دسته ای از خانم ها و آقایان پیش از ازدواج در فکر این هستند که با ازدواج میتوانند خصوصیات اخلاقی، رفتاری و حتی فکری همسر آینده شان را تغییر دهند، غافل از اینکه چنین چیزی شدنی نیست.

بعضی از خانم ها و آقایان با علم بر اینکه طرف مقابل شان شخص مناسبی برای زندگی مشترک نیست، شروع می کنند به خیال پردازی که طرف بعد از ازدواج تغییر می کند و آدم بهتری می شود. یا حتی حل مشکلاتی که در زندگی خودشان وجود دارد را فقط و فقط به ازدواج ربط می دهند و امیدوارند زندگی مشترک شان بعد از ازدواج به سمت گل و بلبل شدن برود. در حالیکه این مسئله کاملا اشتباه است و اگر بخواهید با وعده وعیدهای دورغین ازدواج در این راه پا پیش بگذارید قطعا زندگی تان با مشکلاتی همراه خواهد شد. این وعده وعیدها و انگیزه های خطرناکی که برای ازدواج در سرتان می پرورانید ممکن است شبیه به وعده هایی باشد که در ادامه آنها را مرور خواهیم کرد.

به امید تغییر


اگر همسرتان قبل از ازدواج عادات رفتاری و نهادینه بدی دارد که دل خوش کرده اید تا بعد از ازدواج این رفتارها تغییر کند، سخت در اشتباه هستید. شاید همسرتان به دلیل اینکه شما را دوست دارد چند ماه اول ازدواج از عادت های 30 ساله خودش دست بکشد، اما اینکه بخواهد به شکل کامل همه آن عادت ها را ترک کند، فکر اشتباهی است.
ممکن است رفتارهایی مانند مرتب نبودن، غذا را با سر و صدا خوردن، هورت کشیدن مایعات و ... با صحبت کردن درست شود، اما اینکه توقع داشته باشید مسائلی که در وجود همسرتان مانند نوع پوشش، بعضی از خلقیات و ... نهادینه شده از بین برود و جای خودش را به آنچه شما دوست دارید بدهد، سخت در اشتباه هستید.

بخاطر اینکه دوستان تان همه ازدواج کرده اند


اگر دوستان دوره دانشگاه و دبیرستان شما همگی ازدواج کرده اند و روزهای خوبی را می گذرانند و شما هنوز مجرد هستید و حس می کنید به شکلی از قافله جا مانده اید به سمت ازدواج کردن نروید. این یکی از اشتباهاتی است که 90 درصد آدم هایی که آن را انجام می دهند بعدا پشیمان می شوند. منتظر بمانید تا نیمه گمشده خودتان را پیدا کنید و به صرف اینکه همه دوستان تان ازدواج کرده اند یک تصمیم نادرست نگیرید.

دوست داشتن کافی نیست


گاهی اوقات افراد با قانع کردن اینکه طرف مقابل دوست شان دارد و همه چیز به واسطه این دوست داشتن در زندگی مشترک شان درست می شود، تن به ازدواج می دهند. اگر جزو افرادی هستید که با این دید می خواهید وارد ازدواج شوید، لطفا کمی بیشتر تامل کنید. خرج خانه، تفاهم، رفتارهای مناسب و خیلی از معیارهای دیگری که در ازدواج دارید فقط و فقط به دوست داشتن ختم نمی شوند و همه باید در کنار هم باشند. خودتان را با این توجیح که دوست داشتن کافیست و بقیه اش درست می شود درگیر یک ازدواج بی سرانجام نکنید.

برای تنهایی تان فکر دیگری بکنید


خیلی وقت ها ممکن است افراد از سر تنهایی تصمیم به ازدواج بگیرند. در بعضی موارد این افراد همان هایی هستند که به واسطه تنهایی بچه دار می شوند، معاشرت های نا به جا می کنند و ... تنهایی ملاک خوبی برای ازدواج نیست و در رده همان تصمیم های غلط و انگیزه های اشتباهی قرار می گیرد که بعضی ها در ازدواج خودشان لحاظ می کنند.

رهایی از خانه پدری و قوانین آن


بعضی ها در خانه پدری شان مشکلاتی دارند که باعث می شود مدام دل شان بخواهد از میان آن مشکلات بیرون بیایند. برای همین با اولین نفری که از راه می رسد ازدواج می کنند اما در نهایت نه تنها از مشکلات خانه پدری جدا نمی شوند بلکه مشکلات دیگری هم به سراغ شان می آید. اگر در خانه پدرتان محدودیت هایی دارید که فکر می کنید ازدواج آن ها را حل می کند بهتر است جور دیگری این مشکل را حل کنید، ازدواج ممکن است فقط مشکلاتی به مشکلات شما اضافه کند.

برای تغییر روحیه

خیلی افراد به دلیل تنهایی یا احساس شادی نداشتن به سمت ازدواج می روند، در حالیکه این تصور اشتباه است و همسر شما قرار نیست منبع شادی و خوشنودی تان باشد و حتی ممکن است با فردی ازدواج کنید که کاملا برون گراست و نیاز دارد که شما او را به سمت شاد بودن سوق بدهید.

برای تأمین شدن از لحاظ مالی

کار کردن و مسئولیت به دوش گرفتن گاهی اوقات آدم ها را خسته می کند. زنانی هستند که به دلیل اینکه می خواهند سر کار نروند و یک نفر دیگر تامین شان کند تن به ازدواج می دهند یا مردانی که با شناسایی دختران پولدار برای ازدواج با آنها پیشقدم می شوند. تحقیقات و آمار طلاق نشان می دهد تیر این افراد در اکثر مواقع به سنگ می خورد و نه تنها کسی خرج شان را نمی دهد بلکه باعث می شود چند مسئولیت دیگر هم روی دوش شان بیفتد و در نهایت نتوانند با یکدیگر زیر یک سقف زندگی کنند.
همسر شما قرار نیست زندگی تان را از نظر مالی هزار درجه تغییر بدهد، او قرار است مکمل شما باشد و با هم زندگی تان را بسازید. ممکن است بعد از چند سال زندگی شما هم تحت تاثیر مسائل مالی همسرتان خیلی خوب شود ، اما اینکه از همان ابتدا با فکر پولدار شدن و تغییر سبک زندگی تان ازدواج کنید اشتباه محض است.

زیبایی کافیست


ملاک بعضی از افراد خصوصا آقایان، زیبایی خانم هاست و همین برای شروع زندگی مشترک شان کفایت می کند. اما همانطور که در ضرب المثل ها هم بارها شنیده ایم می گویند «خوشگلی زود عادی می شه» و دقیقا هم این مسئله درست است و همه کسانی که به دلیل زیبا بودن همسرشان تن به ازدواج دادند و بعد متوجه شدند مشکلاتی وجود دارد، به خاطر زیبایی زندگی شان را ادامه ندادند و تصمیم به جدایی گرفتند.

هیجانات جنسی


در سنین جوانی و گاها همان اوایل جوانی تمایلات جنسی بسیار پررنگ است و افراد معمولا با این فکر اشتباه که ازدواج تنها راه ارضای این هیجانات است تن به ازدواج می دهند و بعد از مدتی که هیجانات شان به شکل عادی برگشت از کاری که کرده اند پشیمان می شوند. اگر درگیر چنین مسئله ای هستید می توانید با مشورت پزشک راه های بهتری برای کنترل هیجانات خودتان پیدا کنید تا مجبور به ازدواج نشوید.