کنترل استرس برای مراسم عروسی مساله پر اهمیتی است. اینکه شما بتوانید با داشتن حداقل استرس مراسم عروسی را به خوبی و خوشی به پایان ببرید کار سختی نخواهد بود.

برای عروسی لوکس، شاد و دورهمی می تونی این لیست رو ببینی.

ازدواج کردن یکی از مهم ترین رویداد هایی است که ممکن است در زندگی هر شخصی اتفاق بیافتد. شما خودتان به خوبی به این نکته واقف هستید و قطعا خانواده خودتان و همسرتان هم این نکته را به شما یادآوری نموده اند و همسر شما هم مطمئنا هنوز تا حدودی تحت تاثیر عواقب پذیرش این موضوع است که شما نامزد کرده اید و قرار است زندگی مشترک خود را بزودی با هم آغاز کنید.

بلافاصله بعد از مراسم نامزدی، برنامه ریزی برای جشن عروسی آغاز می شود. همانقدر که ایده سپری کردن باقی زندگی تان با یک نفر و انتخاب درست آن شخص می تواند برای شما دلهره آور باشد، برنامه ریزی چنین رویداد بزرگی هم قطعا استرس آور است و انتظار هم میرود که این روز شادترین روز زندگی شما باشد. آیا راهی وجود دارد که فرایند برنامه ریزی را تا جای ممکن هیجان انگیز و دلفریب کرد؟
در این مقاله 7 راه برای مدیریت استرس در طول فرایند برنامه ریزی عروسی به شما پیشنهاد میشود:

با همسر خود عاشقانه و عاقلانه و صادقانه صحبت کنید

با همسر خود صادقانه و عاشقانه صحبت کنید و نظر خود را در مورد اینکه زندگی مشترک در ذهن شما چه معنایی دارد با وی در میان بگذارید.( از کلیشه ها تا جای ممکن دوری کرده و نظر شخصی خود را بیان کنید). این کار باعث می شود با دیدی بازتر و خیالی راحت تر مراسم شروع زندگی مشترک تان را برنامه ریزی کنید. به خاطر بسپارید که جشن عروسی شما وقتی که بدانید قدم در چه راهی گذاشته اید و چقدر آگاهانه انتخاب کرده اید و آینده ای که شما در ذهن تان ساخته اید چقدر به تفکرات همراه زندگی تان نزدیک است، بسیار با معناتر خواهد بود.
اگر لازم است در مورد مسائل قانونی در ازدواج با همسر خود صحبت کنید به خود خجالت راه ندهید. این مکالمه ممکن است مکالمه راحتی نباشد و شما احساس خوبی نسبت به آن نداشته باشید اما باعث میشود که شما و همسرتان درک صحیح و یکسانی از شرایطی که در آن هستید و یا خواهید بود، داشته باشید.

در مورد بودجه ای که در اختیار دارید واقع بین باشید

ممکن است صمیمی ترین دوست شما جشن عروسی بسیار باشکوه و مجللی برگزار کرده باشد اما شما و همسر آینده تان بودجه ای بسیار کمتر برای برگزاری این جشن در اختیار داشته باشید. اگر توقعات تان بیشتر از بودجه ای باشد که در اختیار دارید، همین موضوع باعث خواهد شد تا احساس بدی به جشن عروسی خود داشته باشید و نتوانید خاطره ای فوق العاده از آن شب در ذهن خود بسازید. پس قبل از آنکه در ذهن خود ایده های بلند پروازانه بسازید هرچه زودتر با همسر خود در مورد بودجه ای که در اختیار دارید صحبت کنید.

5 تا 10 دقیقه وقت بگذارید و روی کاغذ های جداگانه مبلغی که هر کدام از شما دوست دارید برای برگزاری جشن تان هزینه کنید و مهم ترین شاخص های یک جشن عروسی ایده آل که باید بیشترین میزان پول را صرف شان کنید، یادداشت نمائید. و سپس لیست هایتان را با هم مقایسه کنید و ببینید در چه شاخص هایی با هم متفاوت هستید و چگونه میتوانید هر دو به یک لیست واحد برسید و هر دو از جشن تان راضی باشید. این کار به کم کردن استرس بسیار کمک میکند و خطر زیاده از حد خرج کردن را هم تا حد بسیار قابل قبولی کاهش میدهد.

مقایسه نکنید

اگر شما نخواهید در همه موارد انتخابی تان برای جشن عروسی «فوق العاده» به نظر برسید مطمئن باشید شروعی بسیار بهتر برای زندگی مشترک تان و ادامه راه در پیش رویتان خواهید داشت.هیچ اشکالی ندارد که عکس های عروسی دیگران را ببینید و ایده بگیرید و مثلا چند کیلویی وزن کم کنید تا بتوانید لباس رویاهایتان را به تن کنید ولی اگر این کار باعث می شود که استاندارد هایی برای خودتان در نظر بگیرید که بسیار بیشتر از توانایی های شماست و باعث می شود که شما خودتان را آنگونه که هستید قبول نکنید و همواره احساس شرم و نارضایتی داشته باشد همین الان مقایسه را تمام کنید. در شرایطی که اضطراب از فرم و ظاهر به بالاترین حد خودش میرسد بهترین راه حل کمک و حمایت گرفتن از همسرتان است.همسر آینده شما، شما را به دلیلی انتخاب کرده است و این دلیل قطعا زیبایی ظاهری شما نبوده است و دلیلی عمیق تر از این پشت این انتخاب نهفته است همین حمایت باعث درخشندگی شما در لباس تان و عکس های عروسی تان خواهد شد.

