تابستان است و بازار آفتاب گرفتن داغ داغ! اگر ناغافل خودتان را سوزانده اید، این راه های خانگی درمان آفتاب سوختگی به دردتان می خورد؛ اگر آفتاب سوختگی تان شدید است، باید به متخصص پوست مراجعه کنید.

دوست داری عروس های واقعی رو از نزدیک ببینی و مدل میکاپ روز عروسیت رو انتخاب کنی؟

اگر قصد دارید برای سفرماه عسل مناطق گرم ساحلی را انتخاب کنید، مراقب آفتاب سوختگی خودتان و داماد باشید. عروس های با تدبیر این درمان های خانگی را می دانند و به موقع از آنها استفاده می کنند. به هر حال هر زمان که دچار آفتاب سوختگی شدید ساده ترین راه برای کاهش سوختگی و التهابات پوست این است که از درمان های خانگی استفاده کنید و مواد اولیه مورد نیاز را همراه تان داشته باشید.

خمیر سیب زمینی

اگر پوست تان در اثر آفتاب سوختگی قرمز شده استفاده از خمیر سیب زمینی یکی از بهترین راه کارها برای التهاب پوست است. سیب زمینی یک مسکن ساده است که در طب سنتی کاملا شناخته شده و به التهابات خفیف پوست به خوبی جواب می دهد. حتی برای سوختگی های سطحی، نیش حشرات و خراش ها هم استفاده می شود. برخی از افراد معتقدند که آب سیب زمینی هم محلول درمانی خوبی است و گروهی دیگر یک برش از سیب زمینی را کافی می دانند. به هر حال اگر دچار آفتاب سوختگی سطحی شده اید سیب زمینی یکی از سبزیجاتی است که در هر خانه ای پیدا می شود. می توانید هر دو شیوه را امتحان کنید تا ببنید کدام به آفتاب سوختگی شما بهتر جواب می دهد
روش استفاده: یک عدد سیب زمینی را خوب بشویید. لازم نیست پوستش را بگیرید. آن را داخل یک کاسه رنده کنید. برای اینکه کارتان سریع تر پیش برود می توانید از رنده های برقی هم کمک بگیرید. اگر بعد از رنده کردن سیب زمینی خمیر به نظر تان خیلی خشک آمد می توانید مقداری آب به آن اضافه کنید. یک پنبه را داخل خمیر فرو ببرید و روی محل آفتاب سوختگی قرار دهید. یکی راه سریع تر این است که گاز را داخل خمیر بغلتانید و بعد روی محل آفتاب سوختگی بگذارید. اگر حوصله رنده کردن سیب زمینی را ندارید چند برش سیب زمینی را بطور مستقیم روی محل آفتاب سوختگی قرار دهید.

شیر سرد

استفاده از شیر سرد هم راه ساده و کم هزینه ای برای درمان آفتاب سوختگی است. سرمای داخل شیر گرمای پوست شما را کاهش می دهد. ضمن اینکه شیر با داشتن پروتئین مایع خوبی برای حفاظت از پوست شماست که می تواند آن را درمان کند تا آرام شوید.
روش استفاده: در یک کاسه به اندازه ای شیر سرد بریزید که بتوانید پارچه یا گاز را داخل آن غوطه ور کنید. وقتی دستمال یا گاز از شیر اشباع شد، اجازه دهید شیر اضافی چکه چکه از آن خارج شود. سپس آن را بر روی قسمت آفتاب سوخته بدن تان قرار دهید. آن را به آرامی فشار دهید تا بر روی بدن جای گیر و بگذارید مدتی روی پوستتان باقی بماند. می توانید این کار را چند بار تکرار کنید. فقط شیر را در یخچال قرار دهید تا هر بار شیر سرد را به پوستتان برسانید.

