میخواهید به همه مهمانها در روز عروسی تان خوش بگذرد. پس باید باغ تالار عروسی را درست انتخاب کنید.اما چطور بهترین باغ تالار عروسی را انتخاب کنیم؟

اگه می خوای جشن عروسی توی باغ عروسی و خونوادگی برگزار کنی و یه عروسی شیک، کلیک کن.

افراد باتجربه می‌گویند در انتخاب باغ تالار عروسی باید به نکات مهمی توجه کرد که در غیر این صورت جشن عروسی شما تبدیل به یک فاجعه و آبروریزی خواهد شد.

برای انتخاب باغ تالار عروسی حتما با نامزدتان مشورت کنید 

در برخی خانواده‌ها رسم است که داماد و خانواده‌اش خودشان محل عروسی را انتخاب می‌کنند چون معتقدند تمام هزینه جشن را خودشان تقبل می‌کنند پس عروس و خانواده‌اش در این مورد حق نظر دادن ندارند، اما این روش اصلا عاقلانه و منصفانه نیست. شما و نامزدتان باید بنا به امکاناتی که در دست دارید عقل‌های‌تان را روی هم بریزید و بهترین انتخاب باغ تالار عروسی را داشته باشید. حتی گاهی ممکن است این چالش پیش بیاید که پارکینگ خونه پدری یا تالار عروسی مجلل؟ کدامیک گزینه بهتری است.

به وضعیت آب‌و‌هوایی برای انتخاب باغ تالار عروسی دقت کنید

برپایی جشن عروسی در یک باغ واقعا رویایی است اما باغ تنها در فصول به خصوصی از سال برای عروسی مناسب است پس بسته به این‌که در کدام نقطه کشور و با چه آب‌و‌هوایی زندگی می‌کنید باید مطمئن شوید که در محدوده تاریخ جشن عروسی شما آب و هوا آفتابی است یا ابری و بارانی؟ بهتراست زمانی باغ عروسی را انتخاب کنید که دمای هوا حدود 25 – 35 درجه سانتی‌گراد باشد در غیر این صورت باغ آن‌قدر گرم یا سرد است که نمی‌توانید از فضای باز و زیبای آن استفاده کنید و تمام هزینه‌ای که برای آذین بندی و زیباسازی باغ پرداخته اید، هدر می‌رود و مجبور خواهید شد چادری برپا کنید و هزینه دستگاه‌های برودتی و حرارتی را هم بپردازید. مثلا اگر ساکن تهران هستید فقط از محدوده زمانی 15 فروردین تا پایان شهریورماه می‌توانید در باغ عروسی برگزار کنید زیرا ساعت جشن شما از عصر به بعد است و حتی در ایام عید و اوایل مهرماه هم هوای عصر و شب سرد است خصوصا اگر باغ اطراف تهران باشد.

باغ تالار عروسی، محل دوری را انتخاب نکنید

بهتر است در انتخاب مکان باغ تالار عروسی خود توجه ویژه‌ای به رفت‌و‌آمد خودتان و مهمان‌ها داشته باشید. بسیاری از تالار‌ها و باشگاه‌های شهر در خیابان‌ها و مراکز اصلی شهر قرار دارند اما در انتخاب باغ و پارکینگ‌ باید دقت بیشتری به خرج دهید و ببینید آیا نشانی این مکان‌ها برای مهمان‌ها سرراست است؟ مهمان‌های شما بیشتر از کدام نقطه شهر به آنجا می‌آیند؟ مثلا اگر بیشتر مهمان‌ها در شرق تهران زندگی می‌کنند اصلا عاقلانه نیست باغی را در نزدیکی کرج اجاره کنید زیرا مهمان‌ها با این وضعیت ترافیک برای رسیدن سروقت باید 2 ساعت زودتر از منزل راه بیفتند تا سر وقت به جشن برسند.

