برای یک شام پیک نیکی رمانتیک در شبی تابستانی، دست به کار شوید!

دوست داری عروس های واقعی رو از نزدیک ببینی و مدل میکاپ روز عروسیت رو انتخاب کنی؟

پیراشکی‌ها به خودی خود جزو غذاهای پرکالری یا همان پرانرژی به حساب می‌آیند. حالا اگر بخواهید این خاصیت آن را افزایش دهید، داخل آن مواد مختلف مانند گوشت، سبزیجات و حتی ترکیب چند ماده را هم اضافه کنید، ولی نکته مهم این است که با اضافه کردن گوشت برخلاف تصور عام این غذا گران و پرهزینه نمی‌شود. شما با خوردن 3 عدد پیراشکی سیرسیر خواهید شد.

مواد لازم برای خمیر پیراشکی (25ـ20 عدد)
500 گرم آرد
1 قاشق‌چایخوری نمک
یک‌چهارم پیمانه روغن مایع
یک‌چهارم پیمانه آب
5/1 قاشق سوپخوری پودر خمیر ترش
5/1 پیمانه ماست
1 قاشق‌مرباخوری بیکینگ پودر
2 عدد زرده تخم‌مرغ (برای روی پیراشکی‌ها)
مقداری کنجد یا سیاه‌دانه
مقداری زعفران دم‌کرده

مواد لازم برای داخل پیراشکی
300 گرم گوشت چرخ‌کرده
نصف فلفل دلمه‌ای
یک‌چهارم پیمانه روغن مایع
یک عدد پیاز متوسط
50 گرم پنیر فیلافیلا
1 قاشق‌مرباخوری رب گوجه فرنگی
مقداری نمک، فلفل و زردچوبه
###

دستور تهیه:
1ـ برای درست کردن مایه خمیر، در یک کاسه پودر خمیر ترش را همراه با شکر با آب ولرم مخلوط کرده و روی کاسه را بپوشانید و حدود 5 تا 10 دقیقه صبر کنید تا مایه خمیر پف کند.
2ـ در یک کاسه بزرگ ماست را به همراه نمک و بیکینگ پودر مخلوط کنید. مایه خمیر آماده شده (پف کرده) را هم به این مواد اضافه کرده و همه را با هم به خوبی مخلوط کنید.
3ـ آرد را کم‌کم به مواد داخل کاسه اضافه کنید و با آنها مخلوط کنید. اگر همه آرد را یکجا اضافه کنید احتمال سفت شدن خمیر پیراشکی‌تان وجود دارد، پس آرد را کم‌کم تا جایی اضافه کنید که خمیر به دست نچسبد.
4ـ روی کاسه حاوی خمیر را با پارچه تمیزی پوشانده و در دمای محیط آشپزخانه قرار دهید و حدود نیم ساعت صبر کنید تا خمیر پف کرده و به اصطلاح استراحت کند.
5ـ در این فاصله مواد داخل پیراشکی را آماده کنید. به این ترتیب که پیاز را پوست کنده نگینی خرد کنید. در تابه‌ای روغن ریخته، روی حرارت بگذارید. حالا در روغن داغ پیازها را تفت داده و به آنها مقداری زردچوبه هم اضافه کنید.
6ـ گوشت چرخ‌کرده را هم همراه پیاز سرخ کرده و مقداری نمک و فلفل اضافه کنید. فلفل دلمه‌ای را هم نگینی خرد کرده و به تابه اضافه کنید و با مواد دیگر تفت دهید.
7ـ بعد از سرخ شدن مواد، رب را اضافه کرده و بعد پنیر فیلافیلا را نگینی خرد کرده و به تابه اضافه کرده و تابه را از روی حرارت بردارید تا مواد کمی خنک شوند.
8ـ حالا خمیر پیراشکی را روی تخته آشپزخانه که آردپاشی کرده‌اید، گذاشته و کمی ورز دهید. خمیر را با وردنه باز کنید تا به قطر نیم سانتی‌متر برسد.
9ـ به شکل دلخواه خمیر را قالب بزنید (مثلا یک کاسه کوچک یا متوسط می‌تواند قالب خوبی برای پیراشکی‌تان باشد.) روی خمیر قالب‌ زده، در مرکز آن مقداری مایه گوشتی گذاشته و از یک طرف آن را جمع کنید. به طوری که یک نیمه دایره روی نیمه دیگر بیاید و کناره‌های دایره (در واقع محیط آن را) جمع کنید یا با چنگال به هم فشرده کنید تا در موقع پخت مایه گوشتی بیرون نیاید.
10ـ فر را با درجه حرارت 200 درجه سانتی‌گراد روشن کنید تا گرم شود. سینی فر را آماده کرده و پیراشکی‌های پیچیده شده را روی سینی بگذارید.
11ـ در یک کاسه کوچک زرده‌های تخم‌مرغ را با زعفران مخلوط کرده و با قلم‌مو روی پیراشکی‌ها بمالید. برای تزئین از کنجد یا سیاه‌دانه هم می‌توان استفاده کرد.
12-حالا سینی فر را در طبقه وسط به مدت 25 تا 30 دقیقه حرارت دهید تا پیراشکی‌ها بپزند. در پایان می‌توانید به پیراشکی‌ها از بالا حرارت دهید تا روی آنها خوش‌رنگ شود.

###

اگه می خوای جشن عروسیت رو توی تالار پذیرایی برگزار کنی، شیک ترین ها رو می تونی اینجا انتخاب کنی.