سفره عقدتان را با عشق انتخاب کنید. برای انتخاب سفره عقد باید به نکات مهمی توجه کنید تا سالها بعد با دیدن فیلم و عکس از انتخابتان پشیمان نشوید.

دوست داری عروس های واقعی رو از نزدیک ببینی و مدل میکاپ روز عروسیت رو انتخاب کنی؟

کمتر عروس و دامادی را می توان پیدا کرد که دلشان نخواهد پای سفره عقد بنشینند و تنها به عقد محضری بسنده کنند. خوب، پس برای داشتن یک سفره عقد زیبا باید حسابی وقت و حوصله به خرج داد.

سفره عقد از کجا آمد؟

سفره عقد از زمان های خیلی دور وجود داشته است و زرتشتیان به آن سفره گواه می گفتند، در گذشته برای هر جشن یا مراسم مذهبی سفره ای پهن می شد که با توجه به نوع مراسم با چیزهای مختلفی آراسته می شد.ازدواج یکی از مهم ترین مسائل زندگی هر فرد است و به همین دلیل ایرانیان باستان به آن توجه ویژه ای داشتند و برای آراستن سفره عقد از زیباترین ظروف استفاده می کردند و آن ها را بر روی یک پارچه زیبا قرار می دادند.

چه چیزهایی باید در سفره باشد؟

رنگ سفره عقد معمولا سفید است و برخی دلیل انتخاب این رنگ را پاکی و سپید بختی می دانند، البته امروزه سفره عقد با رنگ های مختلفی وجود دارد و در اقوام مختلف ایرانی رنگ سفره متفاوت است. رنگ سفره عقد به سلیقه عروس و داماد بستگی دارد البته باید توجه داشته باشید که رنگ سفره باید با رنگ ظروف و سایر چیزهایی که در سفره به کار می رود تناسب داشته باشد. 

همانطور که در سفره هفت سین چیزهای خاصی چیده می شود، هر یک از اجزای سفره عقد معنای ویژه ای دارند. سفره عقد می تواند از 6 یا 8 جز تشکیل شود و در یک سفره چیزهایی مثل فندق ، گردو ، بادام ، تخم مرغ ، نبات ، نقل ، نان و اسپند وجود دارد پس حسابی حواس تان را جمع کنید که هیچکدام از این موارد از قلم نیافتند. علاوه بر این قرآن ، آینه و شمعدان ، عسل و جای حلقه را هم فراموش نکنید. برخی هم دوست دارند در سفره عقد شان پنیر و سبزی وجود داشته باشد که این مورد به سلیقه خودتان برمی گردد. گاهی اوقات سکه هم در سفره عقد می گذارند که نماد برکت و رزق و روزی است.

اگر دوست دارید سفره عقدتان زیباتر به نظر برسد حتما از طراح سفره عقد بخواهید که برای سفره تان گل آرایی هم انجام بدهد، به غیر از گل آرایی می توان از شمع آرایی و میوه آرایی هم برای زیباتر شدن سفره عقد کمک گرفت.البته این مسئله را به خاط بسپارید که با اضافه شدن هر یک از این خدمات به هزینه سفره عقدتان اضافه خواهد شد مثلا اگر شما بخواهید سفره عقدتان را با گل ارکیده تزئین کنید هزینه بیشتری برایتان در پی خواهد داشت، پس بالا رفتن هزینه به نوع گل ، شمع یا میوه ای که در سفره به کار می رود هم بستگی دارد.

نقل و قند برای مهمان ها؟

اگر دوست دارید یک یادگاری به مهمان های خود هدیه بدهید بهتر است نقل های بسته بندی شده با تور یا قندهای تزئین شده کوچک را انتخاب کنید. تهیه قندها را می توانید به طراح سفره بسپارید و اگر خودتان می خواهید آن ها را بخرید باید به لاله زار حوالی کوچه برلن بروید.