تعداد دقیق مهمان‌ها را مشخص کنید

بسته به بودجه‌تان ممکن است بخواهید یکی از باشکوه‌ترین تالارهای تهران را با تعداد مهمان‌ کمتر اجاره کنید اما اگر تعداد مهمان‌های‌تان را نمی‌توانید کم کنید باید حتما محلی را برگزینید که گنجایش تعداد مهمان های مورد نظر شما را داشته باشد بسیاری از باغ‌ عروسی یا تالار عروسی ها چند سالن دارند مثلا یکی برای زیر 100 نفر و یکی برای 200 نفر و دیگری برای بالای 500 نفر مهمان.

تاریخ عروسی انتخاب‌های شما را محدود می‌کند

انتخاب باغ تالار عروسی از بین مجلل ترین های شهر کمی سخت است، زیرا معمولا برای اعیاد و مناسبت‌های خاص از قبل اجاره می‌شوند پس اگر محل به خصوصی را مد نظر دارید و همیشه دوست داشته‌اید عروسی‌تان در آن برگزار شود بهتر است حتما از چند ماه جلوتر به آنجا سر بزنید،همه امکانات را بررسی کنید و در صورت توافق قرار داد ببندید. در برخی موارد هنگام مناسبت‌های خاص نرخ اجاره باغ تالار عروسی افزایش می‌یابد بنابراین اگر بودجه شما این افزایش هزینه را پوشش نمی‌دهد، تاریخ عروسی‌تان را در یکی از روزهای کاری هفته بیندازید یا محلی ارزان‌تر را اجاره کنید.

امکانات باغ تالار عروسی را بررسی کنید

بخشی از مهم‌ترین مواردی که باید به آنها توجه کنید عبارتند از : ورودی اعیاد، ورودی آخر هفته، ورودی ایام هفته، جایگاه ماشین عروس،پارکینگ( طبقاتی، روباز، سربسته)، اتاق عقد مجزا، اتاق عقد داخل سالن، سفره عقد، عاقد برای خطبه عقد، محل بازی کودکان، سفره خانه سنتی، کافی‌شاپ، دکوراسیون، لوسترهای لوکس، نورپردازی،عکس‌برداری،فیلم‌برداری،موزیک،گل‌آرایی،بادکنک آرایی، مشعل‌آرایی،شمع آرایی،نورپردازی، نمایش و شعبده بازی، تزیینات میز و صندلی‌ها، آرایشگاه، میوه، شیرینی، شستشوی میوه، تهیه غذا، سرویس بهداشتی، خدمه، مهمان‌دار، نیروی امنیتی، آسانسور،LCD، LED، WiFi

انتخاب باغ تالار عروسی، محلی امن و مستقل را انتخاب کنید

این روزها بسیاری از افراد سودجو و بی‌تجربه برای کسب در آمد وارد حرفه های مربوط به خدمات عروسی شده‌اند؛ آنها ممکن است با کلی بازار گرمی شما را به فضاهایی نامناسب ببرند و شما را تا پای عقد قرارداد بکشانند. توجه داشته باشید که فضای باغ اگر خارج از شهر است باید امنیت کافی داشته باشد در غیر این صورت ممکن است در راه رسیدن به باغ یا در طول جشن مشکلاتی برای شما و مهمان‌ها پیش بیاید. بهتر است از انتخاب باغ‌ تالار عروسی که در کوره‌راه هستند خودداری کنید. فضای باغ عروسی باید با دیوار مناسب از اطراف آن جدا شده باشد تا دیگران به مجلس شما دید یا دسترسی نداشته باشند. مثلا اگر عروسی را در پارکینگ می‌گیرید مراقب باشید ساکنین طبقه بالا از طریق آسانسور وارد جشن شما نشوند. اگر فضای به خصوصی را دوست دارید مثلا فضای مذهبی بهتر است از انتخاب باغ تالار عروسی که در فضای مشترکی چند سالن دارد بپرهیزید.

