بهترین برنامه ریزی برای مهمترین سفر عمرتان را کرده اید؟ وسایل لازم را لیست کرده اید تا چیزی یادتان نرود؟ برآورد بودجه یادتان نرود،به پزشکتان هم سری بزنید

اگه می خوای جشن عروسی توی باغ عروسی و خونوادگی برگزار کنی و یه عروسی شیک، کلیک کن.

 تحریریه نوعروس/یاسمین ثریا: عده‌ای معتقدند ماه عسل از فرهنگ بابل باستان نشات گرفته است. در دوران قدیم در سرزمین بابل رسم بود، تازه عروس و داماد تا 1 ماه بعد از عروسی‌شان نوعی نوشیدنی تهیه شده از عسل را به میمنت شادی پیوندشان می‌نوشیدند. جالب است بدانید، در سال 1552 میلادی واژه ماه‌عسل نخستین بار در کتاب ریچارد هولوت Richard Huloet معنی شد. دراین کتاب آمده است؛ ماه عسل واژه‌ای کنایه‌آمیز از عشق جاری و بی‌پایان همسران است و به تکامل قرص ماه در یک ماه سال تشبیه شده است. از طرفی می‌گویند در قرن 19 میلادی عروس و داماد‌های بریتانیایی بعد از مراسم ازدواج‌شان عازم سفری به نام « تور عروسی» می‌شدند. این سفر گاهی به اتفاق خانواده‌ یا دوستان عروس و داماد بود و طی آن عروس و داماد به دیدار فامیل و آشنایانی که نتوانسته‌ بودند در جشن عروسی آنها شرکت کنند می‌رفتند. این رسم خیلی زود به کشورهای همسایه هم سرایت کرد و کم‌کم در سایر نقاط دنیا جا افتاد.


برای ماه‌عسل از قبل عروسی برنامه‌ریزی کنید

برای این‌که تازه بعد از عروسی کاسه چه کنم دست‌‌تان نگیرید که کجا بروید به این زمان‌بندی توجه کنید:
• 6 ماه قبل: بودجه سفرتان را تعیین کنید و در مورد برنامه‌هایی که می‌توانید در ماه عسل‌تان داشته باشید تحقیق کنید.
• 5 ماه قبل: مقصد سفر خود را تعیین کنید و برای پاسپورت‌تان و ویزای مقصدتان برنامه‌ریزی کنید.
• 4ماه قبل: بلیط و هتل را رزرو کنید.
• 3ماه قبل: اطلاعات مقصد و آنچه باید در مورد جاذبه‌های توریستی بدانید را جمع‌آوری کنید و اگر انگلیسی‌تان خوب نیست کتابچه جملات کلیدی آن کشور را تهیه کرده و عبارت مهم را بیاموزید.
• 2 ماه قبل: چمدان، دوربین و هر آنچه برای‌ سفرتان احتیاج دارید را بخرید.
• 1 ماه قبل: به پزشک‌تان سری بزنید وچکاپ بدهید؛ فهرست اسباب سفرتان را هم یادداشت کنید.
• 1 هفته قبل: چمدان‌تان راببندید، بلیط، پاسپورت و ویزا‌ی‌تان را چک کنید که خطایی نداشته باشند.

 

بودجه سفرتان را تعیین کنید

اولین قدم شما تعیین بودجه‌ای برای این سفر ویژه و تکرار نشدنی است. ماه عسل برای عده‌ای در حد بیرون زدن از شهر و اقامتی ماجراجویانه در کیسه خواب یا چادر، برای عده‌ای یک سفر پر از خوش‌گذرانی و خوراکی‌های خوشمزه در هتلی شیک و برای عده‌ای مهم‌ترین سفر زندگی است تاحدی که بعضی‌ها حاضراند جشن عروسی نداشته باشند اما یک سفر رویایی و لوکس دو نفره بروند.
با توجه به فهرست زیر می‌توانید مقصد سفر خود را تعیین کنید:
• تا 1 میلیون تومان: می‌توانید در شهرهای ایران ماه‌عسلی خاطره‌انگیز داشته‌ باشید
• تا 5 میلیون تومان: کشورهای همسایه از قبیل امارات، ترکیه، آذربایجان، ارمنستان، ترکمنستان، تاجیکستان،ازبکستان و هند می‌توانند با توجه به بودجه شما گزینه های خوبی باشند.
• تا 10 میلیون تومان: چین، مالزی، تایلند، اندونزی، فیلیپین، ویتنام، بلغارستان برای یک ماه عسل متوسط مناسب‌اند.
• تا 20 میلیون تومان: اگر دوست دارید در اولین سفر مشترک‌تان یک کشور پر از اماکن دیدنی و کمی گران را زیر پا بگذارید می‌توانید روسیه، مصرو کشورهای شرق اروپا را انتخاب کنید.
• تا 50 میلیون تومان: کشورهای غرب اروپا، امریکا، کانادا، ژاپن، کره جنوبی، استرالیا،امریکای جنوبی،افریقای جنوبی برای یک ماه عسل متفاوت مناسب‌اند.

