برای شب یلدا اگر دوست دارید میزبان باشید، با رعایت این موارد و اصول مهمان داری مجلس شاد و خاطره انگیزی بسازید

همین حالا از بهترین آتلیه های عروس تهران درخواست قیمت کن.

بسیاری از ما در حسرت زمان های گذشته و روابط گرم و بی غل و غش آن دوران هستیم. غافل از این که سادگی آن محافل باعث تداوم آن ها بوده است، اگر بخواهیم دوباره چنین محفل هایی را داشته باشیم بهتر است برای مهمان هایمان از الگویی مشابه شب نشینی های گذشته بهره بگیریم، این شب نشینی ها بعد از صرف شام بود، پس چه اصراری داریم که مهمان ها را برای صرف شام دعوت کنیم در حالی که بسیاری از اطرافیانمان در خوردن غذا ملاحظه می کنند و بسیاری دیگر رژیم دارند، چرا آن ها و خودمان را به سختی و زحمت بیاندازیم؟ صادقانه باید گفت: همان شب نشینی های بی ریای بعد از شام زمستانی بهترین راه برای گرم کردن دوباره روابط با کمترین دردسر است.

شب های طولانی زمستان و از آن جمله شب یلدا بهترین زمان برای دورهم آیی اقوام و دوستان است. شبی که حتی نوشیدن یک استکان چای تازه دم یا یک دمنوش خوش عطر، بسیار دلچسب تر از سایر شب هاست. شام را صرف کرده اید و از تنقلات که در فصل سرما هم که خیلی می چسبد لذت می برید. گردو، پسته و بادام همگی بسیار لذیذ و مغذی هستند. البته باید توجه کرد آجیل اگر چه بسیار لذیذ و خوش خوراک است، اما مقدار زیاد آن نه برای سلامت مهمان ها خوب است و نه برای جیب صاحبخانه! از این رو اجازه دهید به خشکبار توجه تازه ای کنیم که تهیه آن از میوه های تازه در خانه هم امکان پذیر است. این خوراکی های خوشمزه ظاهر زیبایی دارند و اشتها را هم تحریک می کنند. روی میز پذیرایی خود یک ظرف پر از انواع خشکبار خصوصا برگه میوه ها بگذارید و با این کار، سلیقه قشنگ خود را بیشتر نشان دهید.

آنچه که در رسوم ما ایرانیان در شب یلدا هست، میوه و تنقلات است نه شام و غذاهای پر دردسر! با کمی حوصله و سلیقه همانطور که شایسته ایرانیان مهمان نواز است، میوه ها را شسته و آماده کنید. همانطور که انار را دانه کرده و به مهمانان تعارف می کنید، با کمی زحمت و سلیقه و خلاقیت میوه های متنوع را نیز برش داده و به شکل حلقه حلقه یا قطعه قطعه کنار هم در یک ظرف ساده و زیبا روی میز قرار دهید. حتی برای تنوع بعضی را حلقه ای، برخی را قطعه ای ببرید تا مجموعه زیبایی از طرح و رنگ طبیعی نیز خلق کرده باشید. به این ترتیب پذیرایی شما صورت بهتری پیدا می کند و مهمان ها نیز از هر میوه ه ای به اندازه ای که تمایل دارند میل خواهند کرد.

اگر چه ما ایرانی ها به قول معروف تعارفی هستیم و اکثرا منتظر تعارف خوراکی ها از جانب میزبان می مانیم اما ترتیب مهمانی را طوری بدهید که مهمان های شما متوجه شوند خودشان باید زحمت پذیرایی از خود را بکشند آنجا و در آن جمع یک رنگ خبری از تعارفات مکرر نیست که گاهی برعکس، عده ای را دچار معذورات اخلاقی هم می کند. یک راه خوب این است که شما به عنوان میزبان با سرو میوه و خشکبار برای خود در خوردن پیشقدم شوید تا به اصطلاح یخ مجلس آب شود و آن ها نیز مشغول پذیرایی از خود شوند. اینگونه حتما آن ها حس صمیمیت بیشتری خواهند کرد. داشتن یک قوری زیبای چای بر سر میز، کنار یک سینی پر از استکان های تمیز، آن ها را بیش از هر چیز به نوشیدن چای ترغیب و تشویق می کند. به این ترتیب مهمانی از حالت خشک و سکون خارج می شود و بازار گفت و گو و محبت داغ می شود.