به نورپردازی توجه کنید

اگر مراسم عقد شما بعد از ظهر است بهتر است اتاق عقد پنجره کافی برای ورود نور داشته باشد تا عکس‌های‌تان بهتر شوند اما اگر اتاق پنجره ندارد از نورپردازی کافی آن مطمئن شوید در غیراین صورت مهمان‌های شما بعد از یکی دو ساعت ماندن در یک اتاق تاریک و پر ازدحام دلگیر می‌شوند. اگر تالار یا باغ تزیینات از قبل طراحی شده‌ای دارد حتما به نور سردر، راهروی ورودی، نورپردازی سالن، نورپردازی جایگاه عروس وداماد، میز شام، روشنایی سرویس‌های بهداشتی و ... توجه کنید. اگر دوست دارید در جشن آتش بازی و مشعل داشته باشید مطمئن شوید فضای انتخابی شما برای این برنامه‌ها مناسب‌ است یا خیر؟

از عایق بودن دیوارها اطمینان کسب کنید

برای این‌که سروصدای جشن شما مزاحم همسایه‌ها یا اهالی محلی اطراف باغ نشود حتما باید ازآکوستیک بودن دیوارها و فضای جشن مطمئن شوید. این تدبیرها پخش موزیک را هم برای جشن با کیفیت‌تر می‌کند.

حواس‌تان به کف محل باشد 

اگر قسمتی از باغ را برای شما چادر کشیده‌اند اصلا به حرف دلالی که شما را به آن محل برده گوش ندهید و خودتان تمام کف آن قسمت باغ را بررسی کنید زیرا کف برای چیدمان صندلی‌ها و پای‌کوبی باید کاملا مسطح و برای عروسی آماده شده باشد در غیر این صورت کوچکترین برآمدگی، چاله یا سنگ بیرون زده از زمین سبب افتادن و پیچ خوردن و شکستگی دست و پای مهمان‌ها می‌شود. در سالن دقت کنید کف خیلی لیز و سُر نباشد. اگر کف سالن حالت دوبلکس یا تریبلکس است و فضاها غیر همسطح درست شده است دقت کنید که لبه پله‌ها با تیغه‌های فلزی با نوارهای مفروش مشخص شده باشند در غیر این صورت کودکان، سالمندان و افراد حواس‌پرت و هیجان زده حتما زمین می‌خورند و دردسرش گریبان شما را می‌گیرد.

هنگام انتخاب باغ تالار عروسی به کیفیت تهویه توجه کنید

باید دقت کنید که سالن تهویه مناسبی داشته باشد وگرنه گرما و ازدحام هوای بازدم حاضرین در سالن مهمان‌ها و خودتان را کلافه می‌کند. این‌که هنگام بازدید تالار یا سالن باغ احساس بدی ندارید کافی نیست باید نحوه تهویه را در زمانی که تالار یا سالن پر از آدم است بازبینی کنید.

نظافت و نظم محل را بررسی کنید

هنگام بازدید باغ تالار عروسی حتما به پارچه‌ها و تزیینات از قبل طراحی شده دقت کنید در بسیاری از مواقع عکس بی‌نظیری را در سایت یا آلبوم می‌بینید اما وقتی صندلی‌ها، دیوارها ، سرویس‌های بهداشتی و ... را از نزدیک مشاهده می‌کنید متوجه می‌شوید که چرک هستند و لک‌ دارند، دستشویی‌ها تهویه مناسب ندارند یا از سالن دور هستند و ممکن است در قسمتی از سالن بوی بد بپیچد. اگر عروسی شما در باغ است حتما به کوچه باغ‌های اطراف آن دقت کنید. در باغ بهتر است شکیل و رنگ خورده باشد؛ اطراف باغ محل نگهداری احشام نباشد. کوچه باغ‌ها تمییز باشند خصوصا اگر جشن شما در فصول بارشی هستند در غیر این صورت مهمان‌ها به شما لعنت می‌فرستند که لباس و ماشین‌های‌شان را گِلی کرده‌اید. حتی ممکن است برخی ماشین‌ها در راه‌های صعب‌العبور اطراف باغ گیر کنند. حتما بپرسید در خواست نظافت ویژه محل قبل از جشن عروسی چه هزینه‌ای برای‌تان دارد؟

امکانات پارکینگ را بررسی کنید

محل جشن شما باید فضای مناسبی برای پارک اتومبیل داشته باشد. شما برای هر 3-4 نفر مهمان‌ یک جای پارک را در نظر بگیرید. در غیر این صورت مهمان‌ها باید با لباس‌های پلوخوری در فضایی بسیار دورتر از محل جشن پارک کنند و با اعصاب خردشده خودشان را پیاده به در سالن یا باغ برسانند. اگر باغ شما در اطراف شهر است دقت کنید که پارکینگ یک طرف جاده و باغ آن طرف نباشد تا مبادا سانحه‌ای پیش بیاید.

