تغییر مهریه پس از ازدواج

پرسش: من ۲سال پیش با مهریه ۳۰ سکه و ۲۰ مثقال طلا ازدواج کردم. الان با رضایت شوهرم میخوام مهرمو زیاد کنم ولی از نظر قانونی نمیشه، راه دیگه یا قراردادی در سطح اعتبار مهریه هست که شوهرم از اون طریق سکه و طلا بیشتری به نامم بزنه؟! پافشاریم بعد از دو سال به خاطر اینه خانواده شوهرم چون من لر هستم و اصفهانی نیستم روز مهر برون به شوهرم گفتن که بیشتر از این مهرش نمی کنیم، من و شوهرم به خاطر علاقمون قبول کردیم، ولی حالا سرخوردگیش داره هر دومون رو اذیت میکنه. مهریه نجومی نمیخوام فقط سکه هامو ۱۰۰ تا کنم.
پاسخ

پاسخ: در پاسخ به سوال طرح شده، به این نکات توجه کنید:
1. طبق بخشنامه صادره از سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، دفاتر اسناد رسمی مجاز به تغییر در میزان مهریه پس از وقوع عقد نیستند و از این منظر امکان افزایش مهریه بعد از عقد، وجود ندارد.
2. مهریه دارای ویژگی های حقوقی خاصی است؛ از جمله اینکه زن در برابر دریافت مهریه حق حبس دارد و مهریه جزو دیون ممتاز محسوب می شود که سایر بدهی ها و تعهدات از چنین ویژگی های برخوردار نیستند.
3. اگر همسرتان می خواهد مهریه شما را افزایش دهد، میتواند ملکی را به نام شما کند یا مقداری سکه به شما بدهد یا هر مالی دیگری را به شما هدیه دهد. اما درج آن به عنوان مهریه در سند نکاحیه امکان پذیر نیست.
4. راه حل دیگری هم وجود دارد که همسر شما، با حضور در یک دفتر اسناد رسمی، طی یک سند تعهدی رسمی، متعهد شود که ظرف مدت مشخصی، مال مشخصی را به شما تملیک کند و شما برای تحقق منویاتتان در «چشم و هم چشمی» با همسر برادر شوهرتان، بگویید که این تعهد بخشی از مهریه است. برای مثال، همسرتان متعهد که ظرف 5 سال یا 10 سال، تعداد 100 سکه بهار آزادی به شما تملیک کند یا ملکی را به نام شما خریداری کند. این سند تعهدی، جدا از سند نکاحیه است و یک تعهد محضری محسوب میشود اما شما میتوانید بگویید که جزوی از مهریه تان بوده است.
5. در زندگی مشترک اصل بر تفاهم، ایثار و همدلی است و مهریه بالا و رنگ و لعاب زندگی، هیچ گاه ضامن خوشبختی نیست.

همین حالا از بهترین آتلیه های عروس تهران درخواست قیمت کن.

لطفا کمی صبر کنید...