در مورد برنامه‌هایتان مشورت کنید
از همین الآن که نامزد هستید فکرهای‌تان را روی هم بریزید که ماه عسل رویایی خود را همیشه چطور در نظر گرفته بوده‌اید. می‌توانید تمام آن کارها یا تجاربی که همیشه در ذهن پرورانده بودید را روی کاغذ بنویسید، قیمت آنها را از آژانس‌ها، اینترنت و آشنایان بپرسید و در نهایت با بودجه‌تان مقایسه کنید. اگر بودجه‌تان از جمع هزینه‌ها کمتر است مجبورید یا برخی گزینه‌ها را حذف کنید یا انواع ارزان‌تر آنها را به جای ایده‌های خود در نظر بگیرید.

به فصل و اقلیم مقصدتان توجه کنید

حالا که می‌دانید با بودجه در دست‌تان کدام شهرها می‌توانند مقصدتان باشند، باید درباره آب‌و‌هوای مقصد در بازه زمانی سفر خود اطلاع کافی داشته باشید مثلا اگرچه اماکن دیدنی همیشه در شیراز منتظر شما هستند اما شیراز رفتن در بهار لطفی دیگر دارد یا بهترین زمان برای رفتن به استانبول و پاریس به طور حتم تابستان است. پس اگر:


• در فصل بهار به ماه عسل می‌روید برای سفرهای داخلی تا پایان فروردین می‌توانید راهی جنوب و جزایر خلیج فارس و دریای عمان شوید. اردیبهشت پر عطر را می‌توانید پای بهارنارنج‌های شیراز یا کاشان پر از گل محمدی خاطره‌انگیز سازید یا به شمال کشور بروید زیرا هم هوا گرما یا سرمای نامطبوع ندارد و هم این خطه دریایی و سرسبز از مسافران تابستانی اشباع نشده‌ا‌ست. با آغاز خرداد ماه بهتر است استان‌های غرب و شمال غرب کشور را برای ماه عسل خود برگزینید. در صورتی که می‌خواهید سفر خارجی بروید قسمت‌های جنوبی اروپا مثلا ایتالیا، اسپانیا و پرتغال در این فصل آب‌و‌هوای مناسبی دارند و البته به اندازه تابستان هم شلوغ نیستند. همچنین آسیای شرقی و کشورهای همسایه مرزهای شرق و غرب کشور هوای خوبی دارند و البته یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های توریستی اواخر بهار شب‌های نقره‌ای سنت‌پترزبورگ است که تا اوایل تیر ماه ادامه دارد.

• در فصل تابستان برای یک سفر داخلی می‌توانید شهرهای غربی را مقصد خود قرار دهید زیرا این مناطق در این فصل بهترین آب‌و‌هوا و طبیعت را دارند. برای یک سفر خارج از کشور هم می‌توانید با آب‌و‌هوای قسمت‌های شمالی اروپا و امریکا کنار بیایید. البته سواحل مدیترانه، بلغارستان، قبرس وکشورهای آسیای شرقی هم برای آن دسته از زوج‌هایی که استراحت و تجربه خوراکی‌های خوشمزه را می‌پسندند مناسب است.
• اگر ماه عسل شما در فصل پاییز است در داخل کشور شهرهای مرکزی از قبیل اصفهان و یزد با آن‌همه اماکن تاریخی گزینه های خوبی هستند زیرا هم هوا مطبوع است و هم این شهرها مانند تابستان مملو از مسافر نیستند. برای سفر به خارج از کشور هم به بهتر است کشورهای آسیای شرقی و نیم‌کره جنوبی را انتخاب کنید. البته اگر فضای رمانتیک و بارانی را می‌پسندید و دوست دارید با پالتو یا بارانی در خیابان‌های خیس و زیر باران عکس بیاندازید می‌توانید به استانبول هم بروید اما شهرهای اروپایی در این موقع از سال واقعا سرد هستند و ممکن است با چند لایه لباس گرم هم نتوانید سرما را تحمل کنید و از سفر خود لذت کافی نبرید.
• اگر ماه عسل شیرین شما به زمستان موکول شده می‌توانید در داخل کشور به شهرها و خصوصا جزایر جنوبی کشور سفر کنید. زیارت در مشهد مقدس هم در زمستان حال و هوای خود را دارد. برای سفرهای خارجی خود هم می‌توانید عازم استرالیا و اقیانوسیه، امریکای جنوبی یا امارات، هند و کشورهای آسیای شرقی شوید. البته اگر دوست دارید حال و هوای متفاوتی را تجربه کنید، شهرهای مختلف دنیا از یخبندان موسکو تا لس‌آنجلس منتظر شما زوج خوشبخت هستند.