ساعت تحویل و دریافت سالن را بپرسید

برای این‌که بتوانید فضا را برای جشن حاضر کنید باید زمان کافی داشته باشید. حتما مطمئن شوید که سالن این زمان را در اختیار شما می‌گذارد یا خیر. بسیاری از سالن‌ها جشن را تا ساعت 22:30 و برخی تا ساعت 12:00 بامداد برگزار می‌کنند و در این ساعت باید تخلیه سالن صورت بگیرد اما برخی باغ‌ها به شما این امکان را می‌دهند تا پاسی از بامداد جشن خود را ادامه دهید. گاهی قرارداد را تا 12 شب می‌بندند اما تالار موسیقی را ساعت 10 و نیم قطع می‌کنند و می‌گویند از حالا به بعد زمان نظافت است و جشن تعطیل است!

امکانات پذیرایی مجلس را بررسی کنید

اینکه سالن وباغ خودش تهیه غذا و پذیرایی مجلس را بر عهده بگیرد بسته به نظر شما و امکانات سالن دارد اما در بسیاری از موارد بهتر است غذا و نحوه پذیرایی را خودتان امتحان کنید. گاهی هزینه غذا همراه هزینه باغ و تالار محاسبه می شود و غذا اصلا خوشمزه، کافی یا شکیل نیست یا مانده است. اگر نزاکت، نحوه میزبانی، ادب، ظاهر، جنسیت و پوشش خدمات دهندگان مجلس برای‌تان مهم است حتما این موارد را از قبل چک کنید.

محل جشن چقدر هزینه می خواهد؟

هزینه‌های محل جشن بسته به منطقه شهر، تزیینات، سرویس‌دهی و مخلفاتی که برای عروسی‌تان انتخاب می‌کنید متفاوت است. در ضمن توصیه می‌کنیم از اسم و رسم محل نترسید گاهی معروف‌ترین هتل‌ها یا تالارها خدمات بسیار با کیفیت‌تر و ارزان‌تری را نسبت به رقبای تازه‌کار و بی‌تجربه‌شان ارائه می‌دهند. پس باید در مورد قیمت‌ حوصله به خرج دهید و به جاهای مختلف سر بزنید. ما در اینجا تعدادی برخی از تالارهای تهران و قیمت های آنها را برای شما آورده ایم. پیش از هرگونه عقد قرارداد با خدمات دهنده مورد نظر حتما راهنمای حقوقی عقد قرارداد با تالار عروسی را مطالعه کنید.

