عده زیادی از دختر و پسرهایی که در آستانه ازدواج قرار دارند گمان می‌کنند پیش از ازدواج لازم نیست درباره جزییات خیلی از مسائل ازجمله مسائل اقتصادی و مالی با فردی که قرار است یک عمر به‌عنوان شریک زندگی در کنار آنها باشد صحبت کرد و این اشتباهی است که خیلی از افراد در دوران آشنایی پیش از ازدواج مرتکب می‌شوند.

همین حالا قیمت منو تالار رو درخواست کن و برای بازدید تالار دلخواهت هماهنگ کن.

عده‌ای از جوان‌ها هم از اهمیت این مساله آگاهند اما یا خجالت می‌کشند یا نمی‌دانند چگونه باید این مسائل را با طرف مقابل‌شان مطرح کنند. اگر شما هم در آستانه ازدواج قرار دارید و می‌خواهید قبل از ازدواج تکلیف یک‌سری مسائل را مشخص کنید و به‌قول معروف سنگ‌های‌تان را با همدیگر وابکنید و آینده‌تان را تضمین کنید، این توصیه‌ها و راهکارهارا بخوانید :

اهمیت توافق بر سر مسائل اقتصادی پیش از ازدواج
مسائل مالی و شرایط اقتصادی دو نفری که قرار است تشکیل زندگی مشترک بدهند و با هم ازدواج کنند اهمیت زیادی دارد. از این رو دو نفر باید قبل از ازدواج در این زمینه به توافق برسند. اگر دو نفری که قرار است با هم ازدواج کنند در زمینه مسائل مالی و انتظاراتی که در این‌باره از همسر آینده‌شان دارند با هم صحبت‌های لازم را نکنند و به توافق نرسند احتمال دارد در زندگی مشترک با یک‌سری مشکلاتی در این زمینه روبه‌رو شوند.

آیا فاصله طبقاتی از نظر اقتصادی مشکل‌ساز است؟

فردی که از نظر اقتصادی در سطح بالایی قرار دارد اگر بخواهد با یک نفر ازدواج کند که در سطح پایین‌تری از او قرار دارد علاوه براینکه سر مسائل و انتظارات مادی به مشکل برمی‌خورند سر مسائل دیگر هم ممکن است به مشکلاتی بربخورند چون آنها فقط از نظر طبقه اقتصادی نیست که با هم تفاوت دارند از نظر اجتماعی، تربیتی و. . . هم تفاوت‌های فاحشی با همدیگر دارند زیرا کسی که از رفاه بالای اقتصادی برخوردار است به‌طبع آن علایق، معیارهای انتخاب دوست، تفریحات، روابط اجتماعی‌، انتظارات، خواسته‌ها، نیازها، آمال و آرزوهایش با فردی که از رفاه اقتصادی پایین‌تری برخوردار است تفاوت دارد و پذیرفتن، درک کردن، سازگاری و کنار آمدن با این همه تغییر و تفاوت برای هر کسی کار آسانی نیست. این میزان تفاوت در دیدگاه‌ دو نفر که قرار است سال‌های زیادی با هم زندگی مشترک داشته باشند، می‌تواند در آینده زمینه‌ساز مشکلاتی جدی باشد.
استقلال مالی تا چه اندازه مهم است؟

علاوه بر میزان رفاه اقتصادی و سطح طبقاتی دو نفری که قرار است با هم ازدواج کنند درجه استقلال اقتصادی دو نفر هم اهمیت زیادی دارد. آیا این دو نفر از نظر اقتصادی توان اداره یک زندگی مستقل را دارند یا خیر؟ باتوجه به اینکه در فرهنگ جامعه ما اداره زندگی مشترک از نظر مالی و اقتصادی بیشتر به‌عهده آقایان است استقلال مالی مرد اهمیت بیشتری دارد.

اگر مردی که قرار است تشکیل زندگی مشترک بدهد به‌تنهایی توانایی اداره یک زندگی مستقل را ندارد ، باید حتما منابع حمایتی‌ وجود داشته باشد تا او بتواند حداقل‌های مورد نیاز در زندگی مشترک را فراهم کند. دو نفر حتما باید پیش از ازدواج درباره این موضوع گفت‌وگو کرده و شرایط و انتظارات‌شان را مطرح کنند، رضایت طرف مقابل‌شان را جلب کرده و در این زمینه به توافق برسند چون در غیر این صورت مشکلات متعدد و جدی برای‌شان پیش خواهد آمد.

   

رودربایستی موقوف!

خیلی مواقع پیش می‌آید دو نفری که قرار است با هم ازدواج کنند گمان می‌کنند اگر درباره جزییات مسائل اقتصادی با طرف مقابل‌شان صحبت کنند وجهه خوبی ندارد و ممکن است برای طرف مقابل‌شان این تصور به وجود بیاید که او چقدر به مادیات اهمیت می‌دهد. روانشناسان و مشاوران معتقدند دو نفری که قرار است با هم ازدواج کنند باید پیش از ازدواج به‌طور شفاف درباره میزان درآمد یکدیگر، منزلی که قرار است در آن زندگی مشترک را شروع کنند، چگونگی تامین هزینه‌ها و مخارج زندگی، انتظارات مالی که طرفین از همدیگر دارند، مراسم ازدواج و چگونگی تامین هزینه‌هایی که برای مراسم ازدواج لازم است صحبت کنند.

اگر خانم شاغل است هم دو نفر درباره شغل، میزان درآمد و اینکه درآمد او قرار است به چه چیزی اختصاص داده شود با هم صحبت کنند و به توافق برسند. گفت‌وگو و رسیدن به توافق درباره مسائل اقتصادی و مالی نباید به بعد از ازدواج موکول شود چون ممکن است به دلایل مختلف دو نفر سر این موضوع اختلاف‌نظر داشته باشند و به توافق نرسند.

هر کسی باتوجه به فرهنگ، آداب و رسوم و روحیاتش می‌تواند این مسائل را با طرف مقابل مطرح کند و نظر او را هم در این‌باره بپرسد. مراجعه به یک روانشناس و مشاور پیش از ازدواج در این مورد می‌تواند بسیار کمک‌کننده و مفید باشد.

تک‌بعدی نباشید
بعضی از افراد هم هستند که مادیات برای‌شان اهمیت زیادی دارد و در انتخاب همسر دنبال کسی هستند که از نظر اقتصادی سطح بالاتری نسبت به آنها داشته باشد. این مساله برای آنها تا حدی مهم است که فقط دنبال فردی هستند که نیازها و خواسته‌های مادی آنها را برآورده کند و دیگر معیارهای مهم و تاثیرگذار در انتخاب صحیح همسر آینده را نادیده می‌گیرند و به آنها هیچ توجهی نمی‌کنند.

سطح اقتصادی ، میزان درآمد و دارایی در جای خودش اهمیت زیادی دارد اما فقط یکی از معیارهایی است که باید در انتخاب همسر مورد توجه قرار بگیرد و به‌تنهایی نمی‌تواند تضمین‌کننده خوشبختی باشد. بنابراین در انتخاب همسر نباید به‌طور تک‌بعدی تنها این آیتم مدنظر قرار بگیرد. سطح فرهنگی و اعتقادی، همخوانی داشتن ویژگی‌های شخصیتی دو نفری که قرار است با هم ازدواج کنند، باورها و علایق آنها هم اهمیت زیادی دارد و حتما باید پیش از ازدواج بررسی شود.

###

 

برای عروسی لوکس، شاد و دورهمی می تونی این لیست رو ببینی.