شاید شما هم دل تان بخواهد مراسم عروسی تان را در خانه بگیرید یا اینکه شرایط تان به گونه ای باشد که به جای سالن، مراسم عروسی را در خانه خودتان برگزار کنید.

همین حالا قیمت منو تالار رو درخواست کن و برای بازدید تالار دلخواهت هماهنگ کن.

بعضی ها علاقه دارند عروسی شان را در خانه پدری بگیرند. این کار حتما به این معنی نیست که قصد دارند در خرج و مخارج شان صرفه جویی کنند. اتفاقا ممکن است خرج شان هم بالا تر برود اما دلیل عمده افرادی که تصمیم می گیرند عروسی شان حتما در منزل پدری باشد، صمیمیت و تعلق خاطری است که به آنجا دارند. البته معمولا عروسی در خانه های حیاط دار گرفته می شود یا خانه هایی که متراژ بالا در دو طبقه دارند در غیر اینصورت ممکن است کار کمی سخت شود. پس قبل از اینکه با ما راهنمای عروسی گرفتن در خانه را مرور کنید، به این مسئله دقت کنید که خانه پدری تان قابلیت تبدیل شدن به مکانی برای برگزاری مراسم عروسی را دارد یا نه.

فضا را دریابید


چیدن میز و صندلی در خانه و حیاط بستگی به تعداد مهمان های تان دارد. اگر تعداد آن ها خیلی بیشتر از فضای خانه شماست بهتر است قیدش را بزنید. اما اگر اینطور نیست، حتما از قبل فضای لازم را برای مهمان ها، سن رقص و گروه ارکستر در نظر بگیرید و بعدا با توجه به فضاهایی که به این کارها اختصاص داده اید شروع به برنامه ریزی کنید.

با همسایه ها هماهنگ کنید


اولین قدمی که شما برای برگزاری مراسم شب عروسی در منزل باید بردارید این است که با همسایه ها هماهنگ کنید و آن ها را در جریان چند روز پر رفت و آمد و احتمالا پر سر و صدا بگذارید و از قبل بابت تمام این ها از آن ها عذرخواهی کنید. اگر یکی از همسایه ها از رفت و آمدها و شب بیداری های شما خسته شود و حس کند شما به حقوق او احترام نگذاشته اید ممکن است در شب عروسی با مشکل مواجه شوید. پس حتما چند روز قبل از برگزاری مراسم این مسئله را با آنها در میان بگذارید و در وجود شان حس همدلی را ایجاد کنید. با این کار نه تنها مشکلی پیش نمی آید بلکه ممکن است گوشه ای از کار را هم آن ها بگیرند.

صندلی و وسایل پذیرایی


ممکن است بخاطر کم کردن هزینه ها تصمیم بگیرید از وسایل پذیرایی که مادرتان این همه سال جمع کرده استفاده کنید، اما بهتر است یک ایده بهتر را جایگزین کنید. استفاده از وسایل پذیرایی که تشریفات مختلف برای این کار دارند، خیلی بهتر است. البته یادتان باشد حتما میز و صندلی ها را هم از بیرون سفارش بدهید. انتخاب میزهای شیشه ای انتخاب خوبی نیستند چون ممکن است در حادثه ای شکسته شوند، میزهایی که از جنس آهن سبک ساخته شده اند، این روزها طرفدار بیشتری دارند. سعی کنید صندلی هایی که انتخاب می کنید راحت و جمع و جور باشد تا خیلی فضای شما را اشغال نکند.

تزئین کنید


میز و صندلی ها با روکش و رومیزی به شما تحویل داده می شوند. اما به آنها بسنده نکنید برای اینکه میزهای زیباتری داشته باشید، سعی کنید روی میزها مقداری تور، مروارید و شمع کار کنید و به بالای صندلی ها با مقداری تور، پاپیون بزنید. شاید در نگاه اول این کار کمی سخت باشد، اما استفاده از تورهای ارزان قیمت و گذاشتن چند ساعت وقت، از یک مراسم ساده برای شما یک مراسم رویایی می سازد.
برای تزئین کردن، یک ایده جالب دیگر هم وجود دارد و آن استفاده از قفس هایی است که در تشریفات های مختلف کرایه داده می شوند. این قفس ها را در گوشه حیاط بگذارید و داخل آن شمع روشن کنید و رویایی شدن مراسم تان را با این کار تضمین کنید.

تهیه غذا را به مادرتان نسپارید


هر چقدر هم که دستپخت مادر و اقوام تان خوب باشد، نباید در شب خاص عروسی تان از آنها توقع داشته باشید که برای شما غذا درست کنند. اجازه بدهید اقوام تان خودشان را برای مراسم شما آماده کنند و تهیه غذا را به یک کترینگ خوب بسپارید، چون هر قدر هم که دستپخت مادر یا اقوام تان خوب باشد، قطعا تجربه پخت غذا برای 200 نفر را ندارند و وسایل شان هم تکمیل نیست. برای سفارش غذا حتما از قبل غذای محل مورد نظر را تست کنید چون یکی از چیزهایی که همیشه یاد اقوام و دوستان شما می ماند مزه شام عروسی تان است.

اتصالی برق


بدترین اتفاقی که ممکن است در شب عروسی تان رخ بدهد این است که برق های خانه از کار بیفتند. با این اتفاق هم موزیک قطع می شود، هم مهمان ها در تاریکی می مانند، هم گروه فیلمبرداری به مشکل بر می خورند و همه چیز به هم می ریزد. قبل از اینکه مراسم شروع شود با یک برقکار قرار بگذارید تا ظرفیت برق خانه را برای برنامه هایی که شما دارید چک کند تا اگر نیاز به برق اضطراری داشتید ترتیب اش را بدهد.

محل تعویض لباس


زمانی که قرار است کلی آدم که هنوز شناختی نسبت به آنها ندارید به خانه تان بیایند، بهتر است تمام اتاق ها را قفل کنید و یک اتاق خالی از وسایل را به همراه چند رگال برای آویزان کردن لباس ها در اختیار مهمان های تان قرار بدهید. ریسک باز گذاشتن در اتاق ها به هیچ عنوان جایز نیست.

به پارکینگ فکر کنید


اگر خیابان شما جای پارک مناسب ندارد، حتما از قبل به مهمان های تان بگویید ماشین ها را در پارکینگ محل قرار بدهند یا اگر پارکینگی وجود ندارد، حتما در کوچه های همجوار پارک کنند و افرادی که در همسایگی شما زندگی می کنند را به زحمت نیندازند و سد راه شان نشوند. با این کار ممکن است همسایه تان را حسابی عصبانی کنید.

سن رقص درست کنید


اگر حیاط خانه تان چمن است یا آنجا با کاشی های پر نقش که فرورفتگی و برجستگی های زیادی دارند یا حسابی لیز هستند پر شده، بهتر است برای جلوگیری کردن از زمین خوردن مهمان ها، یک سطح مسطح با استفاده از چوب های مخصوص درست کنید و از مدعوین بخواهید در آن محل مناسب مشغول پایکوبی شوند تا احتمال زمین خوردن شان به صفر برسد.

برای عروسی لوکس، شاد و دورهمی می تونی این لیست رو ببینی.