باغ تالار عروسی شمال تهران

• هتل استقلال: هتل استقلال 4 سالن دارد که اگر زیر 500 نفر مهمان دارید باید سالن‌های یاس و دریان نو را انتخاب کنید. اینجا کمی به جمع و تفریق نیاز دارید. اگر زیر 300 نفر مهمان دارید سالن یاس به ازای هر 1 نفر مهمان (اگر مهمان ها کمتر از 300 نفر باشند) 6 هزار تومان کرایه سالن می‌گیرد. در سالن دریان نو هم روال حساب کتاب به همین شکل است منتهی حداقل تعداد مهمان برای این سالن 400 نفر در نظر گرفته شده و برای هر 1 نفر کمتر از این تعداد باید در روزهای عادی هفته 6 هزار تومان بپردازید اگر هم جشن‌تان در آخر هفته یا ایام تعطیل باید حداقل 500 نفر مهمان داشته باشید. حال اگر 400 -500 نفر مهمان دارید باید برای کسری تعداد مهمان‌تان به ازای هر 1 نفر 6 هزار تومان بپردازید. دراین روزها هرچه تعداد مهمان‌های‌تان کمتر باشد باید به سالن دریان نو پول بیشتری بدهید یعنی برای 300-400 نفر مهمان مبلغ 1 میلیون و 500 هزار تومان و به ازای کمتر از 300 نفر مهمان 2 میلیون و 500 هزار تومان بپردازید. شاید در ابتدا این ارقام به نظرتان اقتصادی بیاید اما شما باید بر اساس منوی پذیرایی مورد نظرتان از نفری 49 تا 150 هزار تومان بابت پذیرایی از مهمان‌ها بپردازید و همچنین هزینه‌های پارکینگ ، تدبیرات متفرقه از قبیل نمایش هنری و همچنین 15 درصد سرویس و 6 درصد مالیات را هم تقبل کنید. در ضمن این هتل اجازه نمی‌دهد که گروه موسیقی خودتان را به جشن ببرید.
• باشگاه فرمانیه: این تالار تا یک هزار نفر گنجایش دارد و ورودیه از شما نمی‌گیرد تنها باید از دو منوی 105 و 112 هزار تومانی باشگاه یکی را انتخاب کنید و در تعداد مهمان‌ها ضرب کنید. دیگر هزینه‌های شما عبارتند از 15 درصد سرویس و 6 درصد مالیات، گل‌آرایی، اتاق عقد و سایر خدمات دلخواه. این سالن هم اجازه دعوت گروه موسیقی زنده را به شما نمی‌دهد. باشگاه فرمانیه پارکینگی به ظرفیت 98 خودرو دارد و بقیه خودروها را هم به پارکینگ عمومی نزدیک به محل هدایت می‌کند.

باغ تالار عروسی مرکز تهران

• هتل اسپینانس: هتل اسپینانس از آن هتل‌هایی است که ارزش یک‌بار تجربه لحظه‌های خوش را دارد. این هتل 3 سالن دارد که اگر 500 نفر مهمان داشته باشید سالن 500 نفری پاسارگاد را در اختیار آقایان و سالن 400 نفری خلیج فارس را به خانم‌ها اختصاص می‌دهد.قیمت‌های این هتل برخلاف ظاهر خیلی لوکسش معقول است. شما در ازای هر سالن 1 میلیون تومان ورودیه می‌پردازید و بسته به منوی انتخابی نفری 67 تا 130 هزار تومان هم بابت پذیرایی پرداخت می‌کنید. نکته مثبت این انتخاب این است که در این معامله، هتل نه هزینه سرویس و مالیات از شما می‌گیرد نه پارکینگ، تازه می‌توانید سر هزینه اضافه برای ایام تعطیل و آخر هفته هم چانه بزنید! هتل اسپینانس همچینن 300 ظرفیت پارکینگ را به رایگان در اختیار مهمان‌هایش قرار می‌دهد.

باغ تالار عروسی شرق تهران

• شما می‌توانید با 500 هزار تومان ورودیه و منوی 20 تا 60 هزار تومان از 400 تا 1500 نفر مهمان را به این محل دعوت کنید و درمورد هزینه سایر خدمات با مدیریت به توافق برسید.
• تالار قصر یاس واقع در خیابان دماوند هم می‌تواند با 300 هزار تومان ورودیه و منوی 10 تا 35 هزار تومانی از مهمان‌های شما پذیرایی کند و سایر خدمات دلخواه را در اختیار شما قرار دهد.

باغ تالار عروسی غرب تهران 

• هتل المپیک این هتل دو سالن سیحون و توسکایش را در اختیار شما قرار می‌دهد. منوی این هتل 34 تا 44 هزار تومان به ازای هر مهمان و 600 هزار تومان ورودیه است. شما زوج عزیز باید به ازای عاقد، اتاق عقد، موسیقی زنده و سایر خدمات دلخواه هزینه جداگانه بپردازید. البته هزینه پارکینگ از شما گرفته نمی‌شود.
• اگر می‌خواهید در غرب تهران باغی را اجاره کنید می‌توانید در باغی به گنجایش 1200 نفر با منوهایی از 14 تا 30 هزارتومان و 700 هزار تومان ورودیه، میزبان مهمان‌های‌تان باشید البته اگر تعداد مهمان‌های‌تان خیلی زیاد باشد می‌توانید با مدیر باغ سر ورودیه چانه هم بزنید. در این گونه باغ‌ها هزینه‌های متفرقه ازقبیل گل‌آرایی و موسیقی جداگانه اخذ می‌شود.
• در محدوه اتوبان کرج می‌توانید بدون ورودیه با منوی 25 تا 50 هزار تومان و همچنین خدمات ویژه جداگانه از حدود 400 نفر مهمان پذیرایی کنید.

