شناسایی طبع و مزاج طرف مقابل، قبل از ازدواج، تا حد زیادی میتواند شما و همسر آینده تان را به تفاهم برساند؛ پس طبع و مزاج او را بشناسید!

دوست داری عروس های واقعی رو از نزدیک ببینی و مدل میکاپ روز عروسیت رو انتخاب کنی؟

تفاهم مزاج هم مهم است!

وقتی قرار است فردی را به عنوان همسرتان انتخاب کنید یادتان باشد که توجه به مزاج او اهمیت دارد. از دیدگاه بسیاری از درمانگران و حکمای شیوه‌های طبیعی درمان، اگرچه میزان تفاهم و همفکری زن و مرد و هم‌سنگ بودن آنها برای داشتن زندگی شاد و موفق ضروری است اما توجه به نوع مزاج دو طرف و تفاوت‌های طبعی میان زوجین نیز می‌تواند روند زندگی را جذاب‌تر و شادتر و نیازهای جسمی و روحی زوجین را در زندگی برطرف سازد.

اول مزاج خودتان!

گرم مزاجی و سردمزاجی درجه‌ها و رتبه‌های مختلفی دارد. برخی از گرم‌مزاجان در اوج گرم‌مزاجی قرار دارند و در برخی گرم‌مزاجی به سمت اعتدال میل می‌کند و این مسئله در مورد سردمزاجان نیز صادق است. با وجود این افراد گرم مزاج معمولا حرارت بدن‌شان بالاست، پرحرفند، پرمو و عضلانی هستند، با خوردن خوراکی‌ها و غذاهایی که طبع گرم دارند برون‌ریزی‌های پوستی از خود نشان می‌دهند،خواب این افراد سبک است، از گرما بیزارند و غالب آنها استعداد چاقی ندارند و پس از ازدواج موفقیت بیشتری در زندگی زناشویی دارند. اما در مقابل افراد سرد مزاج موهای نازک و کم‌پشت دارند، حرکات‌شان آرام و کند است، کم حرف می‌زنند، خوابی سنگین دارند و با خوردن خوراکی‌های سرد دچار آبریزش دهان و پرآبی دهان می‌شوند. استعداد چاقی در این گروه بسیار زیاد است تا حدی که این گروه معتقدند با نوشیدن آب نیز چاق می‌شوند. افراد سردمزاج معمولا در زندگی زناشویی‌ خود نیز سردند و به طور کلی حرارت درونی بدن‌شان کم است و این مسئله ممکن است به مرور زمان روند زندگی را با اختلال و مشکلاتی درباره روابط زناشویی روبه‌رو کند.

گرم‌مزاج‌ها مدیرند

یکی دیگر از نکاتی که در مکاتب شیوه‌های طبیعی درمانی، درباره گرمی و سردی مزاج به آن پرداخته شده تفاوت‌ها و تمایزهای شخصیتی افراد سردمزاج و گرم‌مزاج است. براساس این دیدگاه افراد گرم‌مزاج در مقایسه با مردان و زنان سردمزاج پرجنب‌وجوش هستند و توان مدیریتی در آنها بیشتر است. اگر بخواهیم از میان دو فرد گرم‌مزاج و سردمزاج یکی را به‌عنوان مدیر انتخاب کنیم قطعا فرد گرم‌مزاج مدیر بهتری خواهد بود و توانایی بیشتری از خود نشان خواهد داد.
###به طور کلی افراد گرم‌مزاج معمولا مدیرترند و افراد سردمزاج در مواجهه با این گروه حالت پیرو دارند. معمولا مردان در گروه گرم‌مزاج‌ها و زنان در گروه سردمزاج‌ها قرار می‌گیرند و خلق‌وخوهای اخلاقی مربوط به خود را دارند.


حالا مزاج همسرتان!

