ماه عسل یکی از لذت بخش ترین سفر های دو نفره عروس و داماد بعد از آن همه استرس و خستگی برگزاری مراسم عروسی است پیشنهاد ما ماه عسل کوتاه در جواهر دشت گیلان است

همین حالا از بهترین آتلیه های عروس تهران درخواست قیمت کن.

تحریریه نوعروس / سمیه حسنلو: استخرهایی اختصایی با منظره ای طبیعی، تخت های آذین بندی شده با حریر و وان های آب مزین به گل های رُز پر پر شده و شمع های عطرآگین احتمالا تصور خیلی از زوج های جوان برای داشتن یک ماه عسل رویایی است اما در ماجراجویی دو نفره ای که این بار ما به شما معرفی می کنیم، خبری از این ها نیست، چون رویای بهتری در انتظار شماست.

 ماه عسل روی ابرهای جواهردشت

سفرهای ماه عسل معمولا جزو برنامه ریزی شده ترین و پر رفاه ترین سفرها به شمار می آید، اما می توان ماه عسل متفاوتی را در محیطی بکر و روستایی تجربه کرد. جایی در ارتفاع 2000 متری از سطح دریا، میان دشتی پوشیده از گل های بابونه با آب و هوایی ناپایدار که هر لحظه یا با اقیانوس مه به محاصره می آید و یا با بارانی دل نشین وسط تابستان غافلگیرتان می کند که در آن خبری از تکنولوژی نیست، اما در عوض می توان به داستان های مردمان روستا دل سپرد. مقاومت های زمستانه و نبرد با خرس های جنگلی.
جواهردشت سرزمینی در بالادست که ییلاق اهالی رودسر، قاسم آباد، سیاهلکلرود و چابکسر است و می تواند مقصدی برای یک ماه عسل رویایی در ارتفاعات گیلان باشد.

گیلکی ها به جواهردشت، "جور دشت" (بالادست) می گویند، با آن که اینجا هم مثل جواهرده مازندران به درد زمین خواری و ویلاسازی دچار شده، اما هنوز هم دشتی بکر است که خیلی ها از وجودش بی خبرند. شاید تنها صدایی که در طول روز از روستای جواهردشت به گوش برسد، آوای بلبل هزار دستان و بلدرچین است و البته گهگاهی صدای گاو و گوسفندان رها شده در میان تپه ها.

پیشنهاد می شود قبل از رفتن به جواهردشت توقفی در روستای قاسم آباد داشته باشید، جایی که رقص ها و لباس قاسم آبادی زنان اش شهره است. می توان شب را در خانه ای گیلکی با غذاهایی شمالی گذراند.

برای رفتن به گیله بوم از سمت لاهیجان به سمت چابکسر راه بیفتید. بعد از کلاچای و نرسیده به چابکسر به روستای قاسم آباد سفلی خواهید رسید. وارد روستا که شدید در کوچه ابریشم یک پلاک ۶۹ می توانید گیله بوم را ببینید.
گلیه بوم کلبه ای است که توسط یک زوج (مهین و خسرو مهین روستا) و یکی از دوستانشان اداره می شود، آن هم با رعایت استانداردهای زیست محیطی. خانه، محیطی دنج و آرام دارد که اگر از مهین و خسرو بخواهید شب ها به موسیقی گیلکی مهمان تان می کنند و روزها به دیدار مزارع چای و اهالی باقی مانده از گذشته این سرزمین می برند.

هر زمان که دمای شرجی قاسم آباد به تنگ تان آورد می توانید یکی از ماشین های باقی مانده از جنگ جهانی دوم را که در قاسم آباد به وفور دیده می شود، کرایه کنید و تا ارتفاعات جواهردشت بروید. هر ماشین را می توان تا حدود 50 هزار تومان کرایه کرد.

مسیر قاسم آباد تا جواهرشت از حاشیه رودخانه و میان جنگلی با درختان چند صد ساله گذر می کند. جاده مارپیچ است که تا حدود 20 کیلومتر در ارتفاعات دو هزار متری، آسفالت شده و 20 کیلومتر دیگر هم خاکی و کوهستانی است. مسیر طوری نیست که هر نوع ماشینی تاب آن را داشته باشد. با جیپ های جنگ جهانی دوم می توان آفرود مهیجی را هم در این جاده خاکی تجربه کرد.

 

 

 

 

جاده که معمولا در این فصل از سال در میان مِه گم شده به میدانی سنگ فرش شده منتهی می شود که اطراف آن را دکه های قصابی گرفته اند. تا زمانی که اهالی جواهردشت در روستا ساکن هستند در این دکه ها دام تازه هم پیدا می شود. خوراک عمده در این ارتفاع کباب بره به سبک جواهردشت است. قصاب گوشت ها را تکه تکه می کند و همان جا بساط کباب را هم به راه می اندازد.
از قصابی ها و تنها کافه میدان جواهردشت می توان سراغ اقامتگاهی مناسب را گرفت. بیشتر اهالی جایی برای اجاره دارند. از کلبه های چوبی با شیروانی های سفالی گرفته تا خانه های جدیدتر که تا حدی مشکل آب و برق را حل کرده اند.

جواهردشت آب لوله کشی و سیم کشی برق ندارد. آب از چشمه تامین می شود و برق آن هم تا ساعتی از روز جواب می دهد. اینجا حتی موبایل هم آنتن نمی دهد. البته همه نقاطش کور نیست و می توان از اهالی روستا محلی که موبایل آنتن می دهد را پرسید. معمولا روی آخرین پیچ مرتفع نرسیده به روستا، جایی است که می توان به دنیای تکنولوژی متصل شد.

جواهردشت قرار است زندگی طبیعی در روستا را هدیه بدهد، زندگی دور از ازدحام شهر برای خلوت کردن و یک ماه عسل منحصر به فرد.
عصرهای جواهردشت را می توانید در کنار بهمن خان، تنها کافه دار روستا بگذرانید، همانی که نبردهای مهیجی با خرس ها داشته و زمستان ها که روستا کاملا در برف فرو رفته، تنها نگهبان آن بوده است. در دکه او همه نوع خوراکی محلی برای سوغات پیدا می شود، از کره و پنیر و کشک تازه گرفته شده از دام تا رب آلوی جنگلی و دست بافته های روستایی.
اگر اهل کوهنوردی هم هستید می توانید،جواهردشت را پشت سر بگذارید و عزم قله سماموس را کنید که با صعود به 3689 متر، روی بلندترین ارتفاع مشرف به دریای خزر خواهید ایستاد.

مطمئنا با سفر به جواهردشت یکی از خاطره انگیزترین و مه آلودترین مسافرت های خود را تجربه خواهید کردو خاطره ماه عسل رویایی خود را بر روی ابرها هرگز از یاد نمی برید

 

 

 

 

 

برای عروسی لوکس، شاد و دورهمی می تونی این لیست رو ببینی.