برای اینکه با همسرتان رابطه بهتری داشته باشید و دیگر با او دعوا نکنید، کافیست چند نکته را آویزه گوش تان کنید؛ نه تنها با همسرتان دعوا نخواهید کرد که زندگی شیرین تر از قبل خواهد شد و خودتان هم حرص و جوش نمی خورید.

نیازی به چشم کبود و بدن ضرب خورده نیست. حتی اگر در دعواهای زن و شوهری جسم همسرتان را خراش ندهید،حتما همسری نمونه نیستید. روانشناسان می گویند همسر آزاری تنها در مشت و لگد خلاصه نمی شود. کافی است اعتماد به نفس و آزادی را از همسرتان بگیرید یا آنکه اجازه دهید زندگی بیشتر از آنچه در توان همسرتان است او را در تنگنا قرار دهد. نمی خواهیم پیشاپیش در مورد شما قضاوت کنیم، اما نشانه ها می گویند همسرآزاری در جامعه ما تنها به دست مردان انجام نمی شود. اگر می خواهید بدانید کجای کار هستید  و چه آسیب هایی به همسرتان می سانید، در ادامه این مطلب با ما باشید..

زندگی شطرنج نیست
اشکالی ندارد اگر گاهی حرفتان را به زبان بی زبانی بزنید، اما اینکه بخواهید همسرتان از کنایه های شما دلیل ناراحتی یا نگرانی تان را بفهمد، به معنای همسر آزار بودنتان است. اگر برای بیان ناراحتی هایتان، اشتباهات او را در قالب کنایه بیان می کنید یا پای اطرافیانش و اشتباهاتشان را وسط می کشید، نباید انتظار داشته باشید که او به همسری ایده آل تبدیل شود.

  • یک راه دیگر: یادتان باشد که زندگی میدان شطرنج نیست و دلیلی ندارد همسرتان برای فهمیدن دلیل هر حرکت شما ساعتها فکر کند. پس صادقانه سر اصل مطلب بروید و اگر از او رنجیده اید یا انتظاری دارید، با صراحت آن را به زبان بیاورید. وقت صحبت از خواسته هایتان مطمئن شوید که همسرتان منظور شما را فهمیده است تا بعدا او را به خاطر سوءتفاهم ها سرزنش نکنید.

 

بدتر از کتک
شدیدترین جلوه همسر آزاری، برخورد فیزیکی است. اما گمان نکنید اگر همسرتان از شما کتک نمی خورد، شما او را آزار نمی دهید. گاهی اوقات رفتار و کلمات شما می تواند تاثیری بیشتر از برخورد فیزیکی داشته باشد. اگر در هر رفتار همسرتان به دنبال یک اشتباه می گردید تا او را سرزنش کنید و اشتباهات خودتان را هم به گردنش می اندازید، قطعا یک همسر آزارید.

  • یک راه دیگر: قبل از آنکه همسرتان را با سرزنش هایتان شکنجه دهید، به این فکر کنید که چرا و در چه موقعیتی آن اشتباه را مرتکب شده و شما چه کمکی به او می توانید بکنید. اگر همسرتان یک اشتباه را همیشه تکرار می کند و درس نمیگیرد، با یک مشاور موضوع را در میان بگذارید. شاید او مشکلاتی دارد که تنها یک روانشناس قادر به حل شان است.

 

به جای «مغز فندقی» بگو «کوچولوی من»
با کمک کدو، باقالی، گلابی و... می توانید خوراک های خوشمزهای را درست کنید. اما هرگز این میوه ها و سبزیجات هیجان انگیز را به صفتی برای همسرتان تبدیل نکنید. شاید شما می خواهید با او صمیمی تر شوید و شاید گمان می کنید که در عالم زناشویی، این شوخی های بی ضرر تنها چند لحظه ای شما را می خنداند اما اشتباه میکنید!

  • یک راه دیگر: می توانید با اسم گذاشتن روی همسرتان به او نزدیک تر شوید اما باید راه و رسم اسم گذاشتن را بشناسید. واژه های محبت آمیزی که همسرتان دوستشان دارد یکی از این راه هاست، اما راه دیگر، ابداع اسمی است که تنها مخصوص او باشد و تنها از زبان شما شنیده شود. می توانید نامش را مخفف کنید و شاید هم به خلاقیت بیشتر و ساختن یک واژه تازه نیاز داشته باشید.


مقابله به مثل نکن
در بحثها تمام تلاشتان را برای آزار دادن او به خرج می دهید و وقتی در زمان صلح از شما به دلیل این رفتار گله می کند، میگویید چون تو عصبانی ام کردی چنین کردم؟ دعوت خانواده او را رد می کنید و وقتی اعتراض می کند می گویید چون تو فلان روز به خانه مادرم نیامدی چنین کردم؟ اگر شما به بهانه ایرادهای او، رفتارهای نادرستتان را توجیه می کنید بدانید که همسر آزارید.

  • یک راه دیگر: همسر شما انسانی بی عیب و نقص نیست، پس این موضوع را بپذیرید و برای توجیه اشتباهتان، ایرادهای او را پیش چشمش نیاورید. اگر شما نسبت به رفتار همسرتان اعتراض دارید، نه با مقابله به مثل، بلکه با توضیح انتظاراتی که از او دارید برای تغییر دادنش تلاش کنید. یادتان نرود که خودتان مشغول ساختن بازی مقابله به مثل هستید و دیر یا زود بازنده این بازی می شوید.
  • ###