خودتان را درگیر مسائل کوچک و بی اهمیت نکنید

به یاد داشته باشید که شما نمی توانید همه چیز را نظم و ترتیب یافته، داشته باشید.شما یا باید یک برنامه ریز فوق العاده باشید یا اینکه دارید به سادگی خودتان را کلافه میکنید و با توجه بیش از حد به جزئیات به مرز جنون می رسانید.به تصویر بزرگ تر فکر کنید( چقدر مهم است که دارید قدم در راهی نو می گذارید و ازدواج میکنید). از خودتان بپرسبد که آیا این همه برنامه ریزی به من کمک می کند که احساس امنیت بیشتری داشته باشم؟ یا اینکه این همه برنامه ریزی من را عصبی و پر از استرس خواهد کرد. اگر گزینه دوم را انتخاب کردید بدانید که بیش از حد درگیر جزئیات هستید و لازم است در برنامه ریزی های خود تجدید نظر کنید.

در مقابل دخالت های بیجا و زیاده از حد بایستید

بعضی از والدین احساس می کنند به دلیل اینکه بخشی از هزینه های برگزاری جشن را متقبل شده اند می توانند نظر خود را به عروس و داماد تحمیل نمایند. اگر نظرات آنها با ایده آ ها و رویاهای شما بسیار متفاوت است حتما نظر خود را بیان کنید و در مقابل نظر مخالف بایستید. راه حل و نکته کلیدی برای اینکه آن ها عقب نشینی کنند این است که به آنها اجازه دهید نظرشان را تمام و کمال بیان کنند و سپس همان موضوع را برایشان بازگو کنید که مطمئن شوید درست متوجه شده اید و سپس از نظر آنها تشکر کنید و بگویید که شما و همسرتان تصمیم دیگری برای این موضوع گرفته اید یا دوست دارید این کار را به نحو دیگری انجام دهید و سپس از آنها بخواهید تا در موضوع دیگری با شما همفکری نمایند و نظر آنها را در جایی دیگر اعمال نمائید. شما میتوانید از این تکنیک در رابطه خود و همسرتان هم استفاده نمائید.


در موارد سختی و بروز مشکلات احتمالی دوستان و همراهانی داشته باشید

در ایده آل ترین شرایط شما و همسرتان از خانواده هایی می آیید که در آن ها بحث و دعواهای خانوادگی جایی ندارد و همه همدیگر را دوست دارند و هیچ کسی از اینکه با عضو دیگر خانواده در یک فضا و زیر یک سقف باشد ناراحت نیست ولی این شرایط ایده آل در چند درصد موارد پیش می آید؟ پس حتما خودتان را برای شرایطی آماده کنید که اعضایی از خانواده که دل خوشی از همدیگر ندارند در مراسم عروسی شما رو در روی هم قرار بگیرند و حتما این احتمال را بدهید که اتفاق خیلی بدی پیش بیاید.
تا جایی که می توانید سعی کنید این افراد را دور از هم نگه دارید و نگذارید همدیگر را ببینند. می توانید قبل از روز مراسم زمانی را پیدا کنید و با آنها صحبت کنید و بگویید که واقعا از بودن آنها در جشن تان خوشحال خواهید شد به شرطی که آنها بتوانند خود را کنترل نموده و بحث و مراوده ای به راه نیندازند. و از آنها بپرسید که برای اینکه آنها شاد باشند چه کاری می توانید انجام دهید؟

با ساقدوش هایتان مهربان باشید

جشن عروسی قطعا شبی استرس زاست و همه عروسی هم متعلق به عروس نیست. ساقدوش های شما هم ممکن است استرس داشته باشند( پرداخت پول بلیط هواپیما برای رسیدن به جشن عروسی، هماهنگی برنامه ها برای اینکه با روز جشن شما تداخل نداشته باشند و انتخاب تهیه لباس و آرایش روز عروسی و ...)
بنابراین اگر شما دنبال دوستانی هستید که آنقدر با شما صمیمی هستند و می توانند ذهن شما را از مشکلات ریز احتمالی که با آن درگیر هستید منحرف نمایند، پس شما هم زمانی را اختصاص دهید و هوای آنها را داشته باشید و با آنها در مورد نگرانی هایتان و نگرانی هایشان صحبت کنید به طور قطع حال و هوایتان بهتر خواهد شد.

برای عروسی لوکس، شاد و دورهمی می تونی این لیست رو ببینی.