حتما شده وقتایی که می رید خرید از تعداد کیسه ها نایلونی که فروشنده بهتون میده کلافه شده باشین و برای بردن خریداتون به خونه به مشکل خورده باشید؛

تحریریه نوعروس/ میترا شکری: حتما می دونین که سرعت تجزیه ی پلاستیک توی طبیعت چقدر کنده و تقریبا میشه گفت هیچ وقت تجزیه نمیشه؛ برای اینکه هم از شر دردسرای کیسه های نایلونی خلاص بشین و هم یه کمکی به محیط زیست کرده باشین، و هم به نوعی صرفه جویی ، ما بهتون راحت ترین راه دوختن یه ساک پارچه ای رو یاد می دیم.


وسایلی که لازم داریم :
شاید اگه توی خونه رو خوب بگردین اصلا لازم نباشه که برای دوخت ساک پارچه ای چیزی از مغازه بخرین. توی هر خونه ای خیلی راحت چند تا تیکه پارچه ی بی استفاده پیدا میشه مثل تیکه پارچه های اضافه از لباس های دوخته شده. برای این کار هم اصلا لازم نیست خیاط ماهری باشین، همین که وسایل دوخت و دوز را داشته باشین کفایت می کنه. جنس و نوع و رنگ پارچه بستگی به سلیقه تون داره و اندازه ی اون هم بستگی به نیازتون. یه مقدار نوار پارچه ای که طولش 3 سانتی متر از طول پارچه تون کم تر باشه با عرض 3 سانتی متر. البته به جای نوار پارچه ای از تور هم می تونید استفاده کنید.یه مقدار هم کلاف یا نخ کاموا لازم دارید که اون هم باید با توجه به نوع پارچه ای که انتخاب کردید هماهنگ کنید و در آخر نخ و سوزن و قیچی! 

ساک دستی پارچه ای بدوزید

نوبت تزیینه!
حالا که کار دوخت و دوز کیسه تون تموم شده، می تونید با چند دقیقه وقت گذاشتن بهش رنگ و لعاب بدید. برای این کار می تونید از روبان ها رنگی، بریدن تکه ها گل از پارچه های دیگه، یا حتی نقاشی کردن با ماژیک روی کیسه ی پارچه ای تون استفاده کنید. اگر هم دلتون می خواد که کیسه تون به قول معروف شیک و مجلسی باش، می تونید مروارید و سنگ های رنگی هم روی اون بدوزید. البته یادتون نره که از چیزهایی برای تزیین استفاده کنید که قابل شستشو باشه و به پارچه ی اصلی تون رنگ نده، مثلا از گل های خشک و یا تیکه آیینه های ریز برای تزیین استفاده نکنید.

      ساک دستی پارچه ای بدوزید

چطوری بدوزیم؟
نکته ی مهمی که دوختن این کیسه رو راحت تر از اون چیزی که فکر می کنید کرده، اینه که نیازی به داشتن الگو برش های سخت و حرفه ای ندارید، کافیه پارچه تون رو به به شکل مستطیل ببرید، البته باید حواستون باشه که وقتی دارید اندازه ی مستطیل رو تخمین می زنید باید این رو هم در نظر بگیرد که قراره دولا باشه، بعد از این اندازه گیری دور پارچه رو پاک دوزی کنید. حالا نوبت سوار کردن نوار پارچه ای روی پارچه است، خط دوخت نوار روی پارچه باید شکل خط موازی (با فاصله ی نیم تا یک سانتی متر از هم) باشه طوری که یه راه دوطرفه بینِ نوار و پارچه وجود داشته باشه تا بتونیم ازش بندِ کیسه رو رد کنین.
حتما فاصله ی دو سر نوار از دو طرف پارچه باهم برابر باشه. حالا باید پارچه رو از پشت، روی هم تا کنید و بغل و پایین پارچه ی دولا شده رو بدوزید؛ خب حالا کار رو برگردونید، کیسه ی پارچه ای مون تقریبا حاضر شد. حالا باید یه بند برای بستن سر کیسه ی پارچه ای تون درنظر بگیرید، اینجا می تونید با خلاقیت خودتون وارد عمل بشید و از چیزهای مختلف مثل بهم بافتن کامواهای رنگی، استفاده از کنف یا پارچه های به هم دوخته شده به شکل استوانه ای یا هر چیز دیگه ای که دلتون می خواد. بعد از انتخاب بند باید اون رو با کمک سنجاق قفلی از داخل نوار روی پارچه رد کنید، درست شبیه انداختن کش به شلوار. به همین راحتی شما یه کیسه ی پارچه ای خوشگل
دارید که می تونید برای خریداتون ازش استفاده کنید.