برای ازدواج تو آمریکا چه شرط هایی بذارم؟

پرسش: من آمریکا زندگی میکنم با یکی تو یک کشور دیگه آشنا شدم چون اون نمیتونه بیاد آمریکا من باید برم اونجا و قراره که با هم ازدواج کنیم تا بعدش بتونه بیاد آمریکا. میخواستم من رو راهنمایی کنید چه شرطهایی باید بذارم. میدونم که یکیش درخواست طلاق یک طرفه هست.خواهش میکنم تو بقیه موارد من رو راهنمایی کنید هر چه زودتر چون واسه ۴ ماه دیگه وقت گذاشتیم باید برم اونجا.
پاسخ

پاسخ: در پاسخ به سوال طرح شده، توجه شما را به این نکات جلب میکنم:

1. اتباع ایرانی مطابق با قانون مدنی، از نظر احوال شخصیه(ازدواج و طلاق) تابع قانون ایران هستند. لذا با توجه به اینکه زن از تابعیت شوهرش تبعیت میکند، برای اینکه شما بتوانید از مزایای قانون ایران بهره مند شوید، همسرتان هم الزاما باید تابعیت ایرانی داشته باشد.

2. در برخی کشورها مانند آمریکا و انگلستان و کشورهایی که از رژیم حقوقی کامن لو پیروی میکنند، احوال شخصیه تابع کشور متبوع فرد نبوده و بلکه تابع محل اقامت فرد است؛ یعنی اگر شما در آمریکا اقامت داشته باشید، دادگاه آمریکا مطابق با قانون آمریکا در خصوص شرایط ازدواج و طلاق حکم میکند.
3. برای اینکه از مزایای قانون ایران در هر حال بهره مند شوید، به شما پیشنهاد می شود در هر کشوری که قصد ازدواج دارید، با مراجعه به یکی از کنسول گری ها یا نمایندگی جمهوری اسلامی در آن کشور، صیغه ازدواج را جاری و موارد را در شناسنامه ایرانی خود ثبت کنید. این موضوع به شما کمک میکند تا بعدا از طریق دادگاه های ایران هم بتوانید از حقوق خود بهره مند شوید.

4. در مورد شروط ضمن عقد با توجه به شرایط گفته شده، حق تعیین محل سکونت و وکالت در طلاق به طور مطلق و بلاعزل را به شما پیشنهاد میکنم. در صورتیکه از نظر مالی هر دو نفر در یک سطح هستید، شرط تنصیف دارایی های پس از ازدواج را در عقدنامه بگنجانید و در صورتیکه ایشان وضعیت مالی بهتری دارند، شرط تنصیف کل دارایی ها در زمان طلاق را شرط کنید.

5. بهتر است با یک حقوقدان آمریکایی هم به لحاظ اقامت در آمریکا و حاکمیت قانون محل اقامت هم مشورت کنید.

برای عروسی لوکس، شاد و دورهمی می تونی این لیست رو ببینی.

لطفا کمی صبر کنید...