چطور سفارش بدهیم؟

بسیاری از تالارها سفره عقد آماده دارند و می توانید از همان سفره ها هم استفاده کنید ولی سفره های تالار ممکن است با سلیقه شما خیلی تناسب نداشته باشد به همین دلیل می توانید از مراکز معتبر و از یک طراح سفره عقد کمک بگیرید. طراح های سفره عقدی که از طریق دوستان و آشنایان به شما معرفی می شوند گزینه بهتری خواهند بود چون در صورت عدم شناخت طراح ، ممکن است سفره سر وقت برای تان آماده نشود یا چندان باب میل تان نباشد، پس به این نکته توجه کافی داشته باشید. طراح سفره عقد باید حتما به صورت مکتوب با شما قرارداد ببندد که در صورت اجرایی نکردن تعهد خود، امکان پیگرد قضایی وجود داشته باشد.هر کدام از طراح ها به شیوه خاصی قرارداد می بندند ولی به طور معمول 50 درصد هزینه در زمان عقد قرارداد و 50 درصد قبل از مراسم و بعد از آماده شدن سفره عقد دریافت می شود. یکی از مواردی که در قرارداد وجود دارد پیش بینی خسارت به سفره عقد است و در صورت شکسته شدن ظروف سفره عقد و ... باید بابت آن هزینه بپردازید پس حواستان به بچه های بازیگوشی که در اطراف سفره می چرخند باشد!

سفره عقد در برخی از مراسم بعد از جاری شدن خطبه عقد و رفتن عروس و داماد به داخل سالن جمع آوری می شود و در صورت تمایل عروس و داماد تا پایان عروسی هم می تواند در اتاق عقد باقی بماند تا سایر مهمان های داخل سالن هم بتوانند آن را ببینند. برای این مسئله معمولا از شما هزینه اضافی دریافت نمی شود ولی با این حال برخی از طراح های سفره عقد برای این مسئله هزینه از شما دریافت می کنند که در زمان قرارداد این نکته نیز باید در نظر گرفته شود.

آلبوم عکس یا سفره واقعی؟

برای سفارش سفره عقد معمولا یک آلبوم جلوی شما گذاشته می شود که می توانید از آن کمک بگیرید و سفره عقد مورد نظرتان را سفارش بدهید ولی بهتر است برای دیدن کار طراح سفره عقد، از او بخواهید که سفره عقد واقعی را به شما نشان بدهد .طراح معمولا یک تاریخ را به شما اعلام می کند و می توانید با مراجعه به مراسم عقد یک فرد دیگر سفره مورد نظرتان را ببینید البته این کار فقط زمانی امکانپذیر است که از ماه ها قبل بخواهید سفارش بدهید و در زمان کمبود وقت امکان پذیر نیست.

چقدر هزینه کنیم؟

طراحی سفره عقد یک کار کاملا هنری است و برای آن نمی توان قیمت مشخصی تعیین کرد ضمن اینکه با توجه به ظروف به کار رفته و استفاده از وسایل تزئینی خاص قیمت آن متغییر خواهد بود مثلا سفره عقدی که روی آینه چیده می شود هزینه بیشتری به نسبت سفره عقد پارچه ای خواهد داشت. امروزه ابتکارهای عجیب و غریب دیگری هم وجود دارد مثلا سفره عقد را روی آب استخر یا در زیر آب می چینند که این نوع سفره عقدها هزینه بالایی داشته و بیشتر جنبه فانتزی دارند.قطعا هر چه سفره ساده تر باشد و وسایل جانبی کمتری در آن به کار برود هزینه کمتری خواهد داشت.با این حال همیشه به خاطر داشته باشید که مهم ترین نکته زیبا بودن سفره است و پرداخت هزینه بسیار بالا نمی تواند تضمینی برای زیبایی آن باشد.

اگر بخواهید سفره عقدتان را انتخاب کنید، فاکتور انتخابتان چیست و چه چیزی برایتان در اولویت است؟

اگه می خوای جشن عروسیت رو توی تالار پذیرایی برگزار کنی، شیک ترین ها رو می تونی اینجا انتخاب کنی.