هنگام انتخاب همسر مناسب چند نکته مهم را هیچ وقت نباید فراموش کنید. تعارف که ندارید، یک عمر زندگی است. پس فاکتورهای مهم انتخاب همسر را در نظر بگیرید.

بهترین تالار های عروسی رو در نوعروس ببین و قیمت بگیر.

بعد از همه آن سرخ و سفید شدن ها و عرق ریختن ها، نباید فراموش­تان شود که رفته اید خواستگاری و باید خواسته ­تان را بگویید.

اول: ظاهر

یعنی به دلم می‏نشیند یا نه؟ یعنی اگر کسی قبل از هر چیز برود به دنبال مال و اموال و اینکه معدل طرف چند است، خوش ‏صحبت است یا نه، نتیجه ‏اش درست نمی‏شود. چرا؟ چون بیشتر طلاق‏ های ما به خاطر مسائل جنسی است. نه اینکه همه‏ چیز مسائل جنسی باشند، نه. اما این مسائل اصالت دارند. بعضی ‏ها با خودشان رودربایستی دارند. بالاخره ازدواج یکسری ابعاد روحی و روانی دارد، یکسری ابعاد جسمانی که خیلی هم لازم است و خوب است. البته ابعاد جسمانی را باید در راستای ابعاد انسانی پیش برد و هدایت کرد.

دوم: پدر و مادر او و رابطه‌ شان

اینکه احترام می‏ گذارد به آن‏ها یا نه، ضمیر جمع به کار می ‏برد یا نه، اصلا پدر و مادرش را به اسم صدا می زند یانه. نوع پوشش و نشستنش در مقابل آنها، رفتار و طرز صحبتش با خانواده من چگونه است؟ اعتماد به نفس دارد؟ با من ارتباط چشمی برقرار می‏کند یا نه؟ با خانواده من ارتباط برقرار می‏کند یا هر چه خانواده من از او می ‏پرسند، هیچ چیز نمی‏ گوید و سرش را می‏اندازد پایین. آیا هر چه به او می‏گویند تبدیل به تعارف می‏شود؟ «به ‏به چه دختر خوشگلی!» تبدیل می‏ شود به اینکه «ممنون خوشگلی از خودتان است!» یا «خیلی ممنون!» ببینید، با چند گفت‏گویی که در این جلسه داریم، می ‏توانیم شخصیت طرف را حدس بزنیم.

سوم: هوش

لابد می پرسید چطوری؟ تست هوش که نمی‏توانیم بگیریم. اما هوش را چطور می سنجند؟ سرعت صحبت کردن، صحبت‏ها را خوب فهمیدن، ابهامات و کنایات را خوب فهمیدن، ذخیره لغوی داشتن، اینکه از حرف من استنباط دارد؛ مثلا یکی می‏گوید:«من دوست دارم در زندگی رفاه داشته باشم.» یک آدمی که هوش دارد، می‏پرسد: «منظورتان رفاه در زمینه مادی است یا معنوی؟» اما یک کسی که هوش نداشته باشد، می‏گوید:«من هم می‏خواهم رفاه داشته باشم.» هوش انواع مختلف دارد. اینجا منظور من هوش شخصیتی است. دو تا آدمی که هوش شخصیتی‏شان مثل هم نیست، حرفی برای گفتن با هم ندارند. خانه ‏ای هم که در آن حرفی برای گفتن نباشد همیشه باید یک موسیقی‏ ای، تلویزیونی، چیزی در آن روشن باشد. باهوشی را در جلسه نمی‏ شود فهمید، اما ناهماهنگی هوش‏ها را می‏‏شود. اینکه هر چه می‏ گویی طرف نگاهت می‏ کند، یا مرتب منظورت را اشتباه می‏فهمد، نشان می ‏دهد که هوشش پایین است. اگر در مکالمه‏ دو طرف عبارت«نه منظورم این نبود» زیاد شنیده شود، این یعنی هوش شخصیتی ‏شان به هم نمی‏ خورد.

چهارم: رویاهای مشترک

این رویاها خیلی مهم است. بالاخره ما می ‏رویم و به آن داستانی که در ذهن‏مان پروراندیم، می ‏رسیم. مثلا اگر ما عاشق آلن‏دلون هستیم، آخرسر هم می‏رویم با کسی ازدواج می‏ کنیم که یک چیزی از آلن‏دلون را یادمان بیاورد. این بحث مفصلی دارد که بفهمیم داستان پنهان آدم‏ها چیست؟ این چیزها را در جلسه خواستگاری نمی ‏شود به ­اش رسید. خیلی از این مسائل را بهتر است به عهده مشاور گذاشت. مثلا اگر یک دختری هست که در خانواده ‏اش همیشه پدر و مادر با هم دعوا داشته ‏اند اما هیچ‏وقت جدا نشده ‏اند، داستان پنهان این دختر این است که: همیشه عشق را جایی می ‏شود پیدا کرد که دعوا هم باشد. اگر شما ندانید که داستان عشقی طرف چیست، چطور می ‏توانید به او عشق بورزید؟

پنجم: اطلاعات تکمیلی

بهتر است یک پروفایل از طرف مقابل داشته باشیم؛ اینکه کجا درس خوانده؟ سطح تحصیلاتش چقدر است؟ این‏طوری نباشد که طرف من تحصیلات عالیه و موقعیت علمی خیلی بالایی داشته باشد در حالی که من خیلی توی باغ علم نیستم. داشتن این اطلاعات باعث می ‏شود که نقاط اشتراک و اختلاف‏های دو طرف مشخص شود؛ مثلا دختر می ‏آید می‏ گوید من شاگرد اول رشته جامعه ‏شناسی دانشگاه شهیدبهشتی هستم و وقتی این را می‏ گوید کلی به خودش افتخار می‏ کند. اما من فردی هستم که شاگرد اول شدن برایم هیچ محلی از اعراب ندارد. این نشان می ‏دهد که ما نظام ارزشی ‏مان با هم زمین تا آسمان فرق دارد. نظام ارزشی دو طرف باید نسبتا با هم یکی باشد؛ یعنی چیزهایی که برای یکی عزیز و بزرگ است، برای دیگری بی‏ اهمیت یا حتی معمولی نباشد.

ششم: شباهت دین‏داری

ما دین‏داری‏ های مختلفی داریم. یعنی نباید به واژه‏ های کلی بسنده کرد، باید ته و توی قضیه را در آورد. مثلا پسر می‏ گوید که من دنبال زن محجبه هستم. دختر هم می‏گوید که من محجبه ‏ام؛ این در حالی است که دختر حجاب جلوی غریبه دارد، اما جلوی پسرخاله، پسرعمه، آن حجابی که جلوی غریبه دارد، حفظ نمی‏ کند. خب پسر این را نمی‏ تواند تحمل کند و عصبانی می شود. این جزئیات را باید همان اول مشخص کرد. شما باید در مورد مفهومی به اسم شباهت دین‏داری حتما گفت‏ وگو کنید.

برای انتخاب همسرتان چه فاکتورهایی را مهم میدانید؟

برای عروسی لوکس، شاد و دورهمی می تونی این لیست رو ببینی.

همین حالا قیمت منو تالار رو درخواست کن و برای بازدید تالار دلخواهت هماهنگ کن.