خواستگاری رفتن هم هیجان دارد وهم دلشوره.اما برای برگزاری مراسم خواستگاری بدون استرس میشود از قبل برنامه ریزی و آن شب را برای همیشه خاطره انگیز کرد .

همین حالا از بهترین آتلیه های عروس تهران درخواست قیمت کن.


تحریریه نوعروس / میترا شکری
: اگر قرار است روز خواستگاری هیچ استرسی به شما وارد نشود، هم عروس خانم و هم آقا داماد باید مواردی را رعایت کنند. بعضی از این موارد مشترک هستند و بعضی مختص عروس و بعضی مختص آقا. در ادامه قدم‌هایی که باعث دور شدن شما از استرس می شود را با هم مرور می کنیم تا شما هم بتوانید یک خواستگاری بدون استرس را تجربه کنید.

از قبل شناخت به دست بیاورید
هم عروس خانم و هم آقا داماد بهتر است قبل از مراسم خواستگاری اطلاعاتی از خانواده ی طرف مقابل‌شان به دست بیاورند. اینکه خانواده ای که قرار است با آنها وصلت کنند اهل کدام شهر هستند، چه رسم خاصی برای روز خواستگاری دارند و به همراه چه کسانی در مراسم خواستگاری حاضر می شوند. ممکن است یک جا رسم داشته باشند روز خواستگاری برای عروس خانم انگشتر «نشون» نبرند و آن را به زمان نامزدی موکول کنند. اگر در این حالت خانواده ی عروس خانم این مسئله را ندانند قطعا برای شان سوتفاهم به وجود می آید. یا برعکس! ممکن است خانواده ی عروس خانم رسمی داشته باشند که لازم است آقای داماد و خانواده اش از آن با خبر شوند. این اطلاعات فقط ختم به رسم و رسومات نمی شوند. اطلاعاتی نظیر نوع پوشش، نوع ملاحظات خانوادگی، تعداد نفراتی که قرار است در مراسم حضور داشته باشند و ... هم جز موارد مهمی است که حتما باید به آن توجه کنید.
وسایل‌تان را از قبل سفارش بدهید
عروس خانم عزیز! اگر قصد دارید بهترین پذیرایی را از خانواده ی آقا داماد که برای اولین مرتبه است شما را می بینند داشته باشید، بهتر است از چند روز قبل میوه، شیرینی، گل، صندلی و میز و هر چیز دیگری که لازم دارید را سفارش بدهید تا در روز خواستگاری به مشکل برنخورید. اگر رسم تان هم این است که به خانواده ی داماد شام بدهید، حتما از قبل نوع غذا و تعدادش را به تهیه ی غذای تان سفارش بدهید و از او بخواهید غذا را راس ساعت برای تان بیاورد.
آقا داماد عزیز! شما هم باید دسته گل، شیرینی، پارچه چادری، کله قند و دیگر وسایلی که رسم دارید برای خواستگاری همراه خودتان ببرید را از چند روز قبل سفارش بدهید. این کارها با اینکه ممکن است در نظر شما یک ساعت بیشتر وقت تان را نگیرد، اما تصورش را بکنید درست در روز خواستگاری تان نتوانید گل فروشی دل خواهتان را پیدا کنید، یا شیرینی باب سلیقه تان که همیشه از پشت ویترین به شما چشمک می زد تمام شده باشد، اگر از قبل این چیزها را هماهنگ کنید، دیگر چنین مشکلاتی به وجود نمی آید.
وقت آرایشگاه بگیرید
آرایشگاه رفتن نقطه ی مشترک عروس خانم و آقا داماد است. البته منظورمان آرایش مخصوص شب عروسی نیست، همین که کمی آراسته بشوید کافیست و اغلب برای این آراستگی به آرایشگاه سر می‌زنند. البته اگر قرار است فردی داخل خانه شما را آماده ی رفتن به مراسم خواستگاری کند، بهتر است از قبل کارش را روی صورت خودتان دیده باشید تا مشکلی پیش نیاید. اگر از کار فردی که قرار است شما را آرایش کند، اطمینان ندارید بهتر است به همان آرایشگر قدیمی تان که زوایای صورت شما را به شکل کامل می شناسد مراجعه کنید و از او بخواهید خدمات لازم را برای تان انجام دهد. یک آرایش نامناسب در روز خواستگاری، آخرین چیزی است که یک عروس یا داماد دلش می‌خواهد. پس بهتر است به این مورد توجه خاصی داشته باشید.

   خواستگاری بدون استرس را تجربه کنید

با خانواده ی خود صحبت کنید
###هم عروس و هم داماد بهتر است به شکل جداگانه با خانواده های شان درباره ی اخلاق های خانواده ی مقابل صحبت کنند و اگر با هم سر چیزی توافق کرده اند آن را به خانواده ها انتقال بدهند تا روز خواستگاری شبیه به روز مزایده به نظر نیاید که هر شخصی از گوشه ی مراسم شروع کند به عدد و رقم گفتن درباره ی مهریه و شیربها و شرط و شروط های حین ازدواج. ###

خوب بخوابید
یک کار مهم دیگر که باید در شب قبل از خواستگاری تان انجام بدهید خواب مناسب است. اگر شب قبل از خواستگاری خواب مناسبی نداشته باشید، هم از نظر روحی با مشکل مواجه می شوید هم جسمی. ممکن است در مراسم خواب تان بگیرد و مدام در حال خمیازه کشیدن باشید. خمیازه‌هایی که ممکن است دیگران را به این نتیجه برساند که شما حوصله ی نشستن در مراسم را ندارید و حرف های دیگران برایتان کسل کننده است. از طرف دیگر کم خوابی یا بی خوابی پوست و چشمان شما را تحت الشعاع قرار می دهد و ممکن است مشکلات جسمی و ظاهری برای تان ایجاد کند. پس قبل از مراسم خواستگاری که بهرحال استرس های مربوط به خودش را دارد، خودتان را به یک خواب خوب دعوت کنید.

لبخند بزنید و نفس عمیق بکشید
زمانی که همه ی مقدمات برای حضور شما در مراسم خواستگاری آماده بود، باید دو نکته را در نظر بگیرید. اول اینکه به عنوان مهمان یا میزبان همیشه لبخند بر لب داشته باشید و دوم اینکه در مواقعی که استرس به شما منتقل می شود، با آرامش نفس عمیق بکشید تا میزان استرس تان کم شود و انرژی های منفی که در ذهن تان رخنه کرده اند از آنجا خارج شوند. اگر سر مسئله ای ناراحت شدید، بهتر است صبر کنید، صحبت طرف مقابل تمام شود و اگر مخالف بودید، با لبخند و احترام دلیل مخالفت تان را بگویید. قرار نیست در روز خواستگاری با اخم یا عصبانیت همه چیز را به هم بریزید.


 

برای عروسی لوکس، شاد و دورهمی می تونی این لیست رو ببینی.