اگرچه برای انتخاب همسر مهم‌ترین شرط داشتن تفاهم، عشق و صمیمت و تناسب‌های فرهنگی و دینی است اما در کنار این مسائل بررسی نوع مزاج و طبع افراد هم از جمله شرط‌های مهم محسوب می‌شود. در حالی که خوشبختی علاوه‌بر تفاهم و تعامل زن و مرد، به هماهنگی و همسویی مزاج و طبع زن و مرد ارتباط مستقیم دارد. به این معنی که بهتر است فرد گرم‌مزاج با گرم‌مزاج و فرد سردمزاج با سردمزاج ازدواج کند. البته واضح است که میزان گرم‌مزاجی و سردمزاجی در آنها درجات مختلفی دارد و این مسئله می‌تواند به ایجاد تفاهم و درک بیشتر آنها کمک کند. چرا که وقتی مرد و زنی با دو طبع مخالف در کنار هم قرار می‌گیرند تفاوت‌های مزاجی‌شان ممکن است آنها را نسبت به هم حساس و کم‌تحمل کند. رابطه مزاج با مشکلات و اختلال زناشویی افرادی که مزاج گرم دارند توانایی جسمی بالاتری دارند و زندگی زناشویی مناسبی را در کنار همسرشان تجربه می‌کنند، در حالی که افراد سردمزاج توانایی جسمی کمتری دارند. تصور کنید که فردی سردمزاج و گرم‌مزاج در کنار هم زندگی کنند. در این شرایط تفاهم آنها در زندگی زناشویی و مشترک در مقایسه با زوج‌هایی که مزاج و طبع یکسان یا نزدیک به هم دارند، کمتر است.
###زن و شوهری که طبع‌های متفاوت دارند هر یک زندگی زناشویی را به گونه‌ای تجربه می‌کنند در حالی که زن و شوهری که طبع نزدیک به هم دارند- مثلا هر دو سردمزاج هستند- با یک رویکرد زندگی زناشویی خود را تجربه می‌کنند و این هماهنگی تجربه خوب و به یادماندنی‌ای برای آنها به همراه دارد.

اگر سردمزاج است ...

زندگی در جوامع مدرن امروزی، رژیم‌های غلط غذایی، مصرف انواع فست‌فودها و غذاهای آماده مانند سوسیس و کالباس تهیه شده از گوشت گاو، مصرف ترشی‌جات و... که غالب آنها طبعی سرد دارد، موجب شده مزاج بخشی از مردم به سردی بگراید. همین مسئله موجب شده تا طبع سرد توان جسمی و میل زناشویی را در زوج‌ها کاهش دهد و این مسئله روند زندگی مشترک را تحت‌تاثیر خود قرار دهد. اگر شما هم همسر سردمزاج دارید بهتر است رژیم غذایی او را تغییر دهید. البته این کار را با مشاوره متخصص طب سنتی انجام دهید، اما می‌توانید از این پس غذاهایی با طبع گرم برای او تهیه کنید. مثلا از ادویه‌های گرم مانند زنجبیل و خولنجان برای طعم دادن به غذاهای‌تان استفاده کنید. غذاهای اصلی را با گوشت گوسفند و شتر تهیه کنید. مصرف گوشت گوساله و لبنیات و ترشیجات را به حداقل برسانید. به جای قند در قندان همسرتان زنجبیل حب شده بریزید و سعی کنید به جای چای معمولی دمنوش‌ها و عرقیات گیاهی با طبع گرم مانند عرق آویشن یا دمنوش آویشن، عرق اترج یا عرق بابونه سرو کنید.

هماهنگی مزاج در ازدواج چقدر مهم است

تصور کنید فردی گرم‌مزاج را به‌عنوان همسر انتخاب کرده‌اید در حالی که مزاج شما سرد است. در این شرایط شما فردی را به عنوان همسر زندگی‌تان انتخاب کردید که بسیار فعال و پر جنب‌وجوش است در حالی که شما شخصیتی آرام، کم‌تحرک و غالبا در حال سکونی دارید. فرض کنید بنا باشد روزی به همراه هم برای شرکت در مراسمی آماده شوید. همسرتان که فردی گرم‌مزاج است خیلی پرانرژی و فعال و خیلی سریع برای مراسم آماده می‌شود و با هیجان و شور منتظر رسیدن لحظه مراسم است، اما شما که سردمزاج هستید با آرامش زیاد و کندی برای آماده شدن اقدام می‌کنید. همین مسئله در دیگر مراتب زندگی نیز نمود دارد و می‌تواند به مرور کسالت و اختلال‌‌هایی را در زندگی زناشویی به همراه داشته باشد.

شما چه تجربه ای در این زمینه دارید؟ آیا تا به حال به هماهنگی مزاج خود و همسرتان فکر کرده بودید؟