تومور درومویید

باسلام پهلوهام دردمیکرد دکتر سنوداد مشخص شد تومور درمویید تخمدان دارم خیلی نگرانم چکار کنم
پاسخ

با سلام

لطفا موارد زیر را مطالعه فرمایید:

کیست درمویید  یا کیست مویی تخمدان نوعی از کیست تخمدان است که به این دلیل کیست مویی نامیده می شوند که از عناصری مانند مو و غضروف و چربی و دندان و … تشکیل شده است.

 کیست در مویید یا کیست مویی تخمدان تراتوم کیستیک خوش خیم نامیده می شود .و در کمتر از یک درصد موارد احتمال تبدیل شدن به بدخیمی دارند.

کیست درمویید یا کیست مویی تخمدان  در صورتی که در سن بالی 40 سال باشد بیشتر خطر تبدیل شدن به بدخیمی دارد.

 کیست درمویید ممکن است کاملا بدون علامت باشد و فقط در سونوگرافی به عمل آمده متوجه وجود این کیست می شوند ولی ممکن است با علامت های مختلف درد شکم،اختلالات قاعدگی،خونریزی های نامنظم پریود ،بزرگی شکم و حتی در بعضی موارد با علایم درد شدید شکمی (شکم حاد) تظاهر پیدا کند.

 عوارض کیست درمویید یا کیست مویی تخمدان بستگی به سایز کیست دارد . در مواردی که سایز کیست بسیار کوچک است ممکن است هیچ عارضه ای ایجاد نکند ولی در مواردی که بزرگ می شود ممکن است باعث ایجاد عوارضی مانند پیچ خوردن تخمدان و قطع خونرسانی تخمدان شود.با توجه به میزان بالای چربی که غالبا در کیست درمویید یا کیست مویی تخمدان وجود دارد کیست در داخل شکم به صورت شناور قرار میگیرد و احتمال پیچ خوردن یا تورشن (تورسیون تخمدان) زیاد میشود.

 برداشتن کیست تخمدان و حفظ بافت سالم تخمدان مهمترین مسئله در حفظ باروری است .ممکن است از تخمدان فقط یک قشر نازک باقی مانده باشد ولی بهتر است با دقت همان قشر نازک نیز تا حد امکان در حین اعمال جراحی حفظ شود.
 تعیین بهترین روش جراحی با توجه به شرایط بیمار و بیمارستان و پزشک جراح متفاوت است.

 در صورتی که تمام شرایط مساعد باشد بهترین روش جراحی با لاپاروسکوپی یا جراحی بسته است ولی اگر شرایط مساعد نبود با عمل جراحی باز نیز درمان مناسب انجام میشود.

در صورتی که تمام شرایط لازم برای انجام یک لاپاروسکوپی موفق فراهم باشد جراحی لاپاروسکوپی نسبت به جراحی باز بسیار ارجح است.زیرا احتمال چسبندگی بعد از عمل کمتر می شود،دوران نقاهت کوتاهتر است ودردبعد از عمل کمتر است.

برای عروسی لوکس، شاد و دورهمی می تونی این لیست رو ببینی.

لطفا کمی صبر کنید...