آرد نشاسته ذرت یا جوش شیرین

آرد نشاسته ذرت با بافت نرم و خنکش یک راه طبیعی خوب برای درمان آفتاب سوختگی است. این آرد هم به سادگی در بیشتر خانه ها پیدا می شود. اگر این آرد را در خانه ندارید به جای آن از جوش شیرین استفاده کنید تا از خاصیت خنک کننده آن بهره مند شوید. هر دوی اینها می توانند درد شما را کاهش داده و پوست قرمز را به حالت اولیه اش باز گردانند.
روش استفاده: مقدار آرد نشاسته یا جوش شیرین مورد نیاز شما به وسعت منطقه آفتاب سوخته بدن تان بستگی دارد. کمی آرد را داخل یک کاسه بریزید و مقداری آب خنک را آرام آرام به آن اضافه کنید تا به شکل خمیر درآید. خمیر را به آرامی بر روی قسمت آفتاب سوخته قرار داده و بگذارید حرارت و سوزش پوست شما فروکش کند. سپس آن را کامل بشویید.

چای سبز و نعناع

نعناع از جمله گیاهانی است که بطور طبیعی خاصیت خنک کنندگی دارد و می تواند پوست شما را تسکین دهد. در چای سبز هم ترکیباتی به نام اسید تانیک و تئوبرومین وجود دارد که به کاهش درد و ترمیم پوست سوخته کمک می کند.
روش استفاده: نخ ها و کیسه های چای را از بسته ها جدا کرده و چای را بدون بسته بندی به آب جوش اضافه کنید. ###بعد نوبت برگ های نعناع است تا کنار چای جا خوش کند. بهتر است این چای و نعناع را داخل قوری ریخته، درب ان را بگذارید و اجازه دهید تقریبا یک ساعت بماند تا عصاره چای ونعناع باهم خوب ترکیب شود. وقتی محلول چای و نعناع شما کاملا سرد شد یک پنیه داخل آن فرو برید و آن را روی مناطق آفتاب سوخته بدن تان قرار دهید. می توانید باقیمانده چای و نعناع را بطور مستقیم و بدون واسطه پنبه روی بدن تان بریزید. اگر در خانه چای سبز ندارید به جای آن از چای سیاه استفاده کنید چون چای سیاه هم تانن دارد.

آلوئه ورا

ژل گیاه آلوئه ورا یکی از بهترین درمان ها برای رهایی از درد و سوختگی پوست است. بافت خنک و نرم آلوئه ورا قرمزی و التهاب پوست را به سرعت کاهش می دهد. آلوئه ورا برای درمان آکنه صورت یا سایر مشکلات پوستی هم کاربرد دارد. بنابراین بهتر است که یک گیاه آلوئه ورا در باغچه خانه تان داشته باشید تا هر وقت لازم شد برگ آن را جدا کنید. نگهداری از این گیاه آسان است. علاوه بر این برگ های بزرگ آلوئه ورا در برخی از عطاری ها و حتی داروخانه ها هم پیدا می شوند. بنابراین دسترسی به این گیاه کار دشواری نیست. اما گذشته از آن ژل های آماده آلوئه ورا هم در ظرفهایی به فروش می رسند که می توانید آنها را بطور مستقیم روی پوستتان قرار دهید.
روش استفاده: برگ ها را از وسط برش زده و ژل داخل آنها را با قاشق بتراشید و از داخل برگ خارج کنید. آنها را مسقتیم روی بخش آفتاب سوخته قرار دهید. اگر ناحیه وسیعی از پوست شما دچار آفتاب سوختگی شده می توانید ژل های کارخانه ای را با این ژل گیاهی ترکیب کرده و روی پوستتان قرار دهید. ترکیب این دو ژل هم خوب عمل می کنند.

روش خانگی شما برای درمان آفتاب سوختگی چیست؟

اگه می خوای جشن عروسیت رو توی تالار پذیرایی برگزار کنی، شیک ترین ها رو می تونی اینجا انتخاب کنی.