 در انتخاب تاریخ سیاست به خرج دهید
پاییز یکی از ارزان‌ترین فصول برای ماه عسل است زیرا در تمام دنیا low season است و مردم به خاطر درس و مشق بچه‌های‌شان سفر نمی‌روند بنابراین می‌توانید خدمات دل‌خواه‌تان را با قیمتی ارزان‌تر از هتل‌ها و آژانس‌های مسافرتی بگیرید. از طرفی در تابستان‌ها، نوروز، کریسمس و تعطیلی‌های رسمی قیمت تورها و بلیط‌های هواپیما بیشتر از همیشه است. بدنیست بدانید این سیاست منفعت طلبانه فقط مخصوص آژانس‌های داخلی نیست مثلا کشور امارات پروازهای نزدیک به عید نوروز ما را بسته نگاه می‌دارد تا بعدا با قیمتی بیشتر بفروشد.

آژانس مسافرتی مناسبی انتخاب کنید

برای انتخاب آژانس مسافرتی بهتر است دقت زیادی به خرج دهید. تمام تفاوت این آژانس‌ها در جلب اطمینان مسافران و خدمات دهی مناسب در زمینه هزینه بلیط، هتل یا تور است. ممکن است خودتان به خاطر سفرهای قبلی آژانسی را بشناسید و بخواهید اقدامات سفرتان را از طریق آن انجام دهید اما اگر برای سفری داخلی یا خارجی نمی‌دانید سراغ کدام آژانس بروید پیشنهاد ما این است که ابتدا به سابقه کار و اعتبار آژانس توجه کنید.بسیاری از آژانس‌ها تازه‌‌کار‌ند، در هر کجا که فکرش را کنید آگهی می‌دهند و سرزبان‌ها می‌افتند اما در زمینه مدیریت و سرویس دهی به مشتریان تجربه، تعهد و ادب کافی ندارند؛ در مقابل برخی از آژانس‌ها آن‌قدر معتبرند که نیازی به تبلیغ ندارند و چندین دهه تجربه خدمات به مشتریان را در کارنامه جمع کرده‌اند. برای پیدا کردن آژانس مسافرتی می‌توانید سراغ آگهی‌ها بروید از روزنامه یا اینترنت کمک بگیرید اما به جای این‌کار خسته کننده و چندین بار تلفن زدن و قیمت گرفتن پیشنهاد می‌کنیم به وب‌سایت www.irantravels.ir سری بزنید این پایگاه مرجع اطلاع‌رسانی صنعت توریسم ایران است که در آن می‌توانید اطلاعات مورد نیاز را به تفکیک مسیر از آژانس‌های مختلف داشته باشید و اگر سوالی جزئی‌تر داشتید با آژانس مربوطه تماس بگیرید.

خودتان هم می‌توانید بلیط و هتل را رزرو کنید

در سفرهای داخلی، آسیای شرقی و کشورهای همسایه به نفع‌تان است که پکیجی مناسب با بودجه‌تان را از آژانس خریداری کنید. اما در مورد کشورهایی که نیاز به ویزا دارند اگر خودتان بخواهید ویزا بگیرید و هتلی ارزان را رزرو کنید به نفع‌تان است که سراغ آژانس‌ها نروید زیرا آنها برای اخذ ویزا هزینه‌ زیاد می‌گیرند و شما با همان قیمتی که برای هتل به آنها پرداخت می‌کنید می‌توانید هتلی بهتر یا حتی‌ ارزان‌تر بیابید. بسیاری از آژانس‌ها از نابلد بودن مشتریان خود در امور سفری و ارتباطی در سفرهای اروپایی یا امریکایی کمی به نفع خود استفاده می‌کنند در صورتی که اگر کمی زرنگ باشید می‌توانید ویزا، بلیط و هتل را خودتان تهیه کنید و در هزینه‌های‌تان صرفه‌جویی کنید.