از همه مهم تر برخورد پسندیده و نحوه پذیرایی شماست که برای مهمان هایتان دلپذیر است، بهتر است درست قبل از آمدن آن ها ظرف میوه را روی میز پذیرایی که یک رومیزی زیبا دارد قرار دهید. تلاش زیادی برای مدل دادن به رومیزی نکنید، یک پارچه ساده، نقش یا حاشیه دار هم کافیست تا زمینه مناسبی برای لوازم شما مهیا کند. بشقاب های میوه خوری و ظروف دیگر را به شکلی منظم و ترجیحا توام با نوآوری روی میز بچینید. در صورت امکان چند شمع کوچک در میان آن ها قرار دهید و به محض ورود مهمان ها، آن ها را روشن کنید. وجود گل های تازه و باطراوت، رونق بیشتری به فضا می دهد. گویی گل ها به مهمان ها خیر مقدم می گویند. اگر گل تازه را با قیمت مناسب پیدا نکردید شمع های معطر رایحه خوش مجلس را تامین می کنند.

سر و وضع شما هم به نوبه خود به مهمانان نشان می دهد چقدر از آمدن آنها رضایت دارید. چه مهمان ها را خودتان دعوت کرده باشید و چه خودشان پیشنهاد آمدن به خانه شما را داده باشند، شایسته است که لباس تمیز و مناسبی بپوشید و ظاهری آراسته داشته باشید. اما این را بدانید که شما میزبان هستید و لازم نیست بیش از حد نگران لباس تان باشید. طبیعتا باید ظاهر شما از ظاهر مهمان هایتان ساده تر باشد.

روشن بودن تلویزیون ایده زیاد خوبی نیست، زیرا هم انتخاب شبکه و برنامه آن سلیقه ایست و هم صدایش در گپ و گفت دوستانه شما، اختلال ایجاد می کند. اگر دل تان نمی خواهد بیشتر مدت مهمانی شما به تماشای تلویزیون بگذرد که هر کس به تنهایی در خانه خود آن را انجام میدهد، بهتر است آن را خاموش کنید و از یک موسیقی ملایم سود بجویید تا فضای گفت و شنود بهتری فراهم شود، این کار را حتما قبل از ورود مهمان ها انجام دهید.

اگر چه ممکن است به یکی از مهمان هایتان نزدیک تر و صمیمی تر باشید اما سعی کنید با همه صحبت کنید و تمام توجه خود را به چند نفر خاص معطوف نکنید که حتی ممکن است نوعی توهین به برخی افراد هم تلقی شود و کدورت پیش بیاید. اگر سرگرمی خاصی برای آنها تدارک دیده اید ایده بسیار خوبی است که با مشورت و موافقت مهمان ها آن را شروع کنید. از قدیم هم رسم بوده بزرگ ترها با اشعار بزرگانی چون حافظ، سعدی، فردوسی و مولانا شب یلدا را می گذرانده اند. این شیوه هنوز هم یکی از بهترین و زیباترین سرگرمی های این شب دلنشین است.

با این اوصاف به راحتی خواهید دید بدون صرف وقت زیادی برای تشریفات اضافه و پخت و پز وانجام هزینه های زیاد و غیز ضروری نیز تدارک یک شب نشینی بسیار لذت بخش ممکن می شود. چه خوب است این شب یلدای فراموش نشدنی را شما برای نزدیکان و خانواده تان فراهم کنید. 

برای عروسی لوکس، شاد و دورهمی می تونی این لیست رو ببینی.