باغ تالار عروسی جنوب تهران

• شما می‌توانید در این منطقه با حدود 300 تا 500 هزار تومان ورودیه و نفری 7 تا 35 هزار تومان بابت پذیرایی در تالار دلخواه‌تان میزبان حداکثر 500 نفر مهمان باشید که البته هزینه‌های خدمات دلخواه جداگانه از شما اخذ می‌شود.

نکات کلیدی قرارداد با باغ تالار عروسی

آنچه باید حتما در قرار داد شما با مدیر باغ تالار ذکر شود:
• نام شما و نام مدیر برگزاری مجلس
• تاریخ و زمان شروع و خاتمه برگزاری جشن به علاوه زمان درنظرگرفته شده برای چیدمان قبل جشن و نظافت و جمع‌آوری بعد از جشن
• نام و توضیحات توافقی محل برگزاری جشن
• نحوه پرداخت هزینه و تعداد اقساط و تاریخ پرداخت
• توافق‌های فسخ قرارداد و جریمه‌های احتمالی توسط دوطرف قرارداد
• قید تمام وظایف مورد توافق برای صاحب تالار یا باغ
• تمام خدمات و وسایلی که مدیر و صاحب تالار یا باغ باید برای زمان جشن فراهم کند.

20 پرسش مهم که باید از مدیر تالار یا باغ بپرسید

1. این محل در چه تاریخ‌هایی خالی است؟
2. گنجایش این فضا چقدر است؟
3. هزینه اجاره و خدمات اضافه چقدر است؟
4. نحوه پرداخت چگونه است؟ نقد است یا اقساط؟ چند درصد هزینه را بعد از برپایی جشن پرداخت می‌کنیم؟
5. آیا در اعیاد و آخرهفته هزینه‌ها افزایش می‌یابد؟
6. در صورت فسخ قرارداد باید خسارت پرداخت کرد؟
7. آیا می‌توان از تزیینات دل‌خواه استفاده کرد؟
8. آیا پارک‌بان ،خدمت‌گزار و محافظ کافی وجود دارد؟
9. آیا برگزار کننده یا آشپز و مهمانداران مخصوص ما می‌توانند از آشپزخانه، اجاق و یخچال‌های استفاده کنند؟
10. آیا می‌توانیم گروه موسیقی خودمان را به تالار یا باغ دعوت کنیم؟
11. پکیج‌های خدمات شما چیست؟ هزینه هر کدام چقدر است و اگر بخواهیم آیتمی از آنها کم یا زیاد کنیم هزنیه‌ها چطور می‌شوند؟
12. آیا امکان تعویض روکش‌های صندلی، رومیزی‌ها و تزیین‌های سالن وجود دارد؟ در صورتی که این تزیینات را خودمان تقبل کنیم در هزینه‌مان چه تغییری ایجاد می‌شود؟
13. آیا در پخش موسیقی محدودیتی وجود دارد؟ چه سبک موسیقی‌هایی اجازه پخش دارند؟
14. سالن چند دستشویی دارید؟
15. به ازای هر 100 مهمان چند خدمه وجود دارد؟
16. آیا مازاد غذاها را به ما می‌دهید؟
17. مسئولیت تمییز کردن سالن بر عهده مسئولین باغ یا تالار است یا برگزار کننده؟
18. اگر شیئی دزدیده یا گم شود تالار یا باغ مسئولتی دارد؟
19. آیا برای بچه‌ها پرستار یا محافظی هست؟
20. آیا امکان پذیرایی با قلیان وجود دارد؟

اگر بخواهید تالار عروسی تان بهترین باشد به چه چیزهای دیگری توجه میکنید؟

اگه می خوای جشن عروسیت رو توی تالار پذیرایی برگزار کنی، شیک ترین ها رو می تونی اینجا انتخاب کنی.