در سفرهای خارجی زیاد به محبت‌های لیدر اعتماد نکنید
اگر هزینه خدمات تور و گشت‌های شهری از قبل در پکیج تور محاسبه شده دقت کنید که لیدر تمام موارد ذکر شده در قرار داد را اجرا کند در ضمن خودتان هم در اینترنت جستجو کنید ببینید مقصد شما چه جاذبه‌هایی دارد؛ شاید تور برخی از جاذبه‌هایی که کمی از مقصد شهر دور هستند را از شما دریغ کند. نکته دیگر این‌که به محض استقبال در فرودگاه مقصد، لیدر فارسی زبان بعد از سلام و احوال پرسی شروع به معرفی گشت‌هایی که شرکت همکار با آژانس ایرانی برای شما در نظر گرفته می‌کند و مرتب هم می‌گوید زودتر برای این‌ گشت‌ها ثبت نام کنید زیرا ظرفیت آنها محدود است. تمام این تبلیغ‌ها برای بازار گرمی است و مثلا در کشورهای ارزانی مانند ترکیه و تایلند برای هر گشت نیم‌روزی چندین برابر هزینه واقعی آن گشت از شما پول می‌گیرند در صورتی اگر خودتان با مترو، اتوبوس یا حتی تاکسی به آن مکان بروید و بلیط را تهیه کنید می‌توانید حتی تا 1 دهم هزینه اعلامی لیدردر هزینه‌های‌تان صرفه جویی کنید. نکته دیگر این‌که اگر لیدر بدون هزینه ایاب و ذهاب، شما را به یک مغازه یا تولیدی مثلا چرم یا جواهر یا حتی مکانی تفریحی نه چندان مهم و دورافتاده برد و در مورد آنجا خیلی توصیف کرد زود گول نخورید و تمام پول‌های‌تان را آنجا خرج نکنید؛ بسیاری از آژانس‌های مسافرتی برای تعداد مسافر و مقدار پولی که مسافران در آن فروشگاه یا تولیدی خرج می‌کنند پورسانتی عالی می‌گیرند.

خدمات ویژه ماه عسل را بخواهید
اگر پکیج توری را از آژانس می‌گیرید قید کنید که این سفر ماه عسل شماست و آیا خدمات و سرویس‌های ماه‌عسل در همین پکیج قرار می‌گیرند؟ با توجه به مقصد ممکن است هتل چنین سرویسی بدهد در برخی هتلها برای ماه عسل شما اتاقی با فضای مناسب و رمانتیک مثلا گل‌های پرپر شده، پکیج‌های خوراکی و تنقلات یا حتی استقبال ویژه ترتیب می‌دهند که هزینه‌ای جداگانه دارند. اگر هم خودتان هتل را رزرو می‌کنید می‌توانید با ایمیل یا تلفن البته به زبان انگلیسی از این خدمات مطلع شوید.

پول کافی همراه داشته باشید
در سفرهای داخلی که می‌توانید از کارت‌های عضو شتاب کمک بگیرید اما در سفرهای خارجی حتما ارز کافی با خود ببرید و حتما بخشی از آن را برای موقعیت‌های غیر منتظره کنار بگذارید تا در غربت دچار بی‌پولی نشوید.

چمدان‌تان را با دقت ببندید

بسته به مقصد و تمی که برای سفر انتخاب کرده‌اید لباس‌های مناسب را بردارید. تمام وزن بار مجاز هواپیما را در چمدان پر نکنید زیرا ممکن است بخواهید در مقصد به خرید بروید. اگر به مقاصدی در دل طبیعت می‌روید حتما کفش مناسب و لباس گرم، نقشه، چراغ قوه، ظروف ساده و کاربردی، چاقو، غذای کافی و سبک و جعبه کمک‌های اولیه را همراه داشته باشید.

###

اگه می خوای جشن عروسیت رو توی تالار پذیرایی برگزار کنی، شیک ترین ها رو می تونی اینجا انتخاب کنی.