بحث کردن بر سر مسائل مالی و پول یکی از دلایل نارضایتی و تعارض میان زوجین است . اما چطور میشود این بخث ها را خاتمه داد و به آرامش در این مورد رسید ؟

تحریریه نوعروس/حسان صادقی روان شناس: مسلما شما تنها زن روی زمین نیستید که سر پول و مسائل مالی با همسرتان بحث می‌کنید. تحقیقات نشان داده است که نارضایتی نسبت به مسائل مالی جزو رایج‏ترین چالش‏های میان زوجین در یک خانه است. اما پول نباید در رابطه شما اینقدر نقش منفی و اعصاب خوردکنی را ایفا کند. چطور چنین چیزی ممکن است؟

اجازه بدهید اول سراغ باورهایمان در مورد پول برویم. ما معتقدیم که نگاه شما نسبت به پول بسیار زودتر از زمانیکه با شریک عاطفی خود ملاقات کنید، شکل می‏گیرد، یعنی در دوران کودکی. تحقیقات جدید روانشناسان نشان می‏دهد که ما در مورد مسائل مالی و پول هم به مانند بسیاری از چیزهای دیگر از والدین خود الگو برداری می‏کنیم و در بسیاری از مواقع این باورها در ناخودآگاه ما قرار دارند و رفتار ما در تحت تاثیر قرار می‏دهند. اما خبر خوب این است که هیچ وقت برای صحبت کردن با همسرتان در مورد دیدگاهی که نسبت به پول و مسائل مالی دارید دیر نیست. به عنوان مثال می‏توانید با این سئوالات شروع کنید:

- پدر و مادرت چه چیزی در مورد پول به تو یاد دادند؟
- اهداف مالی تو چیست؟
- چه ترس‏هایی در مورد پول و مسائل مالی داری؟

دانستن عقاید و باورهای همسرتان در مورد پول سبب می‏شود که جر و بحث و مشکلات شما کاهش پیدا کند و بتوانید گفتگوی منطقی‏تری باهم داشته باشید.
در مورد پول با شوهرتان بحث نکنید!
زمانیکه صحبت در مورد مسئولیت‏های مالی خانواده به میان می‏اید، زن و شوهر باید یاد بگیرند که مانند یک تیم با یکدیگر همکاری کنند. در حالیکه اغلب ما شاهد این همکاری نیستیم و جالب است بدانید که یک سوم فشار عصبی در خانواد‏ها به دلیل عدم داشتن راهکار مناسب برای مسائل مالی است.

معمولا زوجین موفق ترجیح می‏دهند وظایف را بین خود تقسیم کنند و گاهی هم برای اینکه با یکدیگر دچار اختلاف نشوند مسئولیت‏ها را با هم عوض می‏کنند.

یکی دیگر از گزینه‏ های خوب و مهم آن است که تقسیم وظایف بصورت کاملا عادلانه بین شما انجام شود. به عنوان مثال، یک روز را برای رسیدگی به قبوض در طول ماه تعیین کنید و این کار را باهم انجام دهید.فراموش نکنید که برخورد احساسی با مشکلات و چالش‏های مالی فقط کار شما را خرابتر می‏کند. اگر در هنگام گفتگو احساس کردید اوضاع در حال خراب شدن است استراحتی به خودتان بدهید و دوباره شروع کنید. برای حل مشکلات مالی هر دو طرف مانند یک تیم باید پشت همدیگر را داشته باشند و با حمایت همه جانبه احساسی خوبی را به طرف مقابل بدهند.