر بلند تر نشان می دهد و توجه کنید که قرار است کفش پاشنه بلند هم بپوشید. اینجاست که باید حواستان به قد داماد هم باشد. آرایشگر که داماد را ندیده، اگر با همسرتان تقریبا هم قد هستید این نکته را در نظر داشته باشید تا وقتی داماد جلوی در آرایشگاه به استقبال تان می آید با دیدن یک عروس خیلی قد بلند تر از خودش متعجب یا ناراحت نشود. اگر هم داماد خیلی قد بلند تر از شماست با کمک یک تاج بلند خودتان را به او برسانید تا اختلاف قد شما کمتر به چشم بیاید.

تاج ها را بهتر بشناسید

تاج ها انواع مختلفی دارند و در چند گروه اصلی قرار می گیرند:

تاج پرنسسی: تاج های پایه بلند و ظریفی هستند که نگین های زیادی ندارند. اگر می خواهید عروس شیک و ساده ای باشید و این مدل تاج های بلند به چهره شما می آیند، انتخاب این تاج ها بهترین گزینه برای شماست.

تل عروس: تل هایی پر نگینی هستند که به صورت پهن یا باریک ساخته شده اند. عروس هایی که می خواهند موهایشان خوابیده باشد باید این تاج ها را انتخاب کنند. برخی از تل ها هم به صورت نیمه هستند و فقط گوشه ای از سر را می پوشانند یا با سنجاق یا شانه روی موها به صورت صاف یا کج محکم می شوند.

هد بند نگین دار: اگر می خواهید تاج شما خیلی متفاوت باشد نمونه هایی را انتخاب کنید که به صورت هد بند روی پیشانی قرار می گیرند. این مدل تاج ها بیشتر برای عروس هایی مناسب است که پیشانی بلندی دارند یا می خواهند خیلی خاص و متفاوت شوند.

تاج ژله ای: تاج های انعطاف پذیری هستند که خاصیت ارتجاعی دارند. به سادگی روی سر خم می شوند و حالت می گیرند. این تاج ها معمولا زرق و برق زیادی دارند و با نگین، برگ و مروارید های ریز و درشت تزئین می شوند. در میان تاج های ایرانی این مدل را زیاد می بینید.

تاج عروس را خودتان بسازید

اگر کمی خلاقیت دارید و در زمینه انجام کارهای هنری کم و بیش با تجربه هستید، به شما پیشنهاد می کنیم برای تهیه تاج عروسی تان دست بکار شوید. گروهی از تاج های خارجی نگین های گران تری دارند که قیمت کرایه شان به مراتب بیشتر می شود. اگر هم بخواهید تاج را بخرید که هزینه اش چند برابر است. بعضی از تاج و تل های موجود درآرایشگاه ها دست ساز هستند و با کمک نگین های مختلف براق و زیبا شده اند. می توانید وسایل مورد نیاز تان را از بازار تهران یا کوچه رفاهی تهیه کنید و خودتان تاج درست کنید. البته توصیه می شود که اگر فرصت کافی دارید به چند آرایشگاه یا مزون عروس سر بزنید، تاج ها را روی سرتان امتحان کنید و بعد از اطمینان از انتخاب مدل مناسب، برای خرید لوازم مورد نظر دست بکار شوید.

ریزکاری های انتخاب تور عروس

تور عروس بطور معمول به همراه لباس سفارش داده می شود و باید با لباس تناسب داشته باشد. در حال حاضر تورها با اندازه های مختلفی دوخته می شوند. قیمت شان برای خرید باتوجه به اندازه تور تعیین می شود. تورهای بلندی که حاشیه دانتل دوزی دارند گران تر از بقیه هستند.البته اگر حاشیه با گیپور دوخته شده باشد قیمتش ارزان تر تمام می شود. به تفاوت های دانتل و گیپور توجه کنید. دانتل ظرافت بیشتری دارد و پارچه مرغوب تری است. در برخی از مزون ها و آرایشگاه ها تورعروس با قیمت های ارزان تری اجاره داده می شوند. گذشته از اینها برای انتخاب تور به چند نکته دیگر دقت کنید:

تورهای خیلی کوتاه کاربرد کمی دارند و کمتر کسی آنها را سفارش می دهد. اگر می خواهید یک عروس فانتزی باشید و مدل موهای شما شلوغ و پرکار است انتخاب تورهای خیلی کوتاه شما را از سایر عروس ها متفاوت نشان می دهد.
در صورتیکه بالا تنه شما کوتاه است تورهایی که ارتفاع شان تا روی شانه می رسد، انتخاب ها مناسب تری هستند و کوتاهی بالاتنه را می پوشانند.

اگر لباس شما نسبتا ساده است تورهای بلند حاشیه داری را انتخاب کنید که تا پایین لباس شما امتداد دارد.
اگر کمی اضافه وزن دارید و می خواهید لاغر تر به نظر برسید به سراغ تور ساده و کم چین بروید. این تورها بدن شما را کشیده تر نشان می دهد.

وقتی می خواهید تورهای خیلی بلندی انتخاب کنید که دنباله شان روی زمین کشیده می شود بهتر است به فکر تور اضافه هم باشید. این تورها را فقط برای عکاسی در آتلیه یا مراسم عقد روی سرتان بگذارید و قبل از رسیدن به سالن اصلی مراسم، تور کوتاه تری روی سرتان قرار دهید. تورهای بلند دست و پا گیر هستند و معمولا زیر دست و پای مهمانان پاره می شوند. اگر تور را اجاره می کنید این نکته بیشتر اهمیت دارد. باید تور سالمی را به فروشنده تحویل دهید.

اگر بخشی از لباس شما با پارچه دانتل دوخته شده توری را انتخاب کنید که حاشیه هایی از جنس دانتل دارد. این حاشیه های دالبری شکل با لباس شما هماهنگی بیشتری دارند.

رنگ تور هم باید با لباس عروس هماهنگ باشد. اگر لباس شما سفید یخچالی است تورهای نباتی را انتخاب نکنید.

قیمت تور عروس

اگر می خواهید از مزون های بالای شهر تورهای بلند دانتل دوزی شده بخرید باید در حدود 200 هزار تومان کنار بگذارید. در مزون های عروس چهار راه ولیعصر قیمت ها کمتر هستند و می توانید با 100 تا 150 هزار تومان هم تور بلند و زیبایی تهیه کنید. اگر کمتر از 100 تومان پول کنار گذاشته اید به خیابان سعدی بروید و تورهای عروس را از مزون های کوچه رفاهی بخرید. ارزان ترین لباس ها و لوازم جانبی عروس در این بخش شهر پیدا می شود و تورهای بلند گیپور دوزی شده در حدود 70 تا 100 هزار تومان قیمت دارند. قیمت اجاره تور ها 20 تا 50 هزار تومان ارزان تر تمام می شود اما این روزها بین اجاره تور و خریدشان اختلاف قیمت زیادی وجود ندارد. از آنجا که تورهای بلند در مراسم عروسی خیلی زود کثیف یا پاره می شوند بعضی از مزون ها ترجیح می دهند تور را به شما بفروشند.
تورهایی با اندازه متوسط، ارزان تر هستند. این تورها در مزون های بالای شهر 50 تا 100 هزار تومان به فروش می رسند و در مرکز شهر می توانید با کمتر از 50 هزار تومان هم تور ساده ای پیدا کنید.

 

اگه می خوای جشن عروسیت رو توی تالار پذیرایی برگزار کنی، شیک ترین ها رو می تونی اینجا انتخاب کنی.